По една президентска заплата месечно, а понякога и отгоре си докарват опитните джебчийки от град Левски, които ежедневно гастролират в столицата, пише в днешния си брой вестник "Монитор". Всеки ден рано сутрин млади циганки пълнят на гара Левски първите влакове за София.
В столицата мургавите се пръсват по улиците и булевардите и само за няколко часа със сръчните си ръце успяват да си докарат годишната заплата на един среден пенсионер. Всъщност ако не бъдат арестувани и не загубят половината си работен ден с белезници в районното управление на МВР, крадлите могат да си тръгнат от столицата и с една президентска или премиерска заплата. Вечер след приключване на „работния ден” джебчийките отново се качват на влака и до полунощ вече са си вкъщи
Според вестника с джебчийски туризъм се занимавали главно крадлите от втора и трета категория. Баш майсторките в бранша обаче отдавна заработвали в чужбина.
Славата на Левски като царство на джебчийките е известна още от времето на соца. Още при наближаването на жп гарата кондукторите предупреждаваха пътниците във вагоните с викове: „Гара Левски, пазете парите и багажа!”. Кондукторите и влаковите полицаи споделят, че крадлите избягват да извършват набези, докато пътуват във влака, защото няма къде да избягат и рискуват да бъдат арестувани, преди да са стигнали до „работното” си място в столицата.
"За тях целта е София, където са големите пари”, обяснява транспортният полицай Ивайло. Той разказва и за някои куриозни случаи през годините. Млада и неопитна джебчийка все пак се изкушила и отмъкнала дамската чанта на заспала в празно купе дама. Вместо да я отараши на място, крадлата помъкнала чантата със себе си към тоалетната във вагона. По пътя обаче била забелязана от пътник, който се усъмнил и незабавно повикал влаковия полицай. Щом разбрала, че е спипана, крадлата се барикадирала в тоалетната и отказала да излезе чак до София. За да не избяга на някоя гара, се наложило служителят на Транспортна полиция да прекара близо два часа пред вратата на нужника като гвардеец на пост пред мавзолея.
Служители на Транспортна полиция разказват, че освен крадлите от Левски към София рано сутрин се отправят и „колежките” им от Горни и Долни Дъбник, Плевен и Павликени. Джебчийките от тези региони отдавна са признати за едни от най-добрите не само в България.
Още в първите години на демокрацията най-добрите от крадлите тайно бяха изкарани от страната и пуснати да заработват в Западна Европа с фалшиви документи за самоличност. Заради мургавия им тен в документите те най-често бяха представяни за испанки.
Според запознати с техния престъпен бранш една добре обучена крадла може да изкара на „патрона” си до половин милион евро на година. Вероятно това е и причината къщите на джебчийските барони в циганското гето на Левски да изглеждат като пренесени направо от Бевърли Хилс и да съперничат по пищност и разкош на палатите на холивудските звезди.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия и Украйна си размениха удари с дронове
Китай е подготвен за глобална енергийна криза
Джером Пауъл похвали постиженията на Пол Волкър за овладяване на инфлацията
Акция на седмицата: „Градус“ АД
Тим Кук похвали китайските партньори на Apple след критики от страна на Пекин
Шефът на VW: Преструктурирането на групата продължава
Майка с болно бебе са били в линейката при катастрофата с автобус
Призив за единство и мир: Протест срещу войната в сърцето на Мюнхен
Двама скиори загинаха при лавина в Италия
Малена Замфирова вече се изправя и е значително по-добре
Кои боксьори ще наследят Усик, Крауфорд и Канело?
Ето защо ЦСКА изостава толкова от Левски и Лудогорец
Тодор Янчев: В пети клас лекар ми каза, че повече няма да играя футбол
Левски с уменията на перфектния хищник
Киву призна за спад в Интер
Успешната серия на Синер продължи и в Маями
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Борисов: В момента политиката е игра на политически агитки, които мразят и обиждат противника
Сбогуваме се с Антон Фажев в понеделник
Малена Замфирова вече става и е много по-добре
Едва 0.2% от всички потребители са обжалвали сметките си за ток
Даниел Митов: ГЕРБ винаги участва в избори с цел да ги спечели
Днес е Световния ден на водата: Какви са проблемите у нас?
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната