Рекорден брой българи в чужбина са заявили желанието си да гласуват на парламентарните избори на 4 април. Това заяви сънародникът ни Явор Константинов, който от години живее в Мелбърн и организира изборите в Австралия.
"За нашия регион повишението е с 60%, а глобално за чужбина е 100%", коментира той в "България сутрин".
Според него огромен принос за ръста на желаещите да изразят своя глас имат протестите и недоволството на хората през 2020 г.
"Обикновено в изборен цикъл хората, забързани в ежедневието си, забравят, че има избори. Но заради това, че миналата година постоянно се говореше за политика, искаха се оставки, хората са на вълна избори. Няма нужда да им се напомня и имат огромното желание да гласуват", каза още Константинов.
Той добави, че българите в Австралия и Нова Зеландия ще могат да гласуват в 8 секции, но разстоянията са огромни и тези, които живеят в по-малки регионални градове, ще трябва да летят или карат с часове, за да стигнат до урните.
"В САЩ и Великобритания диаспорите са много по-големи и се нуждаят от много повече от секции. Там наблюдаваме достатъчно регистрации за 87 секции във Великобритания и 46 в САЩ при ограничение 35", поясни Константинов пред Bulgaria ON AIR.
И докато у нас трета вълна настъпва, в Австралия и Нова Зеландия няма случаи на коронавирус и притеснение от вота.
"Австралия и Нова Зеландия са под стриктна карантина за влизане и излизане от държавата и благодарение на тази карантина имаме 0 случая на Ковид-19. Вътрешно нямаме ограничителни мерки, но това затруднява традиционната механика на провеждане на избори", обясни сънародникът ни.
Всички избирателни секции в Австралия и Нова Зеландия ще бъдат съставени изцяло от местни доброволци.
"Хората милеят за България, искат да я видят в много по-добро състояние. България е част от тях. Хората желаят да се гордеят и да са част от прогресивна държава. Има огромно желание да се гласува и да се гласува за промяна", категоричен бе Константинов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Централна емисия
Байерн празнува титлата с хиляди фенове пред кметството
Левски не го беше правил така срещу ЦСКА от 31 години
Реал Мадрид с победа в Севиля
Нюкасъл засили "чуковете" към Чемпиъншип и подаде ръка на Тотнъм
Какъв ЦСКА? Май се задава хегемония на Левски!
ЦСКА на Янев не става за големи мачове
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
DARA след успеха на „Евровизия“: Това е за всички артисти в България, аз съм тук за вас!
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации