Сигнал за хиляди тонове пластмасови и каучукови отпадъци, струпани от близо година върху терен от 12 дка в землището на старозагорското село Калитиново проверява прокуратурата в рамките на вече стартирало предварително производство за опасно замърсяване на природната среда в района на гълъбовското "Брикел" ЕАД, съобщава "Монитор".
Само на километър от последните блокове на старозагорския квартал "Зора" са струпани стотици бали с разкъсани вече обвивки. Разрешителното за складирането им е издадено на 18 юни 2018 година от тогавашния шеф на РИОСВ Петя Папазова. По думите на кмета на Калитиново Иван Костадинов при него имало старо уведомление, че в съседство с площадката ще се изгражда цех за производство на олекотени бетонови изделия, в които щели да бъдат влагани отпадъците.
Управителят на дружеството "АТЗ Проджект" ЕООД, получило разрешение за опериране с отпадъка, внос от Италия - Светлан Убчев, коментира, че не предвижда в скоро време да стартира това производство. Той отказа коментар за произхода на отпадъците под претекст, че не познава лично потърсилия го за коментар журналист.
От сайта на РИОСВ – Стара Загора става ясно, че площадката е била проверявана от екоекспертите на 23 декември м.г. и че нямало констатирани нарушения на издаденото разрешително. Намиращите се на мястото отпадъци били опаковани с метална тел; полиетиленови бали и в биг-бег чували с произход България и Италия.
На посочения за кореспонденция столичен адрес освен "АТЗ Проджект" има още една компании с участието на Убчев - "Приборснаб", който обаче е прехвърлил през пролетта на м.г. капитала си на регистрираната на Сейшелските острови "Релвана лимитид".
Преди доста време сред съдружниците е бил и застреляният пред дома си в София на 6 април 2008 година изпълнителен директор на "Атоменергоремонт" Борислав Георгиев Димитров. И до сега убийството му остава неразкрито.

Отказът на Исландия да преговаря за членство подкопава ЕС в критичен момент
Какво (не) знаем за "най-голямата петролна сделка в историята"?
Кадър на деня за 30 август
Сътрудничеството с Ford се обръща срещу Volkswagen
Лондон е столицата с най-скъпите имоти в Европа
Легитимна военна цел ли беше газопроводът "Северен поток"?
Задържаха жена с над 790 грама наркотици в "Младост"
Пожар избухна край Рилския манастир
5 зодии, които привличат богатство и успех на 31 август 2026 г.
Седем души са загинали при преобръщането на кораб край Кипър
Земетресение с магнитуд 2,1 разлюля България
Отново голово шоу! Челси взе втора победа след 4:3
Милан взе младок от Нотингам Форест
НА ЖИВО: Ботев Пловдив – Левски (Съставите)
Кирил Домусчиев взима ЦСКА!
Левски набеляза Джеймс Аджако за нов трансфер
Шампионът на Англия с рекордна продажба
Дневен хороскоп за 31 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 31 август – 6 септември: Везните да не бързат
Защо семплите тоалети изглеждат скучни – и как лесно да ги направите по-стилни
Ябълков сладкиш с глазура за Симеоновден
Седмична таро прогноза за 31 август – 6 септември
3 рецепти за Симеоновден 2026
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Най-високите температури през септември у нас ще бъдат между 31 и 36 градуса
Варна е най-посещаваният от туристите град в България, Париж е лидер в Европа
МФК Спартак триумфира с титлата в Bulgaria Beach Soccer Championship 2026
Защо котките „газят“ с лапи стопаните си
Германска пенсионерка в село Лозен: В Германия едва оцеляваме, в България е по-евтино, тук се излекувах
Тежък инцидент със скутер край Лом