Среща с партиите ще инициира бизнесът у нас следващата седмица като водещите въпроси за решаване са цените на тока и газа.
Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев, темата не е само цените на енергоресурсите, а също така за макроикономическата и финансовата стабилност, и националните приоритети.
"Дали влизането в еврозоната остава национална цел, и ако остава - тогава защо ни е такъв дефицитът и инфлацията. Ние бихме желали да предпазим от предстоящия популизъм в Народното събрание при приемането на бюджета следващата година", каза той в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му, ако не се вземат мерки за съкращаване на разходите и увеличаване на приходите, ще имаме 12 млрд. дефицит, без да правим нещо ново.
"Нещата изглеждат много зле, вие виждате, че ние като държава трудно взимаме заеми вече. Преди дни държавата поиска заем от 200 млн. и успя да вземе само 103, при това на цена над 4% лихва. А за следващата година трябва да вземем 12 млрд., за да покрие този дефицит плюс още няколко милиарда, за да покрием падежиращия дълг. Ако въобще успеем да го вземем, защото при една такава разюздена политика - кредиторите все по-трудно ще дават заеми. Най-накрая ще стигнем до това, че ще дойде Международният валутен фонд и ще започне да ни управлява", допълни Велев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според него социалните помощи са на калпак и не са таргетирани.
"Не са насочени към тези, които най-много се нуждаят от тях. Това е отстъпката за бензина, това са субсидираните цени за бита за електроенергията не само за енергийно бедните. Битът е със силно субсидирана цена, но не се подпомага само нуждаещият се гражданин, а всички. Това е едно разхищение на средства, а ние ги нямаме. И при тази политика еврозоната се отдалечава, ако изобщо не изчезне", подчерта председателят на АИКБ.
И поясни, че тази година имаме таван от 10, 3 млрд. нов дълг.
"Очевидно влизаме в дългова спирала и което по-лошо - все по-трудно и все по-скъпо ни се дават тези заеми. Ако ще се прави бюджет, в който всеки ще наддава заплати, пенсии и други харчове с пари, които ги няма, то по-добре да няма бюджет и правителство", добави Васил Велев.
Той смята, че трябва да се възстановяват ставките по ДДС - тези, които бяха намалени: "Увеличението на пенсии и заплати трябва да е по-малко. Първата причина за инфлацията е цената на енергоресурсите."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Данните за инфлацията и акциите на производители на чипове насърчиха Wall Street
П. Стойкова: Жилищният пазар е в период на корекция, не предстои срив
Богати и бедни икономики играят футбол, но накрая винаги печели FIFA
Зелените политики на Тръмп са довели до забавянето или отмяната на проекти за 83 млрд. долара
Ще успее ли Макрон в края на втория си мандат да утвърди Франция като двигател на ЕС
WSJ: Китай не иска да обсъжда "Силата на Сибир 2", ако не получи пет пъти по-евтин газ
Захар в Космоса: Откриха ключови съставки за живота сред звездите
Уран в Близнаци носи късмет и изобилие на 4 зодии на 15 юли 2026
Лекарствата, които повишават риска от топлинен удар
Рецепта за салата с тиквички и сирене
"Левски" разби "Борац" за 17 минути и е във втория кръг на ШЛ
Мачовете и спортът по телевизията днес, 15 юли
Испания матира Франция и е на финал на Мондиал 2026!
ПО МИНУТИ: Франция - Испания 0:2
Левски размаза Борац с помощта на Господ
Веласкес обясни защо мощния Левски позабави Борац с разгрома
Левски показа колко силен е в преходите
Нумерологична прогноза за 15 юли, сряда
Таро карта за 15 юли, сряда – Деветка мечове
Поверия за 17 юли – Света Марина
Дневен хороскоп за 15 юли, сряда
Зад кулисите на сериала „Летище“: снимките продължават в София и Варна
„Цивилизация на зрелището“: Синелибри 2026 отдава почит на Марио Варгас Льоса
Показаха „змийско яйце“, открито на Калиакра
Шампионка в плуването пожелава успех на участниците в Галата – Варна от Щатите
21 пияни или дрогирани водач спипа КАТ за ден
Празник на българщината ще се проведе край Долни чифлик през септември
България е сред най-евтините туристически дестинации в ЕС
Полетите до Луната могат да заличат милиарди години история на Слънчевата система
Гобленът от Байо наистина изобразява Халеевата комета
Измама с името на НАСА: Уреди станаха хит в Европа, заради жегите
САЩ одобриха изстрелването на сателит с гигантско огледало въпреки критиките
Спасителната мисия за телескопа SWIFT напредва успешно
Европа ще посрещне астероида Апофис с „Дон Кихот“