Безспорно правилно е решението ваксинирането да започне с медиците, тъй като те са тези, които трябва да оказват помощ при тази епидемия. Те са първите, които имат пряко участие в решаването на проблема и е задължително да бъдат подсигурени, заяви пред БНТ академик Богдан Петрунов, председател на Отделение за медицински науки при Българската академия на науките, имунолог и алерголог.
Хронично болните и възрастните хора над 65 години са следващите, които ще бъдат ваксинирани при постепенното постъпване на ваксините.
До ранната есен се предвижда около 2,5 млн. души да бъдат ваксинирани. С регистрирането и пристигането и на другите ваксини тази бройка ще се увеличи, така че всеки, който желае, ще бъде имунизиран. Ученият беше категоричен, че само масовата имунизация може да предотврати епидемията.
Акад. Петрунов коментира случая в Сандански, където се оказа, че ваксинационният план е нарушен и общински съветници са се възползвали от наличните ваксини, пререждайки рисковите групи. Той обясни, че препаратът на "Пфайзер" пристига в сух вид и се разтваря в пет дози, които имат кратък срок на годност - само 6 часа. Ако в града е имало подготвени дози и не е имало достатъчно хора, готови за ваксинация, добре е било, че ваксините са поставени и използвани, за да не бъдат изхвърлени.
Акад. Петрунов обясни, че реимунизацията трябва да се извърши в рамките на 21 дни. Допустимо е този срок да бъде удължен, но "възниква юридическият въпрос - всяко неблагополучие, възникнало в резултат на приложението на ваксината, ще бъде тълкувано, че неправилно е била използвана ваксината. Така че в никакъв случай не може своеволно да променяме указанията", допълни той.Медикът посочи, че при настъпило заболяване е допустимо реваксинацията да се отложи с до един месец, като това ще се разглежда като екстремен случай.
Няма противопоказания преболедувалите коронавирус да бъдат ваксинирани. Той посъветва тези хора да изчакат два-три месеца, докато антителата им намалеят.
Според акад. Петрунов няма никакъв проблем ваксинираните против грип да се ваксинират и срещу COVID-19. Той подчерта, че комбинацията от двете ваксини е много добра.
Акад. Петрунов отбеляза, че ваксината срещу COVID-19 е предназначена за предотвратяването на инфекцията. Той обаче подчерта, че ваксинирайки се един човек не предотвратява разпространението на вируса. "Ние знаем, че ваксината ще ни предпази от разболяване, но не знаем дали ще ни предпази от разпространението на инфекцията, т.е. нейният противоепидемичен ефект. Това ще стане ясно чак след като минат 7-8 месеца или година, за да видим дали предпазва от разпространението на инфекцията".
Резултатите на ваксинираните на "Пфайзер" и "Модерна" до момента показват, че имунизираните имат много добър клетъчно медииран имунитет в рамките на 5 месеца. Според други оптимистични данни, публикувани от австралийски учени, този имунитет може да е и 8 месеца.

Акция на седмицата: „Трейс Груп Холд“ АД
ЕК облекчава правилата за ESG отчетност за мениджърите на активи
Как социологията на изкуствения интелект ще влияе на последиците от навлизането на технологията
Китай не трябва да "катурне" долара, за да спечели валутната война
Обещанието за консолидация остава само на хартия
Украйна има необявени досега ракетни комплекси, които укрепват предимството ѝ в Черно море
Шести ден без следа от 11-годишната Наталия
Зеленчуците поевтиняват, но пилешкото месо поскъпва на борсите
Пеевски: Честит празник на МВР, бъдете горди и отстоявайте закона
Тридневен траур в Дупница след трагедията в река Струма
Дневен хороскоп за 5 юли: Емоции, нужда от пауза и размисъл за зодиите
Връщат едно от отменените състезания в календара на Формула 1
Обявиха парагвайците за "позор" срещу Петлите
Стана ясно кой е фаворит за подписа на Краля
Къде са днес? Съдбата на последните шестима треньори на ЦСКА
Часове до Европа! Хулио Веласкес реди пъзела на Левски
ЦСКА бръкна дълбоко за Сенси! Истинската цена на трансфера стана ясна
Поверия за Летен Атанасовден
Задължителни ястия за Летен Атанасовден
Ритуал за здраве на Летен Атанасовден
Друсани картофи с масло
Крехко печено свинско с ароматна глазура
Седмична таро прогноза за 6 – 12 юли
147 години от създаването на МВР
Григор Димитров бележи победи на "Уимбълдън"
По-евтини чушки, картофи и моркови, но по-скъпи краставици и домати на борсите у нас
Украйна удари голям петролен терминал в Санкт Петербург
Известен лекар катастрофира в Добрич, ще го оперират във Варна
Буря и хаос белязаха тържествата на Тръмп за Деня на независимостта във Вашингтон
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“