Морето се отпушва за нови резервации, а запитванията са предимно за затворени комплекси и къщи за гости. Хотелиерите от своя страна се опитват да привлекат туристи с 20% отстъпка от цената за ваканцията до края на сезона. Вече са факт първите нови резервации за летни ваканции у нас, съобщиха за “Труд” представители на бизнеса.
Българи запазват и плащат дълги уикенди още за 24 май, като сред най-търсените оферти са за къщи за гости, в които компании и роднини могат да отседнат без да се безпокоят от това, че останалите туристи могат да са носители на заразата от CIVID-19.
Търсят се места за настаняване в по-изолирани райони вместо в големите курорти и през юни, обясниха туроператори. И подчертаха, че сред изискванията на гостите са самостоятелни басейни и възможност да си приготвят сами храната. В същото време българите вече се престрашават и да предплащат и лятна ваканция на родното Черноморие. Най-предпочитани са затворените комплекси и хотелите на първа линия със собствен плаж.
За такива оферти са първите нови платени резервации за ваканции по родното море след началото на извънредното положение за родните курорти, обясниха от бизнеса. Според тях хотелите също осъзнават, че българите ще са “спасителите” на лятото и затова са запазили намаленията от средно 15-20 на сто от цените, предвидени за ранни записвания, през целия сезон.
Така заедно с по-евтините чадъри, транспортната достъпност и добрите оферти повече наши сънародници ще предпочетат през това лято да почиват на родните плажове, надяват се от бранша. Още повече, че не всички ще имат достатъчно пари и отпуска за по-дълги ваканции и затова ще се ориентират към дълги уикенди у нас или при съседите.
Родните хотелиери са категорични, че ще положат всички възможни усилия, за да гарантират на гостите добра хигиенна и постоянна дезинфекция, като в същото време оставят у тях усещането за почивка, а не за престой под карантина в здравно заведение.
Сигналите от основните за морето ни пазари - Русия, Великобритания и Германия, са за чартъри само през част от юли и август. Големите международни туроператори обаче продължават да извиват ръцете на хотелиерите и да настояват за отложено плащане от 90 дни на ваканциите на чуждите гости, за да гарантират повече посетители. От бизнеса са категорични, че ако приемат това отложено плащане няма да успеят да покрият завишените си разходи и не могат да чакат за парите си три месеца, след като гостите са обслужени и са си тръгнали. Затова и част от хотелиерите обмислят нулев сезон, като си спестят разходите за дезинфекция и наемане на персонал без сигурни приходи и заетост.
Освен на български туристи от бизнеса се надяват и на гости от съседна Румъния, която е най-големият пазар за родните черноморски курорти. Те обаче предпочитат да резервират почивката си не през туроператори, а индивидуално. Затова и хотелите все по-ясно разбират нуждата да инвестират в удобни за потребителите онлайн сайтове и резервационни системи.
Къмпингите чакат бум на гости
Бум на туристи очакват собствениците на къмпингите по морето през това лято. Според тях има засилен интерес към предложенията за поставяне на каравана или палатка, като няма отказ от направените резервации. Собствениците на местата за поставяне на собствени каравани, кемпери и палатки обмислят да мерят температурата на гостите си при влизане на територията на къмпингите. Карананите ще са поставени на разстояние от около 10 метра една от друга, а общите помещения като бани и ресторанти ще бъдат дезинфекцирани и почиствани много по-често в сравнение с предходното лято.
Като мерки за спазване на социална дистанция между почиващите от ръководствата на морските къмпинги обмислят и повече място за опъване на палатки, особено за тези, които разполагат със собствени кухни.
Според направено проучване сред потенциални клиенти, хората, които ще отседнат това лято на каравани и палатки са категорични, че според тях тази ваканция е по-безопасна от гледна точка на опасност от заразяване с COVID -19 в сравнение с традиционните места за лятна ваканция като къщи за гости и хотели.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 4 юли
От Макрон до Моди: Правителствата разгъват червен килим за гигантите в изкуствения интелект
Путин подписа закон за данъчни промени в подкрепа на руския пазар на горива
Местните банки ще дадат силен тласък на търговията с криптовалути в Германия
В Австрия беше пуснат в експлоатация нов суперкомпютър за 36 млн. евро
Жадната за енергия Азия вече си взема поуки от кризата в Иран
Спане без възглавница: Ползи, рискове и за кого е подходящо
Санитарен самолет транспортира пострадалото на атракцион в Ахелой момче
Д-р Александър Симидчиев: Проблемът в здравеопазването не е паричен, а управленски
Явор Гечев за санкциите срещу Русия: Българският интерес е защитен
Инфантино: Меси, Мбапе и големите звезди правят незабравимо Световно първенство
Локомотив София със зрелищно равенство 3:3 в последната си контрола в Банско
Ботев Пловдив победи Спартак Варна в контрола
ЦСКА 1948 с първа загуба в контролите
Нова сензация на "Уимбълдън": Елена Рибакина също отпадна още в третия кръг
Сравниха бисексуална бразилка с Холанд + СНИМКИ
Таро карта за 5 юли, неделя
Дневен хороскоп за 5 юли, неделя
Поверия за ангелската дата 7/7
Пухкави пикантни сиренки
3 зодии с голям късмет в седмицата 6 – 12 юли 2026
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“