Топло и слънчево, с малко дъжд и облаци ще е времето около предстоящите празници - и Великден, и Деня на труда. Това каза за “24 часа” климатологът от Софийския университет д-р Симеон Матев.
Началото на седмицата предложи зима в средата на април. Освен в планините снежна покривка се образува и на места в по-ниската част на страната. Заради пролетното време снежната покривка в равнините се стопи за няколко часа, но в планините натрупа.
Обратът идва в средата на седмицата - бързо ще се затопли и температурите ще се повишат, като максималните често ще бъдат между 15 и 20 градуса, а на места и по-високи. В четвъртък облаците ще намалеят и над страната ще има много слънчеви часове.
Сутрините обаче още ще са студени. Минималните температури ще са между 0° и 5°.
Условия за слани има в Североизточна и по високите полета на Западна България.
В петък денят ще започне със слънце, но постепенно ще се заоблачава и по-късно през деня на места главно около планините за кратко ще превали. Остава топло, температурите ще се повишат с още 1-2 градуса и максималните ще са 17-22 градуса. Ще се повишат и минималните температури и в петък утрото няма да е толкова студено - от 3 до 8 градуса.
На Велика събота ще е динамично - ветровито с променлива, често значителна облачност. На много места от запад на изток ще превали краткотраен дъжд. Повече като количество валежите ще са в северната половина на страната. Дъждовете ще са с краткотраен характер, успокои климатологът. Температурите обаче ще паднат с 2-3 градуса и максималните ще са между 16 и 21 градуса.
Още в събота привечер от запад на изток облаците ще намаляват, така че в нощта срещу Великден за голяма част от страната валежите са малко вероятни. Атмосферата ще се успокои и в неделя времето ще е предимно слънчево, спокойно и много приятно. Максималните температури ще са между 18 и 23-24 градуса на Възкресение.
Следобед главно над планините ще има временни заоблачавания, но с малка вероятност за валежи.
Единствено край морето заради по-ниската температура на водата по-ниски ще останат и дневните температури - 15-17°. Нормално е за това време на годината да има разлика между крайбрежието и вътрешността на страната, обясни д-р Матев.
Последният от почивните дни също ще е шарен. Утрото ще е спокойно и слънчево, но по обед ще се заоблачи и следобед на много места ще превали и прегърми. Максималните температури в понеделник ще са 18-23°.
Валежи с гръмотевици са възможни и във вторник, след което атмосферата отново ще се успокои и до края на месеца ще е предимно слънчево. Временни заоблачавания ще има в следобедните часове, но вероятността за валежи е сравнително малка. Следващата седмица обещава да е по-спокойна.
Засега уикендът около 1 май се очертава с много слънце и приятно топло време. Чакат се 18-23, а дори и до 24-25 градуса. Нека все пак не забравяме, че пролетното време бързо се променя и е възможно да има някаква прогностична промяна, уточни климатологът.
На 22, 23 и 24 април някои малки ски курорти като Мальовица и Рилски езера ще работят и условията за ски са перфектни. В събота и в понеделник обаче ще има много облаци и чести превалявания.
Според дългосрочната прогноза на Гергьовден преди обед ще е слънчево, а следобед ще има временни заоблачавания, като повече облаци ще има над планинските райони. Там е възможно и да превали.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейските пазари преминаха през волатилна сесия в четвъртък
„Ай Ти Еф“ гласува дивидент, Агрия и ИКХ са предвидили такъв в дневния ред
Русия съобщи за изстреляна междуконтинентална ракета "Ярс" в учението с Беларус
Тръмп ще бори потребителските разходи като отложи ограниченията за хладилни агенти
Nvidia вече не е абсолютен монополист, но е далеч от детрониране
SOFIX се повишава с 0,09% до 1246,52 пункта
Джиков, ПБ: Мерките ще намалят цените с 10% и ще ги нормализират дългосрочно
Централна емисия
Цончо Ганев: Кабинетът "Радев" не прави реформи, само нови назначения и зрелища
Централна емисия
Николай Вълканов: Промените в законите на КЗК и КЗП са опасни, потребителите ще пострадат
София Томала
Балотели залюби секси венецианка
Белгиецът Алек Сегерт спечели 12-ия етап от Джиро д'Италия
Става интересно: "Кюстендилеца" с обръщение към Валтер Папазки
Червена България е в екстаз: Новата ера на ЦСКА започна
Как Плешивата Мамба се превръща отново в големия жокер на Тъндър
Дневен хороскоп за 23 май, петък
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
Тест: Какво послание има за вас Вселената
10 празнични десерта за 21 май
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НСИ:1/3 от учителите у нас са над 55 години
Над 100 деца взеха участие във втората демонстративна регата „Млад гребец“
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО
Psyche получи гравитационен тласък от Марс: Увеличи скоростта си с 1600 км/ч (снимки)