С откриването на изложба във Военноморския музей във Варна и въздушни демонстрации започнаха днес честванията по случай 100-годишнината на българската морска авиация. Празника уважиха много бивши и настоящи офицери, общественици, граждани.
Сред гостите беше и министърът на отбраната Стефан Янев, който посочи, че 100-годишнината е хубав повод да се отбележат трудът и заслугите на хората, които не само изпълняват задачи в интерес на страната, но при необходимост оказват помощ и на бедстващи на море.
Морската авиация е елитен род сили, които изполваме във ВМС, допълни командирът на военния флот контраадмирал Митко Петев. По думите му тя е съществен елемент при осигуряване защитата на суверенитета на страната ни.
Министър Янев и контраадмирал Петев обясниха, че проектът за построяване на нови патрулни кораби за ВМС върви по план. Според тях програмата ще бъде реализирана, тъй като има финансова осигуреност, както и политическа воля. Министърът допълни, че няма състезание между отделните видове въоръжени сили за тяхната модернизация. Проектите вървят паралелно, обясни Янев.
На въпрос за ситуацията в Македония, министърът каза, че силно се надява да се търси политическо решение за решаване на проблемите. Никой няма интерес от етническо напрежение, от сцени, на които бяхме свидетели в македонския парламент, добави Янев.
Той изрази надежда, че разумът ще надделее и страните ще седнат на масата и ще се разберат по начин, който да е в интерес на всички македонски граждани.
За ситуацията в Турция след проведения референдум, министърът посочи, че има промяна, но процесите са вътрешни. За нас от първостепенна важност е да запазим добросъседските си отношения и процесите, които се случват там да не влияят върху нашата сигурност, каза Стефан Янев.
Празникът по случай юбилея на Морската вертолетна авиобаза "Чайка" във Варна ще продължи с прожекцията на филм за морската авиация и голям концерт.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Тестове на тол системата, възможни са проблеми с винетките
Рецепта от тефтера на баба: Понички с извара за закуска
Традиции и забрани за празника на 31 март
Времето във вторник: Валежи и температури до 13 градуса
Неприятна вест застигна Левски в навечерието на шампионския маратон
ОФИЦИАЛНО: Бивол се завръща!
Фабрицио Романо обяви голяма новина за Манчестър Сити
Ясно е бъдещето на Хари Магуайър
Чехия търси участие на първи Мондиал от 2006 г., предстои решителен сблъсък с Дания в Прага
Реал Мадрид готви ударна селекция
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Нумерологична прогноза за 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята