България е сред страните в ЕС с най-висок дял на електроенергията, използвана за битови нужди. Това се констатира в доклада на Световната банка за българската енергетика, както и в редица анализи на български и чуждестранни енергийни експерти. За сметка на това страната ни е на последно място в ЕС по използване на природен газ за битови нужди.
Пред БТА Иванка Диловска, председател на Института за енергиен мениджмънт, илюстрира разликата в енергийното потребление у нас и в Европа чрез използване на модел на потребление на едно средно домакинство.
В енергийното потребление на едно средно европейско домакинство най-голям дял заема природният газ - 36 процента, след това е електрическата енергия с 25 процента, на последно място са въглищата - само с 4 процента.
В потреблението на едно средно статистическо българско домакинство обаче на първо място е електрическата енергия с 39 процента, на второ място е използването на дърва за огрев в стари печки (32%), на трето място е отоплението с централизирано топлоснабдяване (15 на сто), на четвърто място са въглищата - 11 процента и на последно място с едва два процента е природният газ, твърди Диловска.
"Парадокс е, че изградената у нас газоразпределителна мрежа позволява отоплението на газ на около 11 процента от домакинствата, но по-голямата част от тях не са се възползвали от възможността да променят начина си на отопление", коментира още тя.
Причините според нея от една страна са недоверие към природния газ като ресурс, тъй като неговите цени се сменят на всеки три месеца и в последните години има тенденция към увеличаването им, а от друга страна при електрическата енергия има повече политически обещания, а и действия за това да се защитават хората от високите цени.
Общо около 550 000 българи пък се отопляват на централно топлоснабдяване, сочат данните на Асоциацията на топлофикационните дружества.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
"Ефектът на червилото" дава тласък на продажбите на L'Oreal
Печалбата на SK Hynix за тримесечието скача пет пъти до нов рекорд
Застоят в мирните преговори между САЩ и Иран тласка цената на петрола нагоре*
Парагвай издирва изчезнали милиони след катастрофа със самолета, който ги е превозвал
Audi се готви да натисне "Рестарт" за пазарите в Китай и САЩ
IBM отбеляза ръст на продажбите, но не успя да разсее опасенията за ефекта от AI
"Мусака" с картофено пюре, гъби и пилешко филе - рецепта
Гигантски гръцки вулкан, смятан за спящ от над 100 000 години, тихо се пълни с магма
Слънчев апокалипсис: Мощна магнитна буря може да изключи света?
Старите асансьори в България ще бъдат ремонтирани или подменени с нови
Мачовете по телевизията днес, 23 април
САЩ с нова идея: Италия вместо Иран на Мондиал 2026
Гьоко се кани на опонентите на Спартак Варна
Ясно е кой поема Локо София
Ботев Пловдив се отказва от национал
Светльо Вуцов: В Левски е уникално, титлата е още мечта
Гръцка салата с маруля и дресинг
Зад всяко паве има история: книгата, която разкрива тайните на стара София
Водещият на „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria Антонио Костадинов се включи в „Походът на книгите“
Уран преминава в Близнаци на 26 април: Бъдете готови за големи промени
Пролетта, която се случва навън: Повече време на открито и практични идеи за двора и терасата
Нумерологична прогноза за 23 април
Сарафов обмислял още миналата година да подаде оставка?
Защо животът на черноморското крайбрежие винаги изглежда различно
Украински дронове разрушават руския флот в Черно море
До 20 дни приключва изцяло ремонтът на пътя "Аспарухово" - "Галата"
Коцев за оставката на Сарафов: Между София и Варна най-накрая ще има предвидими отношения
Обсъждат нова общинска наредба за градската среда във Варна
Зловеща находка след завръщането на „Артемида II“ изуми водолазите
Нова форма на материята може да се крие в недрата на Уран и Нептун
Кристина Кох от „Артемида 2“ споделя какво се случва след 10 дни престой в Космоса
Сензационно откритие на Марс: Curiosity намери нови органични съединения
Над 35 000 намерени диаманта: Тайната на Crater of Diamonds State Park в САЩ
В САЩ разследват мистериозната смърт на учени с достъп до секретни програми