Неуки строители са в основата на дефектите по новоизградени шосета в страната, твърдят експерти от бранша.
Според шефа на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров най-честата причина за появата на неравности по новия асфалт е некадърността на строителите.
"Има и случаи като този наскоро на бул. "Цариградско шосе" в София, когато електрониката на техниката полудява. И, ако това не се забележи от водача на машината за полагане на асфалта той става на вълнички", смята той.
По думите му причина за нагъването на старите настилки пък е влаганият битум. Проблемът се решавал с използването на полимер-модифициран, който прави пътищата устойчиви на високи температури и те не се размекват.
Доц. Петър Стефанов, ръководител на катедра "Пътища" в УАСГ също смята, че най-често причина за некачествено полагания асфалт е незнанието. За да се постигне добра равност на настилката при всички случаи трябва да се използва електронно нивелиращо устройство.
"За прилагането му обаче персоналът трябва да има достатъчно добри познания", казва експертът пред "Монитор".
"Първо трябва отстрани на трасето да се маркира с корда нивото, по което да се води устройството. След това трябва добре да се балансира цялата машина, за да може точно да изпълнява командите. Ако това не се направи, както трябва, резултатите в никакъв случай няма да са добри", допълва той.
Според доцента от УАСГ другите фактори за качеството на настилката са и уплътняването с валяци и състава на асфалта. "Дори при някакво отклонение на рецептата за приготвянето му може да се постигне равност, но при експлоатацията на пътя това дава отражение и се след време се появяват дефекти. Основата също играе роля, но и при нея дефекти стават ясни след години. В напредналите страни проблемът е решен със залагането на по-високи показатели в проекта и изисквания към строителите. И той се изпълнява на 100% без компромиси", пояснява доц. Стефанов.
Изпълнителният директор на Камарата на строителите в България (КСБ) Иван Бойков е на мнение, че причините за дефектите на новите пътища са комплексни.
"Те включват и контролът и цената и много други неформални неща", смята той.
"За това трябва да се питат хората, които поръчват. Има контролни органи, отговарящи за качеството и приемат и подписват акт 15. На нас строителите като са ни подписали документите означава, че сме си свършили работата. Категорично трябва да се подобри контролът", каза Бойков.
*Инж. Ганев е събирателен образ на българския технически гений, обикновено работещ с тел.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Стоил Цицелков: Разочарованието тласна Перу надясно, но не с идеологически завой
Рекордните горещини топят напредъка на френските националисти
"Всеки е сам за себе си" в битката на Европа и Азия за природен газ
Европейските борси отстъпиха от рекордите след разпродажбите при технологичните акции
Търговията с AI акции достига повратен момент. Време е да се изберат победителите
Късна емисия
Забраниха движението в район на Халкидики заради риск от пожари
Родители излязоха на протест: "Борим се всяко дете да се прибере у дома"
Огромно име отряза Лудогорец
Левски взима халф, играл срещу Манчестър Сити и Ювентус на Световното клубно първенство
Лудогорец разби Етър със 7:4 в зрелищна контрола преди новия сезон
НА ЖИВО: Норвегия – Франция 1:3, хеттрик на Дембеле (ПОЛУВРЕМЕ)
Става горещо: Искат оставки в Левски
Левски подновява договора с Palms Bet – Мило Борисов потвърди новото генерално спонсорство
Таро карта за 27 юни, събота
Дневен хороскоп за 27 юни, събота
Кутмач (бял мъж) – традиционна рецепта за Петровден
Какви промени очакват всяка зодия през юли 2026
Трапезата за Петровден на 29 юни
Модата обича Наоми Осака
Основните причини за смърт сред българите са болестите на органите на кръвообращението
ЕС открива процедура за свръхдефицит срещу България
"Евронюз": С позицията си за патриарх Кирил Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Невиждани горещини в Европа: Температурите достигнаха 45 градуса, жертвите вече са 212
От космоса: Черно море и Босфора в млечносин тюркоаз
Богомил Николов за Бюджет 2026: Да го мислят децата ни
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък