Май започва с високи температури. Максималните стойности на термометъра ще достигат 20-25 градуса. Има условия за кратки валежи и гръмотевици. На повече места и по-интензивни ще са те в следобедните часове в планините, а в събота и неделя и над Източна България. Това съобщи за “24 часа” климатологът от Софийския университет и TV-MET Симеон Матев.
В началото на следващата седмица от северозапад ще проникне по-студен въздух. Температурите ще са по-ниски от обичайните за това време на годината. Максималните ще бъдат от 15 до 20 градуса. Отново ще превали, като валежите ща са слаби и не особено масови.
На Гергьовден времето ще се задържи хладно. Главно в Централна и Източна България ще превали, а по високите части на планините над 2000 метра дъждът ще преминава в сняг.
Повече слънчеви часове на празника ще има в Югозападна България.
На 7 и 8 май сутрините ще са хладни. Минималните температури ще са от 4 до 9 градуса. По високите полета е възможно да се образуват слаби слани. През деня обаче ще бъде слънчево и ще се затопля. Повече ще са облаците следобед, когато в планините и на места в източните райони на страната за кратко ще превали.
Максималните температури ще се повишават и на 8 май ще бъдат от 20 до 25 градуса.
Слънчево ще е в края на първото и в началото на второто десетдневие. В следобедните часове обаче ще се заоблачава. Над планините е възможно за кратко да превалява.
Температурите ще се повишат и максималните в най-топлите места ще достигат и надхвърлят 30-32 градуса. Към средата на месеца атмосферата ще е по-лабилна - първо над западната, а после и над останалата част от страната ще има превалявания и прегърмявания. На някои места ще са доста интензивни. Не са изключени и градушки.
В периода между 15 и 18 май температурите ще се понижат и ще са близки до обичайнитеза средата на месеца - максимални от 20 до 25 градуса.
В края на второто десетдневие атмосферата ще се стабилизира. Ще бъде предимно слънчево. Ще се затопля и дневните температури ще достигат летни стойности - 25-30 градуса, на места не са изключени и над 30.
За третото десетдневие е характерно слънчево начало на деня и с по-облачни следобеди. Повече валежи се очакват на 22, 24, 25 и на 29 и 30 май. Тогава ще има опасност и от градушки. Температурите ще са от 20-23 градуса по Черноморието и на местата с повече облаци и валежи. Ще достигат до 25-28 градуса в по-слънчевите райони.
Като цяло май ще бъде с температури, близки до нормата или малко по-високи. Положителното отклонение е между 1,5-1,8 градуса. Във валежно отношение над западните и южните райони очакваните количества дъжд ще бъдат близки до средните или по-високи, докато над североизточните и източните ще са с голяма вероятност под тях.
Според метеорологичната статистика май е най-дъждовният пролетен месец. Страната често е под влияние на по-влажни океански въздушни маси, идващи от северозапад.
Средните максимални температури през май са от 21 до 26 градуса. Понякога, когато над страната се настани горещ и сух континентален въздух, температурите достигат 35 градуса.
“Освен усещане за лято през май можем да си припомним и за отминалата зима. След арктични нахлувания температурите се понижават чувствително и по високите полета е възможно образуването на слани. Такива застудявания се случват много често, около 24 май. През 1991 година между 24 и 27 май в планинските райони вали сняг, като новата снежна покривка по най-високите върхове надвишава 40-50 см”, разказа синоптикът.
Първите 3 месеца на годината в нашата страна бяха с температури значително над установените норми.
Отклоненията средно за страната за януари и март са над 2 градуса, а за февруари - близо 4 градуса, уточни Симеон Матев. Най-аномално топло беше в Североизточна България, като във Варна положителното отклонение за първите 3 месеца е над 3 градуса.
Най-близко до нормалните са били температурите в крайните южни райони на страната - в Сандански и Кърджали, където положителното отклонение е около 1,5 градуса.
На този фон април показа, че времето все още може да бъде нормално, защото средната температура за страната за април 2020 г. е в нормата. Във валежно отношение годината започна с много сух януари, при който са изпълнени едва 20% от валежните норми. През февруари започна по-често да вали и това доведе до изпълняване на нормите, а през март няколко валежни обстановки направиха третия месец от годината с дъждове 150% от климатичните норми. За март беше характерно големи количества валеж в Западна и най-вече Югозападна България, където се наблюдаваше превишение на нормите с 330%.
За по-голямата част от страната през април валежите бяха значително под обичайните, като процент на изпълнение варират от 10 до 50.
Отново над нормата са валежите в Западна и Южна България, като в Сандански и Кърджали преизпълняват нормата си близо 2 пъти. За първите 4 месеца на годината количеството на валежите в Югозападна България са около 120-150% от нормите, докато в останалата част от страната са под нея. Най-малко е валяло в Североизточна България, като по Северното Черноморие има места, които са едва с 35-40% от валежите, които би трябвало да получат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
"Орешник" изглежда пак пропусна, но Киев преживява масирана ракетна атака
Украйна се готви за нападение с "Орешник", ООН настоява за достъп до Старобилск
Марк Рубио: Постигнат е напредък в преговорите с Иран
Uber предлага да придобие Delivery Hero срещу 33 евро на акция
САЩ доставиха на Полша първите три самолета F-35 от общата поръчка за 32 машини
България и Азербайджан планират ускоряване на проекта за „Зелен енергиен коридор“
Христанов: Държавата ограбва собствения си народ
4 зодии ще имат късмет в любовта и парите на 24 май
Гечев: Цените ще паднат с регулации и значително производство
Ливърпул – Брентфорд
Кристъл Палас – Арсенал
Брайтън - Манчестър Юн
Секси атлетка мачкала чаршафите с риалити звезда + СНИМКИ
Манчестър Сити – Астън Вила
Торино – Ювентус
Честит 24 май – Ден на българската просвета, култура и на славянската писменост
Храни, които намаляват възпалението по естествен път – как да ги използваме
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
Дневен хороскоп за 24 май, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 25 – 31 май
10 празнични рецепти за 24 май
Черно море Тича загуби първия мач за бронза
Правителството на Радев планира да изтегли дълг от 3.8 млрд. евро
Назначиха Кристиян Колев за съдия на мача Черно море - Арда
Седмичен хороскоп 25 - 31 май 2026
Обявиха номинациите за театралните награди "Аскеер" 2026
Мъж подкара лодка по улиците на Севлиево (ВИДЕО)
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята