Басейнова дирекция Варна разпореди на концесионера на Централния плаж в Созопол незабавно да преустанови дейности в Черно море. Това съобщение бе разпространено до медиите от дирекцията. От там добавиха, че е извършена проверка на два плажа в Созопол.
От дирекцията са направили предписание на концесионера незабавно да преустанови изземване на пясък от Черно море. Действията му били в несъответствие с уведомление, изпратено до министъра на туризма с копие до БДЧР.
Съгласно същото уведомление се предвиждало изнасяне на пясъчно покритие от плажа и натрупването му далеч от обичайните ветрови вълни, без да се засягат бреговете на водните обекти.
От дирекцията съобщават още, че са поканили концесионера на плажа в Созопол в срок от три дни да се яви за изясняване на обстоятелствата по случая с установеното нарушение на естественото състояние на брега.
Проверка на Централния плаж в Стария Созопол е разпоредила и министърът на туризма Николина Ангелкова. Експерти на ведомството също ще инспектират извършените на място дейности.
Припомняме, че концесионерът излезе със свое становище по случая, разпространено до медиите. Позицията му е, че издигането на защитни пясъчни диги е единственият екосъобразен метод да се предпази плажната ивица от бурните морски вълни през зимните месеци. Тази практика била установена и се прилагала в цял свят.
В становището се казва още, че предпазните пясъчни диги служели като надеждна защита и били нужни, за да се запази целостта на плажа. По този начин дори се увеличавала големината на плажната ивица, ако методът се прилага редовно всяка година.
Според тезата на концесионера са спазени всички нормативни изисквания и предварителни уведомления за действията, предприети на плажа. А освен това през пролетния сезон натрупаният пясък под формата на диги щял да бъде изравнен. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 и Nasdaq затварят със загуби за втора поредна сесия под натиска на петрола
Доналд Тръмп съобщи, че отменя атаки срещу Иран, планирани за вторник
Илин Савов: Изкуственият интелект демократизира престъпленията в дигитална среда
Ryanair има планове за армагедон, европейски авиокомпании може да не оцелеят в кризата
Размерът на необслужваните кредити намалява с над 6% към края на март
Xpeng започва масово производство на автономни коли в Китай
Рибено масло или Омега-3: Кое е по-полезно за здравето?
Рецепта за яхния с пилешко месо и нахут
Късна емисия
Четирима души загинаха при стрелба в Турция
Началото на юни носи възможности за отлични финанси на 4 зодии
Ясен Петров коментира изпадането на Добруджа
Илия Груев с престижна награда в Англия
Голям скандал в Стара Загора! Фенове на Берое искаха линч
ДР Конго с бивша надежда на Челси на Мондиал 2026
В Локо Пловдив се надъхват за големия финал с ЦСКА + ВИДЕО
Локо София подчини Славия
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване