Лихвите в евро поскъпват, в лева – поевтиняват. Това показват данни показват данни на Българска народна банка (БНБ). През юни 2020 г. лихвите по този тип кредити в лева се понижават с 0.19% до 2.91%, а при тези в евро се увеличават незначително до 3.53%, предава "Монитор".
Потребителските заеми също поевтиняват, като лихвата за тях е 7.60% или с 0.19% по-ниска спрямо юни 2019 г. При евровите заеми за потребление тя е 3.36%. Средният лихвен процент при другите кредити в лева, като заеми за обучение и лечение, нараства до 3.27%, а по тези в евро пада на 2.29%.
На месечна база се наблюдава ръст при левовите потребителски кредити. Показателят се покачва с 0.77%, а при тези в евро е нагоре с 0.17%. При жилищните кредити в левове средният лихвен процент се повишава с 0.05%, а по тези в евро се понижава с 0.03%. При другите кредити в левове лихвата нараства с 0.52%, а по тези в евро - спада с 1.86%. Средната лихва при левовия овърдрафт вече е 14.87% (0.93 на сто ръст), а в евро - 9.02% (0.89% спад). Данните на БНБ сочат още, че лихвата по заемите от кредитни карти, извън безлихвен гратисен период, в левове се увеличава до 20.02%, а по тези в евро спада до 16.95%.
Годишният процент на разходите (ГПР) отново падна под 10%. От началото на годината той се движеше на нива между 9-10% за потребителски кредити. През април бе отчетен ръст до над 12%, а през май данните показват, че по левовите потребителски кредити е спаднал до 8.87%. При тези в евро ГПР е още по-нисък - 3.69%. При ипотеките показателят се равнява на 3.16%, а по жилищните кредити в евро той е 3.94%. е отчетен и на месечна база, като ГПР при левовите потребителски заеми намалението е в размер от 1.45 на сто, а при тези в евро той се увеличава с 0.11 на сто. При жилищните левови кредити той намалява с 0.01%, а по тези в евро - с 0.10%.
Доходността от депозитите продължава надолу, сочат още данните на БНБ. При левовите депозити с договорен матуритет за домакинства е отчетен незначителен спад с 0.05 до 0.10%. В евро намалението е в размер на 0.06% до 0.09%. Спрямо месец по-рано и при двата валутни варианта се наблюдава ръст от 0.01%.
При овърнайт-депозитите в лева и евро за домакинства лихвите намаляват до 0.01%. При левовете, оставени в банката с договорен матуритет, цената пада с 0.05% до 0.20%, а при тези в евро - с 0.06 пр.п. до 0.16%. Спрямо година по-рано средният лихвен процент по депозитите за ползване с предизвестие, в левове нараства до 0.31%, а по тези в евро - до 0.60%.
При нефинансовите предприятия лихвите по депозити с договорен матуритет се понижават до отрицателно ниво от 0.05 на сто. При евровите депозити лихвите са надолу до 0.01%. При левовите овърнайт-депозити показателят остава почти без промяна до нива от едва 0.01%, а по тези в евро нараства до 0.02%.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Колко струва SpaceX преди предстоящото IPO?
Какъв е полският модел за индексиране на строителните договори с цел управление на разходите и риска?
Отваряне на Ормузкия проток със сила? Лондон и Париж имат друга идея
България се оказва "троянският кон" за електроника от Китай и Турция в ЕС
Ирландия тества цифрова идентификация за проверка на възрастта на потребителите в социалните медии
„Корадо-България“ няма да разпределя дивидент за втората половина на 2025 г.
Оставки на министри в Гърция заради скандала с досиетата
Гърция с таван на печалбите от горива и солени глоби за бензиностанции
Малена Замфирова се придвижва самостоятелно и успява да изкачва стълби
Обедна емисия
Колко време могат да се съхраняват яйцата в хладилник
Как Роби Баджо бе готов да промени италианския футбол с доклад от 900 стр.
Малена Замфирова вече е в България, започна активна рехабилитация
ОФИЦИАЛНО: Гатузо хвърли оставка!
Скандал в Челси: Извадиха Енцо Фернандес от състава
Бивш на Реал Мадрид отсвирил купища пари от Милан преди 30 години
Уейн Руни с голямо разкритие за миналото
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
Лазарски питки със сусам
Зеленски обвини Русия в ескалация на атаките в навечерието на Великден
Малена Замфирова се прибра в България
Над 10 000 деца от Варна в здравно-образователната програма "Бързи герои 112"
Бербатов предлага реформа за насърчаване на инвестициите в спорта
Черно море без Берк Бейхън срещу Славия
Ученици от Варна влязоха в ролята на участници в симулиран процес за разпространение на наркотици
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.