Батак почете паметта на светите Баташки мъченици. Реки от кръв са се лели там, а следите от масовото клане в църквата "Света Неделя" още личат.
Батак е бил най-голямото, най-богатото селище в Родопите още от 17 век. След масовите помюсюлмачвания в целият този район, Батак остава крепост на християнството и на българската национална принадлежност. Това каза историкът проф. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий” в интервю за "Фокус”.
По думите му Баташкото въстание е осъществено от будното население в града. "Селището е смятано за град още в онези времена. То е било с население около 7-8 хиляди души. Населението е било богато, занимаващо се с активна стопанска дейност и земеделие. Градчето е било цъфтящо и е будело завист”, разказа той.
"Същевременно трябва да се отбележи, че батачани проявяват твърдост в отстояването на националните идеи. Баташката църква Св. Неделя, този паметник на българската Голгота по време на въстанието, в създадена през 1813 година и е една от най-големите каменни църкви българските земи по онова време. Тя дори е шедьовър на архитектурата за времето си”, разясни проф. Павлов.
"При цяла плеяда от личности, които са свързани с Батак, градчето е много отворено за революционното движение. Петър Горанов, който е лидер на Баташкото въстание, е много близък приятел на Васил Левски. Когато при подготовката на въстанието Панайот Волов посещава Батак, той с възторг пише на Георги Бенковски, че това е най-яката българска крепост в Родопите. За това на събранието в Оборище се водят дебати и се създава военна комисия, която решава Батак да се превърне в център на един обширен регион от български селища, като се започне от Перущица и се стигне до Костенец.За съжаление заради преждевременното избухване на въстанието и мерките властта, този план не се реализира", каза още проф. Павлов.

Пшеницата и царевицата в САЩ поскъпват през седмицата заради силния износ
М. Кос: Кандидатките за членство в ЕС ще трябва да изберат страна в глобалното противопоставяне
САЩ подкрепят ЕС да използва замразените руски активи за Украйна
Пазарите се подготвят за оживление след глобалния цикъл на лихвени намаления
САЩ няма да участват в срещата на Г-20 в Южна Африка заради "избиваните африканери"
Български учени създават батерия от утайка от кафе (ВИДЕО)
Джип се обърна по таван край Стара Загора (+СНИМКИ)
Мъж е с опасност за живота след катастрофа между коли и камион на АМ "Тракия"
Гуардиола се предаде, отписа и Ливърпул: Арсенал ще е шампион!
ЦСКА не се шегува, ще мачка Левски с най-доброто
Тухел клекна пред Белингам: Нямам проблем с него, нямам проблем с характера му
Мани Пакиао потвърди: Водят се преговори за мегасблъсък с Ломаченко
Шамар за Левски: Ради Кирилов аут от мача с ЦСКА
Бомба от "Герена": Левски продава звездата си за 4 млн. евро
Дерматолог: Да губим до 100 косъма на ден е нормално, но не и повече
Паста пене за 15 минути
Любовен хороскоп за 10 – 16 ноември
Нумерологична прогноза за 8 ноември
Днес отбелязваме Архангеловден
Дневен хороскоп за 8 ноември, събота
Разстрел на пет кучета в Добричко разбуни чуждестранната общност у нас
Ути завива сарми в Генерал Тошево
Закопчаха нашенец погрешка на летище в Лондон
Пеевски поздрави полицаите за празника
Похвално: Пчелар дари тон мед на нуждаещи се (ВИДЕО)
Зор! Жена остана без тоалетна хартия, издирва крадлата с постове в социалките
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Най-старият и най-голям храм на маите е построен, за да изобрази Космоса