Увеличават се огнищата на африканска чума при свинете и те вече са 16. Има новорегистрирано огнище в област Търговище, както и нови случаи при диви прасета в областите Враца и Русе.
"Не сме се изправяли пред опасност с такъв мащаб. Утежняващ фактор е структурата на нашето селско стопанство с така наречените задни дворове, много хора крият прасетата си", каза в "България сутрин" бившият земеделски министър Мирослав Найденов.
По думите му в този сектор инвестициите са за няколко милиарда и ако се стигне до големи загуби, ще е критично.Той обясни, че заболяването е влязло през 60-те години в Европа и никоя страна не е успяла да го спре.
"Трябва да бъдем подготвени за сериозни икономически щети. Не се знае колко са задните дворове, а традицията с тях ще бъде трудно премахната. Ако бъдат унищожени половин милион прасета - това са около 150 млн. лева загуби", коментира Найденов.
По думите му в световен мащаб е факт поскъпването на свинското месо. Ако се стигне до големи загуби е много вероятно да се стигне до повишаване на цените и у нас, подчерта той.
Пред Bulgaria ON AIR д-р Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите посочи, че ветеринарите нямат правото да наставляват хората как да си гледат животните, не е в правомощията им да влизат в имотите на стопаните.
"Предаването може да стане чрез дрехи, обувки, храни, както и кухненски отпадъци. Има констатирани случаи на заразата и при дивите животни", посочи тя. По думите ѝ е забранено да се хранят животните с кухненски отпадъци.
Попова каза още, че в у нас потреблението на свинско месо е около 200 хил. тона и няма достатъчно животни, затова се стига до внос.
Армия, полиция и жандармерия се включват в борбата с болестта. Засилва се контролът на всяка преминаваща кола в карантинната зона.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп се превръща в най-големия енергиен терорист
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Земетресение с магнитуд 5 по Рихтер разтърси Япония
Забрани за църковния празник на 1 април: Преяждането носи лош късмет
Времето в сряда: Дъжд, мокър сняг в планините и температури до 12 градуса
Шофира пиян: Легендата Тайгър Уудс съобщи важна новина
Гатузо: Боли! Извинявам се на Италия, това е голям удар за нас
Какво се случва с Кристиано Роналдо? Мартинес изплю камъчето
Последен мач в Аржентина? Меси вкара гол №116 за гръмко 5:0
Бивш на Лудогорец стана герой за Бразилия срещу Хърватия
Португалия тресна САЩ и без Кристиано Роналдо
Лучник с коприва за Цветница
Нумерологична прогноза за 1 април
Нискокалоричен кекс без захар с ябълка и морков
Лунна диета за април
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Виц на деня - 1 април
Днес ще е облачно, а температурата ще стигне 11°
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно