В курорта Паничище се провежда заседание на Консултативния съвет към Дирекцията на Национален парк Рила за изработване на новия план за управление на парка.
Изборът обаче се превърна в пълен цирк, защото този съвет се избира по предложение на директора на парк Рила и задачата му е да приеме резултатите от изработването на новия план за управление на Национален парк Рила.
С подкрепата на директора Красимир Андонов Зелените се опитаха да наложат свой кандидат. След комична поредица от прегласувания - предложеният кандидат от фондация „Биоразнообразие“ бе отхвърлен от другите членове на консултативния съвет.
За председател по право бе избран директора на парка Красимир Андонов, а за зам.- председател - кмета на община Самоков Владимир Георгиев.
След като не успяха да спечелят конкурсите за изработване на плановете за управление на Национален парк Пирин, на Природен парк Витоша и Национален парк Рила - Зелените от Коалиция „За да остане природа в България“ успяха да наложат в Консултативния съвет членове от четири техни организации.
Други неправителствени организации с екологична насоченост освен тези от Коалиция „За да остане природа в България“ не бяха поканени. Подобен такъв случай имаше и при определяне на Консултативния съвет на Национален парк Пирин. Там отново бяха направени единствено от Коалиция „За да остане природа в България“.
Със сигурност силното участие на Зелените в Консултативния съвет на Национален парк Рила ще се отрази негативно като е ясно, че до минимум ще бъдат сведени възможностите за развитие на туризма.
Преди години представители на тази коалиция саботираха изграждането на лифта към 7-те рилски езера, даже се стигна и до рязане на въжето. Това се случи въпреки извършените десетки проверки, от които стана ясно, че не лифта, а безразборно използваните джипове и камиони, извозващи хора до 7-те рилски езера, са основните замърсители на природата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китайската DeepSeek представи тестов AI модел конкурент на Opus 4.8 на Anthropic
България е трета в ЕС по годишен ръст на цените на горивата през юли
Георги Ангелов: Задават се нови проекти за чипове в България
UBS повиши целта си за S&P 500 в края на годината до 8100 пункта
КЗК откри нов картел при обществените поръчки – този път за строителна техника
К. Бошов: Ще чуем миноритарните акционери, но няма да сваляме „Еврохолд България“ от борсата
Прокуратурата: Неприемливи са публичните предупреждения на Демерджиев
Нови правила за ВиК дружествата: КЕВР прие важна наредба
Акция на МВР: 182-ма пияни и 37 дрогирани шофьори са засечени за седмица
Рецепта за сочни свински пържоли с гъби и топено сирене
Катастрофа затруднява движението по пътя Велико Търново - Елена
Бразилец приключи с Юве
Браво! Наш тенисист е в Топ 4 в Сърбия
Националите ще гонят медали на Европейското
Времето пообърка подготовката за подновяването на сезона във Формула 1
Готви се бомбастичен трансфер! Лейкърс пожела Йокич
Арсенал завърши трансфера на Конса, той дебютира срещу Вила
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Тирамису с йогурт
Какво символизира появата на скакалец в дома според фъншуй?
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
АПАЗ се обяви против практиката пациенти да осигуряват кръв, за да бъдат оперирани
Украйна санкционира „Маша и Мечока“
КЗК установи картел при обществени поръчки за строителна техника
Варненче донесе сребърен медал за България от олимпиада по география
Драстичният спад на нивото на Дунав разкри опасни следи от миналото
Закритият басейн „Д-р Любен Лазаров“ временно няма да работи
Задържаха мъж от Калофер за отравянето на лешоядите в Стара планина