Ваканционните имоти по морето регистрират невероятен ръст в цените си.
В Несебър, например, има повече сделки, отколкото в големите областни градове. Ръстът в последните две тримесечия е над 100%. Купувачите са българи. Част от тях са хора, които могат да работят отдалечено и инвестират, работят, а освен това отдават имота и под наем. За първи път видяхме компании, които закупиха жилища на морето, за да ги използват за социални програми за служителите си. На пазара на недвижими имоти в България като цяло не се очаква драстична промяна до края на годината. Считам, че ще има спадове на ръстовете. Това каза Добромир Ганев, председател на Национално сдружение "Недвижими имоти", в предаването "Клуб Investor” с водещ Ивайло Лаков.
Пазарът на недвижими имоти в България все още е в инерция и не виждаме толкова рязко понижаване на интереса. Едва ли ще видим такова изобщо. За първото тримесечие на годината данните показват ръст от 10% на цените, но при охлаждане на обема от сделки, свързани основно с опасенията от увеличаване на лихвите по кредити, ще видим и спад.
"От 2014 година насам бележим постоянен ръст на пазара, а 2021 година беше рекордна по отношение на обема сделки. За първи път станахме свидетели на по-масова покупка от българите на втори дом. Хората не се разделяха с градската си собственост, но закупуваха къща или парцел в близост до големия град. Тази тенденция продължава все още ”, посочи Ганев и допълни, че сигурността е фактор номер едно, когато си купуваш дом.
Лихвите по ипотеките започнаха да се вдигат плавно и това е основният фактор, който възпира хората да вземат кредит.
В повечето градове в страната ни все още броят на разрешенията за строеж се увеличава, но инвеститорите изчакват, за да се ориентират на каква цена да извадят продукта си за реализация. Това повлия на цените на старото строителство и тук се регистрира по-висок ръст в цените, отколкото на новото строителство. В последните три-четири месеца старото строителство се радваше на изключителен интерес.
Сделки „на зелено” вече се сключват много рядко, след като наблюдавахме едностранно увеличаване на цената по сключени договори или връщане на депозирани средства без неустойка. Тези договори са доста сложна материя, подчерта събеседникът.
Наемният пазар беше най-засегнатият пазар в имотния сектор в световен мащаб - включително и в България, от здравната криза в последните две години поради по-малкото пътувания на туристи. Имотите в платформата Airbnb не беше възможно да бъдат запълвани. Академичната общност също си остана вкъщи, а когато говорим за офис площи – компаниите също свиха своите използваеми площи, обясни Ганев.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Европейските фондови пазари неглижираха развитието на конфликта в Иран
Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим
Икономиката на ЕС - от глобализъм към протекционизъм
Румен Радев, АИКБ: Нужен е ясен пакет от мерки, а не символични компенсации
Централна емисия
Централна емисия
Квантовите тайни: Защо вселената се дели, а не се копира
Експерти: Координационното звено няма да реши проблема с купения вот
Министър Христанов смени шевовете на ИАРА и ИАЛВ
Берое шокира ЦСКА, Левски на полуфинал
Испански гранд има нов треньор
Разкриха плановете за връщането на Малена Замфирова в България
Чутовна издънка и грандиозен скандал в Реал Мадрид заради Мбапе
Важна информация за Фейгин
Модрич подкрепи Чилич в Маями
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Българи масово купуват имоти в Кавала, вдигнаха цената до 2000 евро на квадрат
Във Варна ще вали до Цветница
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога