Патриарх Неофит отслужи в столичния храм "Св Неделя" благодарствен молебен за 140 години от Освобождението на София.
"Всяка година, в първите дни на Новолетието, нашата красива столица и престолен град София отбелязва едно от най-паметните събития в своята хилядолетна и изпълнена с превратности история - освобождението си от вековното иноверно иго и полагане началото на своя нов, обновен и свободен живот" - отбеляза Негово светейшество.
Освобождението на София е органична част от голямата победа на руската армия, започнала още с Плевенската епопея от декември 1877 г. и достигнала своето увенчаване на 3 март 1878 г. - с победния край на войната за Освобождението на цяла България. Затова в този паметен ден не само софиянци, но и всички православни българи отново свеждаме чела пред подвига на стотиците и хиляди свидни жертви: руски, български, финландски, румънски, беларуски, украински и други воини, дали живота си за свободата, на която продължаваме да се радваме и днес.
И се прекланяме пред тяхната вечна памет и молитстваме за тях пред Всеподателя, засвидетелствайки така нашата дълбока благодарност и признателност, братската ни в Христа любов и продължаващите във времето вековни духовни връзки, завещани нам от нашите предци, които и днес продължават да укрепват духовно Православните ни църкви и народи.
"В деня, когато според църковното предание в спомен за това събитие, заедно със свободата ни, в храма е донесена от Русия и поставена за поклонение и Светата икона на Божията майка "Всех скорбящих радост". Драгоценен молитвен дар от освободителите ни и свидетел на изгрялата преди 140 години в нашия град свобода - припомни патриарх Неофит и отправи пожелание.
Вечна и блажена да бъде паметта на героите на българското Освобождение! Да пребъде даруваната ни от Бога, но и извоювана с толкова много пролята кръв, българска свобода! Да пребъде и още повече да се задълбочава духовното единство между Православните църкви и народи!
Божието благословение, Неговата всепобеждаваща любов и великата Му милост да бъдат с всички нас! Честита и от Бога благословена годишнина от Освобождението на обичния ни столичен град".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Проблемът на Tesla с AI е противоположен на този при Big Tech – недостатъчно разходи
Тръмп може да се откаже от ядрена сделка - Иран едва ли ще сглоби бомба в неговия мандат
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Москва: При Радев София смекчи тона към Русия
Домашна лимонада с малини и мента за разхлаждане в жегите
Защо комарите хапят едни хора повече от други? Науката има обяснение
Борусия шокира Арсенал и отмъкна Емирейтс къп
Юнайтед се прицели в италиански национал
Автогол спаси Челси от голям срам в Малайзия
Макаби пусна билетите за ЦСКА, феновете скочиха на ръководството
Цецо Найденов се сравни с легендарен шахматист
Водещ анализатор разкри кога Цолов ще кара във Формула 1
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 - 16 август: Пари за Близнаците
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Седмична таро прогноза за 10 - 16 август
Организационни хитрости, които правят готвенето по-лесно
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Папа Лъв XIV отново призова за край на войната в Украйна
Рокадa в Ред Бул забавя пробива на Никола Цолов във Формула 1
Съгражданите на зверски убития Георги Кузев подготвят мирен протест
Израел отхвърли 15-точковия план за Газа на Съвета за мир на Тръмп
5000 евро месечно за тоалетна хартия е един от бонусите на Салах в Турция