В зоопарковете в България се отглеждат животни без лиценз и в неблагоприятна среда, която не отговаря на законовите изисквания. Лъвове, мечки, тигри и други видове животни все още живеят затворени в голи бетонни клетки, които са построени преди повече от 50 години, съобщава БНР.
Част от българските зоопаркове получават лиценз без да са направили забележими промени в средата за животните. Това съобщиха активисти от "Четири лапи", позовавайки се на данни от изготвен актуален доклад на фондацията.
"Повече от 10 години организацията ни работи за подобряване живота на дивите животни, отглеждани в плен. Това е и периодът, който обхваща докладът", обясниха Магдалена Пенева и Марина Атанасова от "Четири лапи". България е транспонирала и прилага европейската директиви за зоопарковете, а изготвеният документ прави обзор на изпълнението.
"За съжаление, след повече от 10 години виждаме, че голяма част от мечките, лъвовете, тигрите се отглеждат в бетонни гарсониери, строени през 60-те и 70-те години на миналия век. Крайно време е това да се промени", изтъкна Магдалена Пенева.
В момента има 17 зоологически градини, които са отворени за посетители, включително и един зоопарк, чийто лиценз е отнет през 2011 г. Според доклада на "Четири лапи" поне 14 от зоологическите градини отглеждат лъвове или кафяви мечки. В по-голямата част от тях трябва спешно да се подобрят условията за тези видове, за да отговарят на специфичните за тях нужди, както и на законовите изисквания.
"Причината - остарялата материална база, се чувства повече при по-малките зоопаркове", допълни Марина Атанасова. – "Да не забравяме образователната функция на тези места. Въпреки пренебрегването на нормативните изисквания, санкции не се налагат. Обществото проявява разбиране. Трябва обаче да се ангажират контролиращите органи и собствениците."
В рамките на кампанията си Зов за зоопарковете от "Четири лапи" настояват спешно да се прекрати отглеждането на големи хищници като мечки и големи котки в зоологически градини, които не осигурят необходимите условия, като просторно място, подходящи заграждения или други ресурси.
От фондацията предлагат конкретни препоръки за постигане на съответствие с целите на Директивата за зоологическите градини на ЕС. Това включва - контрол и планиране за устойчиво подобряване на ситуацията от компетентните органи, както и прилагане на добри практики и ефективно управление от собствениците на зоологически градини в страната.
Като положителни примери Магдалена Пенева и Марина Атанасова посочиха зоопарковете в София и Добрич. Към недобрите примери са зооместата в Хасково и Кюстендил, Благоевград и други.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Богати и бедни икономики играят футбол, но накрая винаги печели FIFA
Зелените политики на Тръмп са довели до забавянето или отмяната на проекти за 83 млрд. долара
Ще успее ли Макрон в края на втория си мандат да утвърди Франция като двигател на ЕС
WSJ: Китай не иска да обсъжда "Силата на Сибир 2", ако не получи пет пъти по-евтин газ
OpenAI, Meta и SpaceXAI се надпреварват за по-ефективни и икономични AI модели
Европейските пазари балансираха между финансовите отчети и кризата в Близкия изток
Не се подвеждайте по рекламите за пестене на гориво - те не работят
Късна емисия
Арестуваха областния управител на ДПС в Бургас
Късна емисия
Скандал в Бургас: Автобус тръгна с непълнолетно момиче без родителите му
Разядка с печен патладжан и кисело мляко по турска рецепта
НА ЖИВО, 1/2-финал на Мондиал 2026: Франция - Испания 0:1
Левски разкъса Борац с четири смъртоносни удара
Кейн разкри дали има конфликт между Белингам и Тухел
Иван Иванов се разклати, но довърши италианец в Испания
Ново начало: БФС "размрази" Георги Кабаков
Лимитът на Барса за Паяка е 100 000 000 евро
Таро карта за 15 юли, сряда – Деветка мечове
Поверия за 17 юли – Света Марина
Дневен хороскоп за 15 юли, сряда
Зад кулисите на сериала „Летище“: снимките продължават в София и Варна
„Цивилизация на зрелището“: Синелибри 2026 отдава почит на Марио Варгас Льоса
10 кухни с мраморен ефект, които ще ви вдъхновят
Показаха „змийско яйце“, открито на Калиакра
Шампионка в плуването пожелава успех на участниците в Галата – Варна от Щатите
21 пияни или дрогирани водач спипа КАТ за ден
Празник на българщината ще се проведе край Долни чифлик през септември
България е сред най-евтините туристически дестинации в ЕС
Полетите до Луната могат да заличат милиарди години история на Слънчевата система
Гобленът от Байо наистина изобразява Халеевата комета
Измама с името на НАСА: Уреди станаха хит в Европа, заради жегите
САЩ одобриха изстрелването на сателит с гигантско огледало въпреки критиките
Спасителната мисия за телескопа SWIFT напредва успешно
Европа ще посрещне астероида Апофис с „Дон Кихот“