Ръстът на инфлацията ще се забави, защото навлизаме в рецесия. Цените в магазините няма да станат по-ниски.
Политиците искат да се хвалят, че са вдигнали пенсиите, но за тази цел плащаме много висока цена. Пазарът казва на българската политическа класа: малко по-спокойно с популизма. Това заяви пред БГНЕС икономистът Стоян Панчев от Експертен клуб за икономическа политика (ЕКИП).
С него коментираме дали страната ни се намира близо до рецесия на фона на все по-тревожните информации при нашите основни търговски партньори от ЕС.
"Всички изпреварващи показатели показват това, имаме намаляване на поръчките, влошаване на ситуацията с участниците на пазаря, дори сега прочетох, че имаме спад на цените на имотите в Нидерландия. Навлизаме в стопанска криза, оттам вече се върви към деиндустриализация в Европа. В Германия вече я наблюдаваме и причината за нея е високата цена на енергията", коментира икономистът и добави, че това ще бъде голям проблем и за България.
Страната ни трудно ще се възползва от преместването на производствени мощности, защото макар и голям производител на ток, той се продава по европейски цени.
"Ако производителите преместят производството си от Германия в България, те няма да получат по-ниска цена на тока. Въпреки че сме голям производител на електроенергия, тя все пак се продава на европейския пазар и не е на цени, които да привлекат инвеститори. Ситуацията с природния газ е същата, тъй като всички работим и на един газов пазар", обясни Стоян Панчев.
Според него все пак има възможност България да се превърне в офшоринг дестинация, т.е. определени производства да се преместят у нас. Това е свързано с общата тенденция от деглобализация, намаляване на търговските връзки между Изтока и Запада и със скъсването на дългите вериги за доставки. "Може да се окаже, че това, което се произвежда на Изток не може да стигне до западните заводи. Това дава възможност тези производства да бъдат върнати по-близо до центровете на производство, каквато е България, където има по-ниска цена на труда, някои по-добри данъчни условия. Ние имаме потенциал да привлечем такива производства, но не и по линия на по-евтината енергия", коментира икономистът.
Стоян Панчев отбеляза, че в страната ни вече има проблем с бюджетния дефицит, но все още няма проблеми с дълга.
"Последния месец имаше емисия на държавни ценни книжа, което ни показа, че пазарът иска да купува български дълг, но на доста по-високи цени. Даже част от емисиите не се реализираха, защото МФ реши, че тази доходност по ДЦК е твърде висока. Тоест, получаваме сигнал от пазарите, че общата конюнктура е лоша, че българските власти правят големи разходи, без да са осигурили нужното количество приходи, особено в ситуация, когато настъпва рецесия", подчерта икономистът. Той припомни неотдавнашният доклад на МФ, според който можем да видим дефицит от 10% през 2023 г. "А това е много лошо!".
Панчев уточни, че проблем със социалните плащания има от години и основно с пенсионната система, която винаги е била на дефицит. „Той се движи винаги между 40-60%, към това трябва да добавим и влошаващата се демографската картина. Ние имаме една тиктакаща бомба много отдавна. В момента обаче ситуацията се изостря, защото имаме политическа класа, която иска да каже, че е вдигнала много пенсиите, но за тази цел се плаща висока цена. Както е казала Маргарет Тачър сиренето е безплатно само в капана за мишки. За момента опитът е това да се финансира, като се тегли дълг, но благодарение на валутния борд, който ограничава взимането на дългове, ръцете на политиците са вързани. Пазарът казва на българската политическа класа малко по-спокойно с популизма“, заяви Панчев.
Икономистът обясни, че от ключово значение е каква ще бъде ситуацията през зимата. "Ако зимата е много студена, се очаква дефицит на газ. Друго, което в важно да се следи е дали финансовата система в Европа ще издържи. Имаме сериозни притеснения за големите банки като „Креди Суис“ в Швейцария, "Париба" във Франция, „Дойчебанк“ в Германия. Заради тази дългова криза и поради покачване на лихвите слабите места във финансовата система ще започнат да подават. Тепърва ще видим дали те ще издържат, или ще видим нов "Лемън Брадърс", само че в Европа", заяви Стоян Панчев.

Космосът може да е следващата голяма възможност за застрахователите – ако могат да оценят риска
Нискокачественото AI съдържание води до когнитивен упадък и склонност към насилие сред децата
Изтъняващите оръжейните запаси на САЩ засилват съмненията дали могат да сдържат Китай и Русия
Кадър на деня за 29 август
Турският пазарен регулатор затегна правилата за хедж фондовете
Eni работи с Венецуела за съживяване на енергийния ѝ сектор
Домати в буркани по изпитана домашна рецепта
300 000 гърци остават без пенсия - каква е причината?
Съвпадът на Луната и Сатурн на 30 август 2026 г. променя съдбата на 4 зодии
Спортът по телевизията днес, 30 август
Мачовете по телевизията днес, 30 август
2 от 2 за Юве! Резерви донесоха успеха над Парма
Дучето избухна: ЦСКА не е полигон за неудачници!
Задава се голяма промяна в Левски: Наско Сираков свикa пресконференция
Интер ще става още по-силен
Честит имен ден на Александър и Александра!
Таро карта за 30 август, неделя – Асо пентакли
Дневен хороскоп за 30 август, неделя
Родените на тези дати, са склонни да постигат повече успехи
Седмична нумерологична прогноза за 31 август – 6 септември
Любовен хороскоп за 31 август – 6 септември
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Фратрия (Варна) оглави класирането във Втора лига
Седмичен хороскоп 31 август - 6 септември 2026
Кръщават международно летище на Доли Партън
Жена е била затисната от АТВ
"Дъжд" от голове в първия ден на турнира по плажен футбол във Варна
Песков: Русия не вижда перспектива за подобряване на отношенията с ЕС