От ДПС са се прицелили в ромската общност и търсят дивиденти от това, смятат депутати.
Повод за обвинението стана искането на движението с поправки в Закона за общинската собственост да се задължат общините, когато премахват постройки, независимо дали временни или постоянни и когато на адресите има регистрирани хора, да осигурят жилище на останалите без покрив роми.
Съпредседателят на ДПС Четин Казак припомни, че само след ден - на 8 април е Международният ден на ромите, но проблемите на тези хора са ежедневни и трябва да се намери законодателно решение за тях.
Според Вили Лилков от РБ, който дълги години беше общински съветник в СОС и е наясно с проблемите с гетата в столицата, искането на ДПС не е логично.
Той дори видя дискриминация спрямо българи и турци.
"Но има друг проблем в този закон и това е, че постройките са незаконни. Не може със закон да приемем, че този който си е направил незаконно жилище има право на компенсации от държавата", коментира реформаторът пред Dnes.bg.
Той определи предложението на ДПС като несъстоятелно, но призна, че е изненадан от упорството, с което депутатите от движението го отстояват вече повече от година.
"Явно те са се прицелили в ромската общност, търсят дивиденти и искат да се представят като защитници на техните права", коментира Вили Лилков.
"На мен някой дал ли ми е безплатно жилище, на Вас някой дал ли е? Щом е така да питаме защо да не се дадат общински жилища и на тези българи, които плащат свободен наем. Знаете ли колко пенсионери има, които няма къде да живеят и ровят в кофите за боклук, ами да им дадат на тях", възмути се Илиян Тодоров от "Атака".
Според него ромите трябва да се научат да си пращат децата на училище, защото взимат милиони от данъкоплатците за интеграцията си.
"Получават и хиляди за децата си, а сега и безплатни жилища да им дадем?!", продължи с нападките националистът.
"За пореден път гледат да втвърдят ромския електорат и после да ги вкараме в парламента и да си правят далаверите", обобщи Илиян Тодоров.
Юлиян Ангелов от ПФ смята, че е парадоксално изобщо да се говори за роми и не роми в случая.
"Никой не е длъжен в държавата да осигурява жилище на когото и да било, ако той не иска сам да си го осигури. Всеки, който живее и работи, сам се справя, купува или плаща наем. Не е логично за един да има преимущество за друг – не", отсече той.
Според всички обаче трайното решение на проблема с гетата е премахването им.
"Държавата трябва да си влезе в ролята, защото докато институциите толерират това незаконно заселване и битовата престъпност, това е продължава", заяви Юлиян Ангелов.
Според Илиян Тодоров "като се правят катуни, те се бутат и няма друг начин".
Вили Лилков също смята, че не може да се толерира незаконното строителство."Друг е въпросът, че и общината не подхожда по начина, по който трябва да се подходи. Тези незаконни постоейки трябва да се премахват и хората от тях по общия ред като останалите да се картотекират и да кандидатстват пред общината за жилище, но не може да слагаме каруцата пред коня и този, който е изградил незаконно постройка да получава жилище веднага", коментира той.
И той, както и Юлиян Анголов, смята, че решаването на жилищния проблем на първо място е лична отговорност.
"Защо в центровете на градовете трябва да се изграждат тези гета, има малки населени места с напълно свободен сграден фонд, където срещу съвсем минимално заплащане могат да имат жилище", предложи той.
Юлиян Ангелов настоя, че ромите трябва да се образоват и да спазват законите на държавата.
"Голяма част от тях, които живеят по села и махали са асоциални общества и това пречи и на развитието на тези роми, които работят, децата им учат, на цялата държава и общество, то рефлектира върху всички етноси", коментира патриотът.
Според него има начин държавата да предприеме мерки, защото до преди 1989 г. ромите работеха, децата им ходеха на училище.
"Тези хора сега, когато отидат в други страни като Франция, Белгия, Германия работят, плащат наеми. Където има държава те се съобразят с това, но понеже тук държавата отсъства, това е основният мотив да отказват спазват законите", обобщи Юлиян Ангелов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Xpeng отчете първа тримесечна печалба, но представи слаби прогнози
Uber ще вложи 1,25 млрд. долара в изграждането на автопарк от роботаксита на Rivian
Банката на семейството, давало пари на императори и папи, може би отива за продажба
В Европа се очертава криза с торовете заради войната с Иран и зависимостта от Русия
Агресия в училище: Ученици се сбиха, охранител бие седмокласник (ВИДЕО)
Нови влакове в България: Електрически мотриси за 327 млн. евро тръгват това лято
Пясъчен облак от Сахара преминава над Гърция
Двойно над нормата пестициди във вносния аржентински слънчоглед у нас
Гюров: България не се е присъединила към Съвета за мир на Тръмп
Земеделци от Сливенско блокираха улици заради нови назначения в сектора
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Плеяда от звезди: Тухел обяви избраниците си за Англия
Категорична оценка: Звездно трио няма място в ЦСКА
Христо Янев предприема голяма промяна в ЦСКА
Левски се разделя с твърд титуляр?
Веласкес в шок от Левски
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
12 идеи за домашно спа с малък бюджет
Ново имерсивно шоу в MINA Sofia показва архивни кадри от първите мисии на българските космонавти
6 неустоими рецепти с пармезан
Общинският бюджет ще покрие 2/3 от парите за увеличение на заплатите в "Градски транпорт"-Варна
Какво ще бъде времето в събота?
7-годишно дете е в тежко състояние след падане от скала
Студенти от пет държави са на обучение във ВВМУ във Варна
"Найден Геров" спечели втория кръг на спортния празник "Бързи и сръчни" във Варна
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията