Организират акция за залавяне на кафява мечка, която от десетина дни върлува във великотърновското село Пушево.
В петък в селището ще пристигне представител на природно-защитна организация. Той е сертифициран специалист, който ще примами животното, ще го упои и ще го изведе от населеното място. Това съобщи кметицата на Пушево Юлия Костадинова.
Управничката казва, че мерките са предприети благодарение на съдействието на зам.-кметовете на община Велико Търново - Снежана Данева-Иванова и проф. Георги Камарашев.
"Наложи се да прибегнем до услугите на човек с лиценз за подобна дейност. Ловци нямат право да стрелят в населено място, тъй като глобата за подобно деяние е над 20 000 лева“, уточниха от общинската управа в старата столица.
До един 140-те жители на Пушево обаче са изтръпнали от ужас от пакостите на мечката, която всяка вечер слиза от гората и вилнее из дворове и градини. Първоначално дивото животно обикаляло северната част на селото, но напоследък вилнее и в централния район.
"Озверялото от глад животно всяка вечер се появява в селото, събаря огради и нахлува дори в къщите, за да търси храна. Мечката дори влязла в мазе и разляла тенекия с олио. В друга къща се опитала да се изкатери на втория етаж по дървено стълбище и изкъртила едно от стъпалата. В трето жилище пък съдрала диван и потрошила електрическа скара, които били под навес“, разказва Юлия Костадинова.
Кметицата споделя, че хищникът шета и в овощните градини като чупи клони на дърветата и яде ябълки.
"Напоследък дори рови за храна в кошовете за отпадъци. Местни хора са я видели как със скок влиза в контейнера, а при появата на кола, побягва с бясна скорост. Има дори хора, които са се изправяли очи в очи с огромния звяр. За щастие нападнати няма, а и на домашни животни не е посягала. Една вечер жена от селото чула ожесточен кучешки лай и заснела през прозореца на дома си клип как мечката се движи по улицата "екскортирана“ от две кучета отпред и две отзад“, споделя още кметицата пред "Труд".
Юлия Костадинова казва, че всеки ден прави съобщения по местната радиоуредба като инструктира жителите как да се пазят от дивото животно. Предупреждава ги след залез слънце да се затварят в домовете си, да залостват здраво вратите и да не излизат по дворовете.
"Имаме старци на по 90 години, които твърдят, че вълци, лисици и чакали са влизали в селото, но не помнят да е имало нашествие на мечка“, коментира Костадинова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Енергийният преход на Китай сега зависи от декарбонизацията на промишлеността
Stellantis, Wayve Technologies и Uber се обединяват за масово навлизане на роботизирани таксита
Иран и САЩ започнаха преговори за постоянно мирно споразумение, Тръмп заплаши с нови удари
Петролът продължава да минава през Ормузкия проток въпреки твърденията на Иран, че е затворен
Войната в Иран подкопава пролетния сезон на продажбите в САЩ
Мазе в Париж показва бъдещето на войната с дронове
Паника по плажовете в Австралия: Зачестили атаки на акули тревожат туристи и сърфисти
Луна във Везни на 22 юни: Три зодии ще имат късмет и успех
Централна емисия
Централна емисия
Мартина Стефанова: Ние активно унищожаваме цялото си културно наследство
Бленджини направи рокада при "лъвовете"
Аржентинец спечели титлата в Куинс
Порнозвезда налази халф на Сити, но гаджето му се намеси + ВИДЕО
НА ЖИВО: Испания – Саудитска Арабия 3:0
Лео Меси тръгва на лов за велик рекорд
Унгарец ще тормози Иван Иванов при мъжете на Уимбълдън
Дневен хороскоп за 22 юни, понеделник
Ястия за здраве и берекет на Еньовден
Седмичен хороскоп за 22 - 28 юни: Хубав период за Рибите
3 ритуала, които сбъдват желания на Еньовден
Таро карти за юли за всяка зодия
Италианска рецепта за паста с чесън, моцарела и салчичон
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Иван Иванов завърши втори на турнира в Ливърпул
Мъж почина на плаж край Варна
Откриха мъртва жената, изчезнала в Пирин
Джей Ди Ванс определи преговорите в Швейцария като повратна точка
Ахмед Хасанов е новият главен мюфтия
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път