Работна група е сформирана, която ще анализира дейността на казаните, произвеждащи ракия в страната, съобщи депутата Емил Димитров – Ревизоро в ефира на bTV. Според справка на Агенция Митници и данни, обобщени от Министерство на финансите, през изминалата година са подадени 20 000 декларации на казанджии, като от тях едва 6600 са тези, които декларират произведен алкохол.
Над 90% от тях са за производство на домашна ракия под 100 литра, 53% за продукция под 30 литра и почти 30% са произвели под 15 литра. При така подадена информация излиза, че през месеците от февруари до юни миналата година, приходите на казанджиите са били от порядъка на 0,09 лв. до 0,17 лв. на ден от казан.
Официалните статистики на НАП и Агенция "Митници" за 2015 година доказват, че производството на домашна ракия у нас е изцяло в сивия сектор. Реално сумите, които се усвояват от този сектор трябва да са близо 200 милиона лева за акциз и над 70 милиона лева ДДС за над 50 милиона литра домашна ракия, които в действителност се произвеждат от казаните.
Регистрираните 1573 казана обаче декларират едва 290 хиляди литра, приходът от които за 2015 година е 734 000 лева (2,52 лв. за литър). Разпръснато на годишна база излиза, че всеки един от тези казани прави по 38 литра месечно. Това доказва, че обема на казаните от 500 литра е далеч над необходимия за производството, което се декларира.
Казаните по закон трябва да извършват услуга по изваряване, за която получават по 50, 100, 200 лева на клиент, в зависимост от извареното количество. Държавата обаче получава 1,27 лева на ден от казан, което не е реалистично, предвид че казанджии сами признават, че графикът им за изваряване е пълен за месеци напред, едва смогват да обслужат всички свои клиенти и дори се налага да връщат такива, като обвиняват новите правила за това и се оплакват, че са застрашени от фалит.
„Ако казаните не излязат на светло тази година при новите правила и не започнат да декларират коректни данни, ще мислим нови мерки като въвеждане на фискална памет, контрол от Кметството, НАП, Митници. Няма нужда обаче да се стига до там, нека работят, но съвестно и коректно и спазват действащото законодателство", допълва Ревизоро.

Украйна удари военни бази в Крим, Русия извърши поредна атака с дронове и ракети
С възхода на автономните коли се появява един фундаментален проблем
Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Шоубизнесът в Турция е в траур заради смъртта на известен певец и продуцент
Липсата на руски туристи в Близкия изток разтревожи ОАЕ, Оман и Катар
Радев: Не могат да изпреварят "Прогресивна България", въпросът е с колко ще победим
Избори 2026: Последен шанс за подаване на заявление за гласуване в секция в чужбина
Животът на 5 зодии ще се подобри до 20 април в сезона на Овена
Спряха обществена поръчка за над 1 млн. евро за ремонт на стадион "Локомотив"
Голяма промяна на ВАР в България
Продава ли го Левски? В Германия потвърдиха грандиозна новина за Вуцов
ЦСКА плаща поне 1,3 млн. евро Ботев Пловдив
Левски продава две от големите си звезди
Реал Мадрид готви шеметен трансфер
Паста с телешко месо
Нумерологична прогноза за 24 март
Таро карта за 24 март, вторник
Театър „София“ подарява -50% отстъпка за 27 март – Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Съдът дава ход на делото срещу Благомир Коцев
„Алфа Рисърч“ и „Маркет Линкс“: 54% от българите излизат да гласуват, Радев отново води
Таро хороскоп за седмицата: Някои зодии ще усетят прилив на увереност и мотивация
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 24 март
Облаци и дъжд ни очакват в днешния ден
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове