"Българските пътища една година бяха изоставени, без каквато и да била поддръжка. Когато завали един проливен дъжд, видяхте резултата на "Петрохан" какъв беше. Откъснаха се огромни количества от скална маса и дървета", коментира пред БНТ автомобилният експерт Диана Русинова.
Според нея лошото състояние на пътищата и липсата на контрол водят до увеличаването на жертвите на пътя.
"Благодарение на усилията на АПИ и Министерството на регионалното развитие и благоустройството фирмите получиха голяма част от натрупаните задължения от държавата към тях. Направиха мобилизацията, закупиха материали на цени по-високи от тези, които са договаряни преди 4 години, но въпреки това фирмите започнаха да работят", коментира инж. Георги Златев.
По думите му пътуващите гастарбайтери минават транзитно през нашата държава.
"Посрещаме ги с ремонта на "Калотина", после преминават през автомагистрала "Тракия", която има нужда от възстановяване на маркировките, почистване на банкетите. Това е една система, за която трябва да се грижим постоянно, не периодично. Пътищата не трябва да бъдат заложник на политическите проблеми. Те са артериите на една държава и от тях зависи икономиката, зависи живота и здравето на всички, които преминават по тях", подчерта инж. Златев.
Диана Русинова също смята, че цялостното състояние на пътищата е значително влошено.
"300 хиляди души работят в строителния сектор. Кой ще спечели най-много от това българският строителен сектор да фалира и да бъде изкупен от чужди фирми. Този филм го играхме в продължение на 10 години и най-големият губещ се оказа българското общество. Тези строителни фирми плащат ДДС и най-малкото издържат хора. Нека не забравяме, че влошеното състояние на пътищата коства жертви", подчерта Диана Русинова.
Инж. Златев изрази мнение, че е необходимо да има по-стройна система за контрол на скоростта по пътищата и по-висока квалификация на водачите.
"Колкото повече мнения има, толкова по-добро решение ще бъде взето, отколкото един едноличен проектант да вземе решение за конкретен участък", обясни още инж. Златев.
И Диана Русинова, и инж. Георги Златев смятат, че са необходими експертни обсъждания.
"Има много неправителствени организации, в които работят експерти. Държавата може да използва този ресурс безплатно", подчерта инж. Златев.
"Нека ние експертите да вървим в предложенията напред, а политиците да ги реализират, а не да се карат", призова Диана Русинова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Киев се бори да запази санкциите за Русия, партньори искат спиране на удари в Уст-Луга
Тръмп се превръща в най-големия енергиен терорист
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Рецепта за агнешка дроб сарма със заливка
Три зодии получават неочаквани пари на 1 април
Земетресение с магнитуд 5 по Рихтер разтърси Япония
Взет на пожар в Левски отпрашва към Индонезия?
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Шофира пиян: Легендата Тайгър Уудс съобщи важна новина
Гатузо: Боли! Извинявам се на Италия, това е голям удар за нас
Какво се случва с Кристиано Роналдо? Мартинес изплю камъчето
Последен мач в Аржентина? Меси вкара гол №116 за гръмко 5:0
Какво се слага на масата на Цветница
Лучник с коприва за Цветница
Нумерологична прогноза за 1 април
Нискокалоричен кекс без захар с ябълка и морков
Лунна диета за април
Таро карта за 1 април, сряда
Йотова за споразумението ни с Украйна: Недопустимо нарушение на диалога между институциите
Отбелязваме Деня на шегата
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 1 април
Днес ще е облачно, а температурата ще стигне 11°
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно