Гражданите могат да упражнят гласуване с машина на няколко места в София. Пробният вот с демо версия е симулация на вота за парламент, който ще се проведе на 2 октомври и е безплатно. Целта е гражданите да получат по-голяма информираност за това как се гласува на машина, съобщи БТА.
Пълен списък на местата по избирателни райони, където ще се проведе информационна кампания за демонстрация и разясняване на машинното гласуване, е публикуван на страниците на трите софийски районни избирателни комисии (РИК).
В страната вече са доставени 395 машини с демо версия, а 12 машини са предоставени на партии и коалиции, регистрирани за участие в изборите за целите на предизборната им кампания, съобщиха от Централната избирателна комисия миналата седмица.
Как се гласува на машина с демо версия:
На машината с демо версия на бюлетината за вота е изписано "Избори за Народно събрание 2 октомври 2022 г." , както и "Поставете картата в долния отвор на машината". Въпросната карта се предоставя от представители на РИК, областната администрация или общинските администрации, които ще бъдат в ролята на секционни избирателни комисии. След като избирателят постави картата в отвора, трябва да се чуе щракване.
Тогава на устройството ще се появи бюлетината. Тя включва наименования на демо партии и коалиции, както и техните номера. Най-отдолу на страницата има опция "Следващ", за да продължите. Също така можете да се върнете назад с опцията "Предишна стр.", ако искате да промените избора си. За избор на преференция, номерата на кандидатите се намират в дясната страна на бюлетината. След като сте направили своя избор, имате опция "Преглед", която се намира в най-долния десен ъгъл на бюлетината.В случай, че не сте отбелязали партия, коалиция или независим кандидат, опция "Преглед" ще ви върне "Обратно към бюлетината", за да направите своя избор. Ако вече сте направили своя избор, натискайки опция "Преглед", ще се появят две възможности - да гласувате или да промените избора си. Ако натиснете "Промени избора", симулаторът ще ви върне отново към бюлетината и процедурата се повтаря до гласуване. Ако изберете "Гласуване", Вие вече сте упражнили своя вот и ще получите от машината разписка. Разписката се поставя в кутията за разписки.
23-ти МИР София
Избирателният район включва районните администрации "Витоша", "Изгрев", "Красно село", "Лозенец", "Младост", "Панчарево", "Студентски" и "Триадица".
Местата за тестово гласуване в 23-ти многомандатен избирателен район (МИР) все още не са обявени на страницата на РИК. Гражданите следва да очакват информация от съответните кметства в района.
24-ти МИР София
Избирателният район обхваща районите "Възраждане", "Искър", "Кремиковци", "Оборище", "Подуяне", "Сердика", "Слатина" и "Средец".
Местата за тестово гласуване са:
Подуяне, Столична община; ул. "Плакалница" №51 от 8:30 ч. до 17:00 ч. в работни дни;
Приемна зала пред сградата на район "Оборище" от 9:00 ч. – 12:00 ч. и 13:00 -16:00 ч. от 26-и до 30 септември;
ул. "Лидице" 7 - 9 от 9:00 – 17:00 ч. в работни дни;
бул. "Стамболийски" № 62 от 9:00 – 16:30 ч. на 26-и и 28 септември;
Зона Б5, бл. 4, Дом за стари хора; от 10:00 - 12:00 ч. на 27 септември;
Районна администрация "Искър", фоайе, между 8:30 ч. и 17:00 ч. от 19-и до 21 септември;
сградата на Столична община в район „Сердика“, находяща се на бул. “Княгиня Мария - Луиза“ №88, ет. 2 от 9:00 до 17:00 ч. в работни дни;
кв. „Банишора“, градина „Майчин дом“ и градина „Алжир“; от 16:00 до 20:00 ч. в понеделник и събота;
кв. „Орландовци“, пред магазин „Билла“; от 16:00 до 20:00 ч. във вторник и неделя;
кв. „Малашевци“, ул. “Рояк“ ; от 11:00 до 14:00 ч. в сряда и събота;
кв. „Фондови жилища“, пред магазина за хранителни стоки до бл. 205 от 16:00 до 20:00 ч. в четвъртък и от 14:00 до 16:00 ч. в неделя;
кв. „Бенковски“, пред магазин „Фреш“, от 16:00 до 20:00 ч. в петък и от 14:00 до 16:00 ч. в събота;
25-и МИР София
Избирателният район обхваща районите "Банкя", "Връбница", "Илинден", "Красна поляна", "Люлин", "Надежда", "Нови Искър" и "Овча Купел".
