Около 33 милиона фалшифицирани и нелегално разпространявани медицински изделия са били регистрирани в Европа през 2020 година. Това съобщи пред БНР Илияна Паунова, изпълнителен директор на Българската организация за верификация на лекарствата. Това са обичайно по-скъпи медикаменти, които са по-атрактивни за криминалния бизнес, допълни тя.
Имало е и опити за фалшификация на маски, тестове и дезинфектанти, като около 70 тона дезинфектанти са били заловени, уточни Паунова, позовавайки се на данни на Европол.
"Има проблеми с фалшифицирани лекарства срещу COVID-19. В България не са регистрирани такива. По последни данни на Европол имаше предупреждение през декември, че се очаква повишена активност по отношение на лекарствата и медицинските изделия срещу COVID-19".
"Докато ваксините са под контрола на правителствата за разпространение, рискът се намалява значително да бъдат доставяни през незаконни канали", отбеляза Илияна Паунова, но уточни, че такъв риск съществува, когато се правят поръчки и доставки на медикаменти по интернет.
Всяка опаковка лекарствен продукт по лекарско предписание трябва да има уникален идентификационен код, който се въвежда в единна европейска информационна система, която е в сила от февруари 2019 година, припомни Паунова.
Когато лекарството достигне до аптеката, се извършва проверка дали е въведен в европейската система. Това е гаранция, че то е произведено от съответния производител и е спазена веригата на доставка. Над 80% от аптеките у нас вече са свързани със системата за верификация, поясни Илияна Паунова.
При ваксините срещу коронавируса е бил предоставен гратисен период за верификацията. Облекчението е най-вече за производителите, тъй като за тях поставянето на този код изисква допълнително време и ресурс. Верификацията обаче няма да оскъпи ваксините.
"Това не е допълнителна инвестиция. Тя се знае от производителите на лекарствени продукти още когато започват за разработват медикаментите".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

ЕС ще снижи прогнозите си за растеж в очакване на стагфлационен шок
Денят за акции на БФБ ще се проведе на 10 юни
Ще постигнат ли компромис в търговската война САЩ и Китай?
Заплахите на Доналд Тръмп към Иран насърчиха европейската фондова търговия
Купувачите на жилища у нас сключват сделки след повече огледи, договарянето на цените расте
Г. Попов: „Справедливи цени“ не е икономическо, а философско понятие
Ген. Ралчев: Не е сериозно да се работи с временни ръководители в службите
Държава на обещанията: Ще се промени ли МВР наистина?
МОСВ: Значимите язовири са пълни на близо 80%
Централна емисия
Централна емисия
Де Дзерби предупреди Тотнъм
Кюрасао дебютира на Световно първенство с плеяда играчи от Нидерландия
Веласкес превърна Левски в машина за победи! Шампионът намери безценния си треньор
Огромна промяна в голям български клуб!
Сираков с ключов ход за лидер на Левски
Ромарио не се спира, заби сърфистка + СНИМКИ
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Транспортираха с хеликоптер 14-годишна родилка в тежко състояние
Условна за варненец, откраднал колелото на свой приятел
Фехтовачите на Черно море грабнаха седем медала в София
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия