Заради постоянно увеличаващия се брой на заразените хора и медици в Благоевград, общински съветници предложиха 3-седмичен локдаун в града. Предложението предизвика доста крайни реакции, а представители на бизнеса заплашиха с протести, ако то влезе в сила, съобщава БНТ.
Дали ще се стигне до затваряне на Благоевград за три седмици все още не може да се каже, тъй като решението не е гласувано от общинския кризисен щаб. Заседанието му беше отложено и ще се проведе в сряда. През тази седмица 9 общински съветници учредиха COVID комисия, която да подпомага общинския кризисен щаб в Благоевград. Те излязоха с предложение за триседмично частично затваряне на града, което включва преустановяване работата на училищата, детските градини и на търговските обекти, с изключение на аптеки, банки, общински и държавни учреждения.
Д-р Павлин Янкулски, председател на COVID комисията, обвини кмета на Благоевград в нагнетяване на напрежението и подчерта, че създаденият от тях комитет е само в помощ на общинския щаб, но не може да взима решения.
"Влошава се епидемичната обстановка, цяло лято Благоевград е на първо място по установени заразоносители, виждаме какъв е натискът върху системата. Дали ще се реши да има тотално затваряне или по-диференцирани мерки, това е въпрос от компетенцията на щаба. Ние искаме да сме в полза на гражданите", заяви д-р Янкулски.
Д-р Цветозар Балабанов, общински съветник и член на комисията, заяви, че решенията в града се взимат еднолично и че е необходим локдаун, но не уточни за какъв период.
Кирил Илиев, общински съветник, подчерта, че от партия ГЕРБ спазват централната директива срещу пълен локдаун, за да няма икономически последици, въпреки че трябва да изведат акцента за здравето на хората на първо място, искат последователни мерки и адекватна реакция.
От консултативния комитет са предложили и други мерки, като извеждане на кръвна плазма, за което е осигурено и финансиране.
Кирил Илиев отправи и послание към съгражданите си: "Призовавам благоедградчани, всеки, който може да отдели от времето си, от възможностите си да участва активно в предодоляване на проблемите".
Кметът на града отхвърли предложението за пълен локдаун, защото стотици хора ще останат без бизнес, така ще бъде унищожен голяма част от дребния и среден бизнес.
Васил Димитров от Сдружението на хотелиерите в града изрази тяхната позиция, че са против пълното затваряне на Благоевград.
Гражданите също са с противоположни мнения за тази крайна мярка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ подкрепи плана на ЕС за централизиране на финансовия надзор
Китай излезе от заводската дефлация за първи път от над три години
КФН е одобрила проспект за облигации на „София комерс – Заложни къщи“
Азиатските пазари завършиха седмицата предимно с ръстове въпреки притесненията за Ормуз
Глобите на ЕС за американски технологични гиганти надхвърлят 6 млрд. евро и това гневи Тръмп
Зеленски: Санкциите срещу Русия бяха смекчени, за да продаде активи на "Лукойл" в България и Румъния
Четири зодии ще получат специална подкрепа от Вселената на 11 април
ЕЦБ: Ефектът от еврото върху цените в България е минимален
Минимален успех за "Спартак" срещу "Добруджа"
Обедна емисия
Тежък удар за Левски за Вечното дерби с ЦСКА!
Какво се случва с него? Кабаков пише история, но в срамно петно
Спартак удари Добруджа и спря черната серия
Вратарят Никита Хайкин стана норвежец и отива на световното
Барса остава в миналото: Левандовски преговаря с колос
"Кабаков - вън": Втори елитен клуб публично подкрепи Гонзо!
Боядисваме яйца и на Велика събота – 10 трика за красиви шарки
3 модела обувки, които са задължителни за пролет 2026
3 зодии с финансов успех в седмицата 13 – 19 април 2026
5 постни рецепти за Разпети петък
10 празнични предястия с яйца за Великден
Поверия за Великден
169 турски звезди дадоха положителни тестове за дрога
Въвеждат дезинфекция за пътниците на Летище София
Спартак запази шансовете си за оставане в елита
Песков: Мирът между Русия и Украйна може да настъпи още днес
Митрополит Йоан отслужи последованието за Царските часове и участва в изнасянето на светата плащаница на Велики петък
Преди Великден: Полупразни колички по магазините (ВИДЕО)
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро