„Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна“ възобновява работата си, съобщиха от МЗ.
До решението се стигна след провелата се по-рано тази седмица, по инициатива на министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, среща между екипа на МЗ, областния управител на Варна, управителя на лечебното заведение и директора на РЗИ, и след решението на Общински съвет – Варна да отпусне до 1 млн. лева за погасяване на задълженията на белодробната болница.
Средствата се предоставят от бюджета на община Варна за 2022 г. като целева субсидия за приоритетно погасяване на задължения на лечебното заведение към електроразпределително дружество, както и за изплащане на трудови възнаграждения и осигуровки на персонала. Работещите в болницата 30 души вече са получили част от дължимите им за 10 месеца възнаграждения, като в максимално кратки срокове ще получат и остатъка от заплатите си. Към момента електрозахранването в лечебното заведение вече е възстановено, а тези пациенти, които бяха освободени за домашно лечение и които са изявили желание за продължаване на лечението си в болнични условия, отново са хоспитализирани. Те ще продължат да получават необходимата им медицинска грижа на територията на областния град, без да се налага да пътуват до лечебни заведения в съседни на Варна области.
В рамките на срещата в Министерството на здравеопазването бяха обсъдени всички възможности за осигуряването на навременна и качествена здравна грижа за пациентите, лекувани в белодробната болница във Варна. Беше взето решение още в началото на 2023 г. структурата на СБАЛПФЗ-Варна да бъде оптимизирана, с цел недопускането на натрупване на нови задължения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Илон Мъск е притеснен за веригите за доставки
БОРИКА: България е сред малкото държави в Европа със самостоятелна платежна система
Рубин от над 2 кг бе открит в Мианмар
Секторът на услугите у нас се разширява на месечна и на годишна база през февруари
IPO-то на "Хелиос Марин" ще се състои на 20 май
Промишленото производство в България се повишава осезаемо през март
Откритото тяло в двора на хотел е на френски гражданин, мъжът е с прерязано гърло
Йотова: Очаквам бързи и решителни действия от новото правителство
Прокуратурата обжалва паричната гаранция на Станимир Хасърджиев
Шофьор блъсна 9-годишно дете в Ботевград
Геолог обясни причините за свлачището между Смолян и Пампорово
Вземете новите HONOR 600 Pro и HONOR 600 от A1 - в комплект с безжични слушалки и на специална цена
ЦСКА отбеляза 5 години от кончината на легендарния Джеки
Мачовете по телевизията днес, 8 май
Край на спекулациите! Ясно е дали Домусчиеви зарязват Лудогорец
Трансфер! Ботев Пловдив взима голаджия на ЦСКА
Веласкес обяви грандиозна цел пред Левски
Левски ще играе за ЦСКА и ЦСКА 1948
„Резерватът Куба“: живописните кътчета в Стара Хавана с нейните легендарни кръчми и магазините с купони
Спатифилум – как да се грижим за цветето „женско щастие“
Сицилиански портокалов кекс
5 тревожни сигнала, че мъжът ви не ви уважава
Модни трикове от TikTok – какво наистина работи
5 грешки, които бащите допускат със синовете си и после съжаляват
Какво ще бъде времето в събота?
Черно море Тича ще домакинства на Балкан в Шумен
ЗАД „Армеец“ отбеляза три десетилетия възход, доверие и лидерство в застрахователния пазар
Двама обвиняеми за измами с бързи кредити са задържани за 72 часа
Фон дер Лайен честити на Радев
Откриха тяло в хотел в Банско
НАСА тества революционен двигател, който може да отведе хора до Марс
„Афелион“: Европейската космическа агенция влиза в света на видеоигрите
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази