България не е Слънчев бряг, заяви министърът на туризма Николина Ангелкова.
Тя даде пример с Ибиса в Испания, като посочи, че е курорт за забавление. По думите й в България Слънчев бряг може да се определи също като такъв.
"Прекалено много внимание се обръща на инцидентни случаи по Черноморието. България, независимо дали ви се вярва или не, своеобразно класациите на големите туроператори, с които работим, е на едно от първите места като дестинация за семейна почивка. Т.нар. "алкохолен" туризъм се свързва само и единствено със Слънчев бряг, а по-скоро той е една дестинация за забавление, каквато има в Испания, Гърция. Всяка една държава има курортно място, където хората се забавляват. Като дял, семейният туризъм заема над 60% от общия по българското Черноморие", обясни Ангелкова пред Нова тв.
Тя посочи, че ще почива по българското Черноморие – и в северната, и в южната му част.
По думите й на южния плаж в Слънчев бряг няма никакви нарушения при направената изненадваща проверка.
"Там няколко поредни години няма никакви нарушения. Организирахме с РИОСВ проверка, за да се види дали са вързани заведенията с канализационната мрежа. Всички институции, които контролират безопасното протичане на сезона, присъстваха на проверката. Водите по българското море са чисти. Необходимо е на Синеморец да се изгради пречиствателна станция. В Лозенец се направи задържателен резервоар и там нямаме проблеми. Основен топ приоритет е изграждането на пречиствателни станции по Черноморието. Септември месец предстои разширяването на пречиствателната станция на Златни пясъци. Там има дълбоководно заустване", допълни Ангелкова.
Тя увери, че непрекъснато се следи с проби от РЗИ чистотата на водата и ще бъдат безкомпромисни с нарушителите.
"Миналата година беше рекордна за туризма и се очаква тази година да я подобрим. За момента вървим с ръст около 7%. За лятото миналата година имахме около 6,5 млн. чуждестранни туристи в периода май-октомври. От януари до май вървим с почти 13% ръст в сравнение с миналата година. Приходите изпреварват с от 0,5% до 1% броя на туристите, които ни посещават. Миналата година имахме ръст от около 16-17% (8,2 млн. чуждестранни туристи) и над 17% ръст на приходите (над 6 млрд. лв.)", обясни Ангелкова.
Попитана дали има достъп до плажа Силистар, Ангелкова посочи, че по информация на кмета на община Царево, има общински път, който стига на 40-50 м от плажа.
"Може да достигне линейка. Осигурен е автобусен транспорт от Синеморец до Силистар. Лично ние ще направим проверка, за да се уверим, че има достъп най-вече на линейка до там", каза още министърът на туризма.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
6 идеи как да скрием кабелите на телевизора
Нови възможности за фермерите: търгове за наем на земеделска земя
Цената на кафето в САЩ остава на рекордни нива въпреки по-евтината суровина
Как Гърция създава „Кентавър“ - една от най-ефективните системи срещу дронове
Украйна търси с какво да замени Patriot заради постоянния дефицит на ракети
Кризата в Иран може да нанесе най-тежкия удар на страните от Персийския залив от 90-те
Нов енергиен шок в Европа: Конфликтът в Близкия изток разкри старите слабости
МВР откри телефон и имейл за сигнали за изборни нарушения
Мъж загина в пожар в столичния квартал "Васил Левски"
Късмет и успех за 6 китайски зодии на 20 март
Ботев Пловдив търси нов треньор
Целта е една: Ас на Левски каза как Веласкес води "сините" към титлата
Ясно е бъдещето на звездно дуо на Лудогорец
Марко Дуганджич отрязал още един клуб заради Левски
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Сериозни проблеми мъчат Лудогорец
Цветето за кариерен растеж през 2026
Протеинова рецепта за вечеря за 30 минути
Време е за приказки!
Нумерологична прогноза за 19 март
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Намереният труп до Кораборемонтния завод е на 48-годишен варненец
Мачовете по ТВ днес (19 март)
Жена загина, прегазена от автобус във Варна
Без ток във Варна на 19 март 2026
Времето във Варна на 19 март 2026
Честваме паметта на светите мъченици Хрисант и Дария
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?