По време на пандемия дигиталните услуги поддържат нивата на безработицата по-ниски. Според проучване на Института по пазарна икономика рекордьор по ниска безработица за 2020 година е Велико Търново, като основна причина е развитието на онлайн професиите. Показателите в Русе също са положителни заради новите инвестиции в сферата.
Александър Петров е от Велико Търново, но управлява фирма в сферата на дигиталния маркетинг в София. През миналата есен отваря втори офис в родния си град.
"На практика сме като външен маркетингов екип на различни компании- в момента над 50 из цяла България, Франция, Англия, Америка и можем да кажем, че в момента се наблюдава много голям интерес от младите хора да се развиват в тази сфера, защото те виждат бъдеще“, сподели Александър Иванов, който е управител на фирма за дигитален маркетинг.
В компанията работят около 20 младежи, предимно студенти. Сред тях е и 24-годишният Кристиян Петров, който следва магистратура "Компютърни науки”.
"Не бях много подготвен, но пък бях много надъхан, което се цени тук доста! Главно се занимавам със SEO – дейност, което означава, че се опитвам да класирам сайтовете на клиентите ни на възможно най- високи позиции в страницата с резултати“, разказа SEO - специалистът Кристиян Петров.
Срещаме се и с Невен Боянов - управител на фирма за развиване на иновативна STEM образователна платформа.
"Никой не сме уволнявали, дори напротив - в момента имаме 11 студенти, които са на практика при нас по програма към МОН и трима от тях вече преподават заедно с нас. Обучихме много преподаватели от цялата страна- около 30 човека за последната година", обясни Невен Боянов.
Дигиталната сфера значително се разраства и в Русе, където икономическите показатели са почти равни със средните в страната и имат тенденция на подобрение.
"Едно от нещата, които аз забелязвам, е, че все повече хора се завръщат в Русе, защото високоскоростният интернет, възможността за работа от разстояние е все по-достъпна и все повече работодатели предлагат нещо подобно. Всъщност те могат да си живеят тук, да създадат семейство и най-важното - парите, които изкарват да се вливат в икономиката на нашия град“, каза специалистът по дигитален маркетинг Никола Илчев.
Освен заетостта в сектора дигиталните компании в Русе и Велико Търново повишават и инвестиционната активност, отчитат още от Института за пазарна икономика. Това води до отваряне на работни места и в други сфери.
Вижте повече в репортажа на BulgariaON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

ССБ: Петролният пазар беше най-силно повлияният от новинарските заглавия тази седмица
Напрежението расте: Иран свали американски самолети, един пилот е в неизвестност
Не просто купуване на неща: Защо "емоционалната икономика" в Китай е във възход
София, Бургас и Пловдив концентрират най-големия обем чуждестранни инвестиции сред общините
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Влак се удари в свлачище между Царева Ливада и Трявна, има пострадали
Трагедия в Сливен: 14-годишно дете загина при пожар
Томаш провали ЦСКА, а сега гледа към друг топ отбор
Монтана оцени ЦСКА на 6 евро
Ливърпул здраво го закъса, Алисон е аут
Ивелин Попов ще става шеф, но не на Левски
В Добрич се канят за бой по Левски
ПСЖ крачи към поредната си титла във Франция
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Нумерологична прогноза за 4 април
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Тръмп поиска трилион и половина за отбрана от Конгреса
Влак дерайлира край Трявна! Има пострадали
Трагедия в Сливен! Дете на 14 години загина при пожар
Дъждовно време на много места в страната днес
Авария оставя части от три варненски квартала без вода днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (4 април)
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век