Оперативното звено в Министерството на околната среда и водите работи и следи за хидроложката и метеорологичната обстановка. Във високите части в областта снежната покривка е достигнала между 150-170 см. Продължава покачването на водите в реките с тенденция към задържане. Няма сигнали за проблеми и аварирали хидротехнически съоръжения, съобщиха от МОСВ.
В 80 % от населените места няма електрозахранване и това е най-големият проблем. В 5 общини вече второ денонощие няма ток - Баните, Рудозем, Златоград, Неделино и Мадан.
От Министерството на земеделието и храните и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството работят за осигуряване на роторни снегорини и дървосекачи, с които да се разчистват падналите дървета и да се осигури достъп по населените места и до съоръженията за възстановяване на електрозахранването.
Пътищата от 1-ви и 2-ри клас се използват при зимни условия, а останалите са затворени за движение. Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията съдействат чрез контакт с мобилните оператори по възстановяване на комуникационните връзки, защото в много населени места няма мобилна връзка. Министерството на отбраната е свикало кризисен щаб и работи по осигуряването на високопроходима техника.
Притеснява ни липсата на комуникация - няма мобилна връзка с кметове, граждани и мобилни екипи. Направена е организация по доставка на хляб и хранителни продукти по населени места. Училищата в района ще останат затворени понеделник и вторник, съобщи Василева.
Високопроходима техника от военните формирования на Българската армия и военнослужещи ще се включат допълнително в действията в помощ на бедстващото население в област Смолян, каза министърът на отбраната Николай Ненчев в Смолян. Ненчев ще се разпореди високопроходимата военна техника да бъде използвана при снабдяването с хранителни продукти и вода на жителите в недостъпните райони на областта съобщиха от МО.
„Българската армия ще окаже пълно съдействие на населението в Смолян и в бедстващите общини в цялата страна“, заяви министър Ненчев.
Военнослужещи от военно формирование 28 330 - Смолян от 12.00 ч. помагат в снегопочистването в района на общината и многопрофилната болница в Смолян. От сутринта и роторен снегорин е в помощ за разчистването на пътищата в областта от падналия сняг.
Ситуацията в Кърджали остава критична, бедственото положение още е в сила, обяви на брифинг след заседанието на Кризисния щаб в област Кърджали министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, съобщиха от пресцентъра на министерствтото.
Пътят Кърджали – Хасково вече е отворен за движение, не е с магистрален габарит, но МПС могат да се движат в двете посоки, допълни тя. По-рано през деня роторен снегорин се включи в разчистването на пътя, така че да не се затруднява трафикът по първокласния път.
На заседанието на щаба взехме решение по приоретността за отпушването на пътищата. От седем пренасочени снегорина от Сверена България четири вече работят по пътищата на кърджалийска област, обясни Павлова.
Единият ротор работи по пробива на пътя към Ардино, другият на пътя с. Черноочене – с. Комунига, третият – към община Джебел и четвъртият ротор – на пътя Момчилград – Крумовград. Още три снегорина до довечера ще се включат в отварянето на пътищата в Кърджалийска област, обясни регионалният министър.
Най-критично е положението в общините Ардино и в Крумовград, където не само пътищата са затворени заради снега, но има и паднали електрически стълбове и е прекъснато електорзахранването и водоподаването. За възстановяване на водоподаването в Крумовград е осигурена доставката на 300 киловатов агрегат, посочи още Павлова след заседанието на щаба.
Факт е, че всички институции са координирани и се прави всичко възможно болните да се извеждат със специална високопроходима техника или където е необходимо с шейни, уточни тя. На заседанието на Кризисния щаб бе взето решение следващите два дни да бъдат обявени за неучебни в Кърджалийска област.
Вследствие на обилните валежи и изпускане на язовири, нивото на р. Сазлийка е критично високо. Предпазната дига прелива на три места и се "скъса" в района на електрическата подстанция "Гълъбово", съобщи за БТА кметът Николай Тонев. Пробивът е с ширина около два метра. Извършва се насипване, за да се защитят къщите в близост.
В хижа "Христо Смирненски" в източната част на Рила са блокирани 20 души, сред които три деца. Това съобщиха от пресцентъра на МВР. Екипи правят опити да достигнат до тях. Отоплението на туристите е осигурено.
По-рано 20 деца и техните придружители бяха спасени в подножието на Мальовица, информира МВР. Днес към 11.20 часа на телефон 112 постъпил сигнал за бедстващи деца и техни придружители в хижа "Мальовица". Пътят бил непроходим, оставането на децата на възраст от 8 до 15 години в хижата било рисковано при зимните условия и липсата на пътища. С помощта на високопроходимите автомобили и джипове, пожарникари и спасители успели да достигнат до хижата. Наложило се маршрутът да бъде пропътуван няколко пъти, за да може 20-те деца и техните 8 придружители да бъдат транспортирани до проходимо място, където ги очаквал автобус.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Инфлацията и пътуванията ще са на фокус през седмицата у нас
„Одисея“ владее боксофиса в САЩ и във втория си уикенд на екран
Петролът рязко поевтинява на фона на охлаждането на напрежението между САЩ и Иран*
Бърнам се среща със Зеленски, Украйна одобри план за удари на далечно разстояние в Русия
Защо най-богатите французи напускат страната и къде отиват?
Златодобивните компании могат да са следващата голяма възможност за инвеститорите
Мъж с тротинетка загина след сблъсък с кола в Горна Оряховица
Откриха човешки останки при ремонт на имот в Свищовско
Цветове, музика и танци на ЛГБТ Прайд в столицата на Бразилия (СНИМКИ)
Къде да отпразнувате перфектния рожден ден в София
Разглезените разградски божества
Славко изсвири финала на Мондиал 2026 и прекрати кариерата си
Отмениха срещата! Руснаци спънаха Пирло за селекционер на Италия
ЦСКА реже куп мераклии за млада звезда
"Кураж, Любо!": Светът се поклони пред феновете на Левски
Карабах не е нищо особено и ЦСКА трябва да го довърши с агресия
10 идеи за уютен дом, които всяка жена ще обикне
10 летни рецепти със скариди
Къде да отпразнувате перфектния рожден ден в София
3 зодии с късмет в седмицата от 27 юли - 2 август 2026
Поверия за свети Пантелеймон на 27 юли
Нумерологична прогноза за 27 юли
Дентално здраве от детството до зрелостта: Орално здраве в зряла и напреднала възраст – костна резорбция, сухота в устата и загуба на зъби
Глимфатичната система на мозъка като път за доставяне на генна терапия до глиалните клетки
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
„Грийнпийс“: Руски танкер замърсява с нефт морето край Бургас
142 пожара гасиха огнеборците за денонощие в страната
Виц на деня - 27 юли
6 жертви във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Хороскоп за 28 юли 2026
Мачовете по ТВ днес (27 юли)