След жителите на Гърмен и Марчево дойде ред и на хората в село Осиково да протестират срещу ромите. 60-70 души от населеното място направиха мирен протест пред сградата на общината днес в 11.30 часа. Те заявиха, че не са съгласни в затвореното училище в селището да бъдат настанени ромски семейства.
"Правим нашия протест, преди да започне извънредната сесия на Общинския съвет в 13.00 часа. Разбрахме, че имало идея да докарат при нас останалите без дом ромски семейства след акцията по премахването на четири незаконни постройки в понеделник в квартал "Кремиковци". Събрали сме и протестна подписка, че не искаме да ги настаняват в затвореното преди години училище", заявиха жители на Осиково.
Втори вариант за осигуряване на подслон и покрив за ромите е училището в съседното село Скребатно, но се очаква и тамошните жители да реагират и да се вдигнат на бунт. "Има и трети вариант - да се ползва училище в друго населено място в общината. Но е сигурно, че и неговите жители ще са против", посочиха общински съветници в Гърмен.
Самите роми в понеделник декларираха, че не искат да ги местят на друго място. Желанието им е да имат домове в ромския квартал "Кремиковци", за да са заедно със своите роднини, близки и съкварталци.
По-късно през деня Общинският съвет не взе решение за настаняването на останалите без дом ромски семейства в закритото преди години училище на село Осиково, съобщи БТА. Общинарите се съобразиха с мнението на местните хора, които са против в селището им да живеят роми от квартал "Кремиковци".
На сесията присъстваха кметовете на всички населени места. Те бяха категорични, че никъде ромите не са желани.
В следващите дни кметът на община Гърмен Минка Капитанова и представители на Общинския съвет ще имат срещи с хора от централната власт и с представители на държавни институции, с отношение към проблема.
Държавата нека намери вариант за настаняване на останалите без покрив ромски семейства, казаха съветници.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп нарече новите ирански лидери "много разумни", Пакистан се готви да е домакин на преговори
Русия няма сили да атакува и да поддържа темпото на няколко фронта в Украйна
Как Централна и Източна Европа да задържи еднорозите си, които отлитат на запад?
Защо Русия засилва подкрепата си за Иран?
Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Anthropic не преувеличава за паноптикума на изкуствения интелект
Отменени полети и хаос заради лошо време в Истанбул
Българска делегация начело с Гюров пристигна на визита в Украйна
The Guardian: България е сред страните с влошена демокрация в ЕС
Река Черни Лом е преляла в село Априлово и има готовност за евакуация
Вучич обяви победа на местните избори, белязани от нарушения и напрежение
След почти 14 години: Огромен „провал“ застигна Гришо
Неведение в ЦСКА
Веласкес: Веднага усетих, че съм желан в Левски и искаме да направим нещо голямо!
Ивков проговори за отстраняването си от Левски и отсече: Борбата ни е успешна
Всички резултати и класирания в НХЛ
Радост за Левски и Веласкес
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Нумерологична прогноза за 30 март
Диетичен хляб с бадемово брашно
Таро карта за 30 март, понеделник
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Виц на деня - 30 март
Трима пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Мачовете по ТВ днес (30 март)
Без ток във Варна на 30 март 2026
Времето във Варна на 30 март 2026
Честваме паметта на преподобния Йоан Лествичник
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години