Местата за тестово гласуване са:
Сграда на районната администрация в „Красна поляна“ на ул. „Освобождение" №25 между 9:00 и 16:30 часа всеки работен ден от 19-и до 30 септември;
Фронт-офис на Столична община в район "Илинден", Център за административно обслужване, ул. "Билянини извори" №10 между 10:00 и 16:00 часа от 12-и до 23 септември;
Вход на Северния парк откъм ул. "Народни будители" от 10:00 до 13:00 ч. на 26 септември;
Метростанция "Надежда" от 10:00 – 13:00 ч. на 27 септември;
Сграда на районната администрация в "Надежда" от 10:00 – 13:00 ч. на 28 септември;
Сграда на Столичната община в район „Овча купел“ на бул. „Цар Борис ІІІ“ №136 от 9:30 до 16:00 часа, от 14-и до 21 септември;
Районна администрация, ж. к. "Люлин" на бул. "Захари Стоянов" № 15 от 10:00 - 15:00 ч. на 20-и, 21-ви, 23-ти, 25-и и 26 септември;
кв. "Мрамор" и кв. "Волуяк" от 9:00 до 16:30 ч. от 19-и до 21 септември;
Административна сграда на район "Връбница" от 9:00 до 16:30 ч. на 23 септември;
Кметство на с. Доброславци от 10:30 до 16:30 ч. на 20 септември;
Кметство на с. Мировяне от 10:30 до 16:30 ч. на 20 септември;
Център на кв. Курило от 10:30 до 14:30 ч. на 20 септември;
Кметство на с. Кътина от 10:30 до 16:30 ч. на 21 септември;
Кметство на с. Подгумер от 10:30 до 16:30 ч. на 21 септември;
Кметство на с. Войнеговци от 10:30 до 16:30 ч. на 21 септември;
Кметство на с. Локорско от 10:30 до 16:30 ч. на 21 септември;
Кметство на с. Чепинци от 10:30 до 16:30 ч. на 23 септември;
Център на кв. "Курило" от 11:30 до 15:30 ч. на 23 септември;
Кметство на с. Световрачене от 10:30 до 16:30 ч. на 26 септември;
Кметство на с. Негован от 10:30 до 16:30 ч. на 26 септември;
пл. "Св. Дух" в кв. "Кумарица" от 10:30 до 15:30 ч. на 26 септември;
Кметство на с. Кубратово от 10:30 до 16:30 ч. на 27 септември;
Център на кв. "Курило" от 11:30 до 15:30 ч. на 27 септември;
Дневен център към район "Банкя" на ул. "Цар Освободител" 1А от 13:00 до 16:00 ч. на 20-и, 21-ви, 23-ти, 27 септември.
Как премина гласуването в един от столичните райони вижте в галерията на фотографа Димитър Кьосемарлиев.

Очакванията за скорошен край на войната в Иран окрилиха Wall Street
Кадър на деня за 20 май
Все повече централни банкери във Фед са отворени за повишаване на лихвите
Бари Бранд: Технологичната икономика отваря нова страница между българския и британския бизнес
Лингорски: Аутомотив индустрията има ключова роля в икономиката
Георги Дучев: "Евровизия" ще бъде по-голям тест за страната ни от домакинството на Giro d’Italia
Възрастта при напълняване влияе върху риска от рак?
Лекари разкриха какво пият всяка сутрин за по-здрав черен дроб
Христо Янев: Изминахме тежък път, но направихме феновете горди
Душан Косич след финала: Щастлив съм от играта, но разочарован от края
Късна емисия
Рецепта за пържени филийки с канела
След 44 години: Астън Вила грабна трофей в Европа, Емери е „Кралят на ЛЕ“
Турицов с огромно разкритие за бъдещето си
Стоичков с много силни думи след триумфа на ЦСКА
Ясни са съдиите за битките за оцеляване в Първа лига
Емоционалният Янев: Тези четири букви са всичко за мен
"Червена" България ликува след драма с дузпи! ЦСКА грабна Купата + ГАЛЕРИЯ
21 май – ден, който сбъдва желания!
Днес е Спасовден!
Важно поверие за Спасовден: Който не празнува, няма да се спаси
Таро карти за юни за всяка зодия
Дневен хороскоп за 21 май, четвъртък
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Гледайте на живо: SpaceX изстрелва новата си мегаракета Starship V3 на 21 май
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара