В Хитрино днес бе даден курбан по християнски и мюсюлмански обичай по повод годишнината от трагедията в населеното място, отнела живота на седем души. На възпоменанието, започнало с едноминутно мълчание, присъства директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" /ПБЗН/ гл.комисар Николай Николов, директорът на ОД на МВР - Шумен ст.комисар Ялчън Расим, директорът на РД "ПБЗН" Иван Иванов и други.
Сред присъстващите бяха и Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, и районният мюфтия Месут Мехмедов. Беше отслужен молебен за здраве и благоденствие за жителите на Хитрино, и молитва и курбан по мюсюлмански обичай.
Кметът на Хитрино Нуридин Исмаил припомни пред присъстващите, че на 10 декември 2017 г. "всички се събудихме с вой на сирени - на пожарни, на линейки и на полицейски коли и тогава не знаехме какво стана, какво става и какво ще стане, но в рамките на тази година благодарение на много усилия - на правителството, на много институции, на външни експерти, на общинската администрация мисля, че успяхме в по-голямата си част да възстановим това, което в тази трагедия загубихте".
Той благодари на всички, които са помогнали и са били съпричастни с жителите на Хитрино. По думите му в населеното място вече има 10 изградени къщи, над 80 подменени покривни конструкции, на над 70 къщи са извършени външни частични ремонти. "Онова което предстои през 2018 г., остана по-малкото, нашите усилия ще бъдат насочени както във възстановяването на частните домове, така и на инфраструктурата; убеден съм, че през 2018 г. нещата ще бъдат още по-видимо възстановени в Хитрино", заяви Исмаил, цитиран от БТА.
Николай Николов отбеляза пред присъстващите, че през тази година е прочел как са се развивали подобни трагедиив света. Това, което отличава всички вас, освен с безкрайната търпеливост и упоритост да поемете мъката и несгодите, е, че не се допуснаха кражби, нямаше мародерство в Хитрино, за което ви поздравявам и благодаря на колегите от полицията.
Варненският и Великопреславски митрополит Йоан се обърна към жителите на Хитрино с думите : "Нещото което преодоля тази велика трагичност като събитие, случило се в районите на епархията, то е вярата, която носите в сърцата си. Една година по-късно ние можем само да благодарим на Бога, на Всевишния, че даде възможност на определени хора, на определено място, в определено време да се съберат и със своите талант и човечност да помогнат на тези, които се нуждаят".
След молитвата, отслужена от районния мюфтия Месут Мехмедов, той каза пред присъстващите, че при тежката трагедия "ние всички, гражданите на Република България, още веднъж доказахме, че сме добри хора, че сме организирани и добродетелни, че в подобни трудни и тежки моменти сме обединени и не правим разлика между етнос и религия".
По-късно пред журналисти кметът на Хитрино Нуридин Исмаил отбеляза, че е предвидено в населеното място да бъдат изградени нова джамия и нова църква. Разработени са и 12 проекта за възстановяване на инфраструктура и обществени сгради, чието изпълнение се очаква да започне през пролетта на 2018 г., допълни Исмаил.

ИПИ: Реализираните нощувки през дигитални платформи у нас растат стремглаво
Путин видя, че не може да мине през вратата на НАТО. Сега опитва през прозореца
Опасенията на Фед за инфлацията развали настроенията на Wall Street
Украйна нанесе рекорден брой удари по руски рафинерии, влошаващи кризата за горива
Кадър на деня за 28 август
Икономист: Новият механизъм за определяне на минималната заплата е предвидим
5 китайски зодии, за които самотата приключва след 30 август 2026 г.
На 60 си, а изглеждаш на 30 - дерматолог каза докъде стигна естетичната медицина
Стрелба и експлозии разтърсиха столицата на Нигер
В "България сутрин" на 30 август от 9:30 часа: Защо изпадаме в депресия след отпуск?
Тежка катастрофа край Лясковец, моторист е в тежко състояние
Сметките за Левски в Европа: 9-10 точки могат да стигнат за продължаване
ЦСКА се спаси от сериозен проблем в Европа
Свирепа програма: ЦСКА с нов мач през септември
Край на чакането: Левски вече подсказа голямата новина
Национал на България прави фурор в Ямайка
ЦСКА си гарантира близо 4 млн. евро от Европа
Любовен хороскоп за 31 август – 6 септември
Нумерологична прогноза за 29 август
Зимнина в края на август: Какво задължително да сложим в буркани
Сотирано пуешко със спанак и нахут
На Секновение на 29 август не се тръгва на път – 6 поверия
Таро карта за 29 август, събота – Четворка мечове
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Добри са условията за туризъм в планините
Гришо излиза срещу австралиец на US Open
Слънчево време в цялата страна днес
Състоянието на пострадалия мъж при пожара във Варна е тежко
Мачовете и спортът по ТВ днес (29 август)
Виц на деня - 29 август