Над 300 камиона са спрени от движение за по 3 месеца от януари до август, защото шофьорите им са нарушили забрана за преминаване през участък в ремонт. Става дума за ТИР-ове, повечето от които са взети на лизинг.
Собствениците на фирмите протестират срещу тази принудителна административна мярка (ПАМ), която им нанася финансови щети.
Превозвачите се питат как могат да докажат пред КАТ, че са предприели всевъзможни мерки да дисциплинират своите шофьори и въпреки това пак се е намерил някои и друг тираджия да тръгне на своя глава срещу забранителния знак.
Това е казус, породен от поправките на Закона за движение по пътищата, приети в 43-то Народно събрание, пише "Труд". Това обаче е само една от промените, изработени в предишната транспортна комисия, които вече 7 месеца тормозят българските шофьори и пълнят джобовете на катаджиите.
Корупционната схема е проста и се състои от три нива. На най-долното е патрулът на КАТ или ДАИ, който е застанал на 300 метра след забранителния знак и чака жертви. Спират камион и срещу 50 лв. от шофьора нарушител го пускат да продължи. Ако му напишат акт и му вземат документите, случаят отива по-горе – в Областната служба на КАТ. Там чакат да дойде някои от шефовете на фирмата превозвач и да спре издаването на ПАМ срещу суми от порядъка на 500-600 лв. Третото ниво е скрито и води нагоре към началниците – към тях текат отчисления и от първо и от второ ниво.
От януари досега наказанието е наложено на 300 камиони, но вероятно още толкова са "минали" по другата схема - с подкупи за патрулите или пък началниците.
Представители на превозвачите питат защо след поправките законът започва да наказва и камиона заедно с провинилия се шофьор. Ако става въпрос и собственикът на возилото да носи някаква отговорност за нарушението на своя шофьор, то още от 1999 г. в ЗДвП съществува текстът на член 187, който гласи: "Собственик или длъжностно лице, което нареди или съзнателно допусне негов подчинен да извърши нарушение по този закон, се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение". С други думи – ако тираджията навлезе в забранен участък и бъде глобен с 300 лв. и книжката му се вземе за 1 месец, същото наказание може да бъде наложено и на прекия му шеф, без никаква ПАМ и без никакви изнудвания и рушвети.
Друг въпрос е колко е съразмерно да се наказва сурово навлизането в забранен участък извън населените места (нарушение на пътен знак В2) и да се спира колата от движение, а само 20 лв. да е глобата при нарушение на знак "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство" (Б2).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
ЦИК е решила да разкрие 493 секции в 55 държави за изборите на 19 април
ЕС проучва създаването на западен стоманодобивен съюз със САЩ и Великобритания
Почина Маринела - една от най-големите гръцки певици
Централна емисия
Централна емисия
Божидар Божанов: Този път ще има по-честни избори, Гюров е законен премиер
Пет зодии ще имат отлична седмица от 30 март до 5 април
Арестуваха кмет заради сигнал за купуване на гласове
След първия ден в София: Стилияна Николова води, Ева е четвърта
Нападател на Арсенал се върна при секси актриса + СНИМКИ
ПСЖ продава Кварацхелия? Арсенал готви звезден трансфер!
Вики Томова с впечатляваща победа в Чарлстън
Вили Вуцов: Турнето в Индонезия е най-голямата глупост! + ВИДЕО
Синя мечта: Левски веднага започва строежа на нов стадион!
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Протести срещу Тръмп в САЩ
България завърши със седем титли на турнира "Дан Колов - Никола Петров"
Осуетиха опит за бомбен атентат пред американска банка в Париж
Първи арестуван кмет за изборни нарушения
Порой близо до Шумен, въведоха временна организация на движението
493 секции в 55 държави за изборите
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите