В пловдивска болница обявиха жива жена за починала. Сигнал за случая подава племенникэт на жената. От ръководството на болницата потвърдиха за грешката и я обясниха с лекарска небрежност.
80-годишната Еленка Иванова е приета в пловдивската болница „Свети Георги” миналия уикенд. Племенникът й разказва, че е имала симптоми на COVID-19.
„Там й направиха бърз тест и установиха, че е положителен. Беше със затруднено дишане и ниска сатурация”, разказа пред Нова тв Георги Георгиев. Два дни по-късно от болницата му съобщават, че леля му е починала.
„Не помня името на лекаря, който ми се представи и каза, че моята близка е починала и трябва да отида до болницата, за да получа личните й вещи. За освобождаването и за аутопсия”, добавя още Георги.
Той взима вещите на леля си и започва да урежда погребението. Съобщава и на близките на Еленка, че е починала.
„На около 10 човека съобщих. Започнах да търся нейния телефон, за да открия номерата на другите. В багажа не можах да го открия и реших да го прозвъня, за да не ровя. На второто позвъняване, леля ми отговори, при което останах потресен и в първия момент помислих, че съм объркал номера и някой друг ми вдига”, разказва Георги.
„Тя отсреща вика, ало, ало, Жоре, кажи леля. Аз тогава само я слушах, не можех нищо да кажа. И успях да я попитам, лелъо, как си”.
За да е сигурен, че чува гласа на леля си, моли и други хора да й се обадят. След като се убеждава, че това е леля му, Георги иска обяснение от лекарите.
„Ами станала е грешка, но важното е, че бабата е жива. Това бяха думите на медицинската сестра”, казва Георги. Подава сигнал и в полицията. Оттам му обясняват защо е станала грешка и леля му е била обявена за починала:
„Имало починала пациентка с това име, но не е леля ми. Явно са се дублирали първите имена”.
От болницата потвърдиха, че объркването наистина е станало заради дублирането на имената на две от пациентките.
Същият ден е починала жена на име Еленка, но с друго презиме и фамилия. Но дежурният лекар взел грешната документация. Вече му е потърсена дисциплинарна отговорност. От лечебното заведение обаче твърдят, че племенникът на Еленка се е държал агресивно и е ударил шамар на лекар.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Ердоган и Путин има на какво да научат Запада
IPhone Air - маркетингов хит, но провал в продажбите
Потребителите усещат затруднения на бензиностанциите, докато Русия стимулира бума на рафинирането на петрол
Кадър на деня за 15 ноември
Докато търговията с технологични акции се пропуква, инвеститорите на дребно усещат натиск
Търпеливостта на Федералния резерв признава каква е реалността
Данъци и инфлация: Гърците трудно свързват двата края
Прогноза за времето на 16 ноември - слънчево и с температури до 19°
На днешния празник не носете червени дрехи и избягвайте шумни празненства
Хороскоп за 16 ноември: Кои зодии да не рискуват с финансите си, кои да внимават за здравето си
Роби Уилямс губи зрението си заради инжекции за отслабване
Азербайджан - Франция
Португалия - Армения
Без Роналдо: Португалия няма право на грешка днес
Феран Торес се нареди до Ди Стефано и Серхио Рамос
Спортът по телевизията днес, 16 ноември
Мачовете по телевизията днес,16 ноември
Картофено пюре с черен трюфел
Нумерологична прогноза за 16 ноември
Таро карта за 16 ноември, неделя
Дневен хороскоп за 16 ноември, неделя
10 подправки, които да отглеждате във вода
Есенни съвети за по-добро здраве: три ключови фактора
След пандемията: Стана лукс да имаш автомобил
България записа поредна загуба по пътя към Мондиал 2026
"От Нюрнберг до Варна": представят исторически албум за Народния съд в морската столица
Има ли смисъл от италианското почистване?
Планинските спасители набират стажанти
38 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Телескопът James Webb изготви първия „метеорологичен доклад“ за екзопланета
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето
Вселената става по-студена и „безжизнена“
Екипажът на „Шънчжоу-20“ се върна на Земята