"Шофьорът на автобуса се залюля и се отпусна върху волана. Рейсът се понесе напред на тласъци. Изтръпнах, защото бях само на няколко метра разстояние с детето. Тогава едно младо момче до водача се наведе, направи нещо и рейсът спря."
Така описва преживения шок пловдивчанката Вероника Николова. В понеделник по обяд тя се канела да пресече на пешеходна пътека на оживения бул. "Васил Априлов" в града заедно с 4-годишния си син, когато сцената се разиграла пред очите ѝ.
Возилото от градския транспорт по линия №99 забило спирачки до младата майка, която била скована от ужас, пише "24 часа".
"Видях как пътничка от рейса плиска шофьора с вода. Обадих се на съпруга си, който бе наблизо, за да му кажа какво се е случило. Той дойде и махна на случайно минаваща линейка. Оказа се, че вътре няма лекар", разказва Вероника.
По думите ѝ след 2-3 минути дошъл друг реанимобил, но пак без доктор. В третата линейка, която пристигнала на място, вече имало медик.
Водачът на автобуса, който дошъл в съзнание, бил качен на носилка и закаран до спешния център.
Едва след това Вероника разбрала, че 26-годишният кондуктор Александър Русев е овладял рейса. По този начин спасил 20-ина пътници, шофьора, младата майка с детето, както и чакащите на спирката."Ако не беше той, щяхме да сме пометени от неуправляемия автобус", категорична е Николова. Според нея в инфарктната ситуация кондукторът действал хладнокръвно и не допуснал да се създаде паника. Спокойно приканил пътниците, сред които имало ученици и пенсионери, да слязат. Някои дори не разбрали, че са били на косъм от смъртта. Други му благодарили и го благославяли.
"Всичко се случи буквално за секунди. На шофьора му стана лошо.Изключих веднага от скорост и дръпнах ръчната спирачка", обяснява кондукторът, превърнал се в герой за спасените хора. Александър Русев признава, че никога не е карал кола и няма книжка. Повече от 5-6 г. обаче работи в градския транспорт и запомнил как водачът спира рейса.
“Не смятам, че съм направил нещо изключително. Радвам се, че нямаше пострадали”, добавя младежът.
Той не желае да говори за себе си и се стеснява от вниманието, с което е обграден след инцидента.
"Браво на това момче! Успяло е да спре няколкотонен автобус. Малко са хората като него. Заслужава награда за това, че предотврати трагедия с жертви", хвали го Атанас Пирянков, който живее в блок на метри от мястото на инцидента. Той пушел на терасата, когато се разиграл инцидентът. Мъжът разбрал, че нещо се е случило, когато пътниците излезли на улицата и пристигнала линейка.
"Работил съм с Александър в екип известно време. Не знаех, че е способен да реагира толкова адекватно.Учудвам се, че човек, който никога не е държал кормило, се е справил в това положение", казва Кирил Максимов, който е шофьор по линия 99.
Според него без намесата на младия кондуктор е щяло да има страшни последствия. Русев първо е натиснал копчето за скоростта, а след това бавно е дръпнал ръчната спирачка.
"Ако беше заковал рязко, щеше да има изпопадали и ранени пътници. Сетил се е и да държи волана, за да не тръгне автобусът към тротоара. Има дългогодишни кондуктори, които ще се стреснат и няма да могат да се оправят", обяснява Максимов.
По думите му всички в рейса са имали късмет, че когато водачът е колабирал, кондукторът е бил до него и е действал без паника.
Колегите на Александър Русев са впечатлени от постъпката му. Описват го като много скромен, стабилен и трудолюбив младеж. Винаги се държал възпитано и вежливо с пътниците. Никога досега не е имал конфликти с тях.
Роден е в Разград, живеел сам в Пловдив на квартира. Хванал се в градския транспорт, за да се издържа. Никой от транспортната фирма, в която е назначен, не знае подробности за личния му живот, тъй като не обичал да говори за себе си.
Казвал само, че има да взема изпит в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив. От работа обаче не му оставало време да се яви. От вуза уточниха, че Александър Русев е бил приет в специалност "Педагогика на обучението по музика" през учебната 2008/2009 г. Свири на пиано.
По време на следването си е бил един от отличните студенти. Оценките му са петици и шестици. Преди 4 г. младежът е завършил семестриално, но все още не е положил държавен изпит.
След дипломирането си ще има право да работи като учител по музика в общообразователни училища и детски градини. Според преподавателите в АМТИИ Русев бил талантлив и силен студент.
"Спомням си го добре, тъй като беше интелигентен студент и общуването с него доставяше удоволствие. Имаше добра подготовка, въпреки че не бе завършил музикално училище, а само специализирана паралелка в обикновена гимназия”" коментира проф. Роксана Богданова, която му е преподавала пиано в академията. По думите ѝ Русев започнал като кондуктор в IV курс, за да се издържа.
Ректорът на АМТИИ проф. Милчо Василев е горд с Александър.
"Много наши възпитаници като него се трудят по време на следването си - някои в ресторанти като сервитьори, други в автомивки. Няма срамна работа в днешно време. Чест прави на Русев, че е успял да се справи в една толкова трудна ситуация", заяви проф. Василев. Ректорът добави, че лично ще награди младежа за проявения героизъм.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Петролът продължава да поскъпва с неяснотата около бъдещото развитие на войната в Иран*
Microsoft ще инвестира 10 млрд. долара в Япония за четири години
Български вина спечелиха четири Големи златни медала на конкурс във Франция
Германия строи най-високата вятърна турбина в света
Целта на Киев за лятото: минимум загуби, максимум руски жертви и удържане на фронта
Опасният политически хазарт на Доналд Тръмп за НАТО
Радев: Българското общество излиза от апатията и чупи оковите на страха
Язовирът "Александър Стамболийски" прелива след обилните валежи
Рецепта за козунак на конци без месене
Един човек загина, а друг е с опасност за живота след пожари от цигара
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Трансферна бомба: ЦСКА продава Лапоухов за 4 млн. долара
Напускат Левски и тръгват надолу
Ад очаква Левски
Нов голям трансфер на "Герена": Французи следят ас на Левски
Георги Костадинов е пред голям успех в Левски
Поверие за късмет на Цветница
Българска изба с рекордни отличия от френския елит
Ставаме ли по-алергични?
Нумерологична прогноза за 3 април
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Дъждовно време на няколко места в страната днес
Без ток във Варна на 3 април 2026
Мъж задигна 250 евро от машина за кафе във Варненско
Мачовете и спортът по ТВ днес (3 април)
Виц на деня - 3 април
12 ранени в катастрофи у нас за последните 24 часа
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия