"Това, което правим като дружество и с търговете, които реализирахме, и с преговорите с доставчиците и със споразумението с Турция, което вчера се обяви, от една страна да гарантираме доставките на приемливи цени, от друга страна и сигурност на доставките".
Това каза пред БНТ Деница Златева – изпълнителен директор на "Булгаргаз".По думите ѝ, ако следим борсовите индекси, цената на газа за февруари би трябвало да е по-ниска.
"Усилията на "Булгаргаз" е да предлага газ на приемлива и достъпна цена. За януари успяхме от първоначалното 40% увеличение с намалени борсови индекси, с оптимизиране добива от Чирен, увеличението да бъде по-поносимо и то е 22-23%. Надеждите ни са за февруари, ако се запазят нивата на гозовите борси, цената да бъде изключително добра", каза тя.
Тенденцията всяка година е била газът в Чирен да е с най-ниска себестойност през зимния период поради високите цени през лятото и есента. През септември газът е бил над 350 лв, на който "Булгаргаз" продаваше. Цената на Чирен е най-висока в микса. Това, което е направено за януари е да се осигурят алтернативни доставки, включително и от турската компания "Ботош", с което да се подтисне този висок ценови натиск от Чирен. Топлото време също помага, защото "Булгаргаз" почти не е добивал газ от Чирен от старта на отоплителния сезон. Златева се надява Чирен да няма голям ефект в ценообразуването.
"Ние ще можем в рамките на календарна година да разтоварваме до 14 танкера на терминали, собственост на "Боташ". Те ще пренесат този газ през тяхната газопреносна мрежа до границата с България. Това дава сигурност и гъвкавост на доставките", уточни изпълнителният директор на "Булгаргаз".
Дружеството има ангажимент да осигури договорите с доставчиците. За 2023 г. има доставки от САЩ, от гръцките партньори, от европейски компании. Информацията е публична, каза Златева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Черният петък подхранва оптимизма на бизнеса през ноември
Нетната консолидирана печалба на "Албена" АД намалява с 14% през деветмесечието
Унгария преговаря за още руски газ през зимата и през 2026 г.
Румяна Дечева: Тайван има нужда от Китай, за да остане икономическо чудо
Защо инженерни науки и магнитно поле се включват в лечението на инсулта
Данните за инфлацията в Токио изпратиха азиатските индекси в различни посоки
Освободиха Благомир Коцев от затвора във Варна
Управляващи, работодатели и синдикати с крачка напред към приемане на нов бюджет
Хуманоидният Робърт - роботите като помощници, не конкуренция
Песни за историята: Вечните български хитове в световен мащаб
Едуард Алексанян се завръща на ринга на SENSHI 29 в тежката категория
Контузия в Черно море
Левски има голям инвеститор за нов стадион?
Нова интересна новина за Карлос Насар
Мачовете по телевизията, днес 28 ноември
ЦСКА продава една от големите си звезди за колосална сума
Ще смени ли Карлос Насар България с Бахрейн?
Носителите на 10 награди „Грами“ Take 6 с концерт на 23 декември в НДК
Спете умно: Колко градуса в спалнята ви пазят здрави?
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Изберете таро карта и вижте какво ви очаква в любовта през декември
3 важни неща, които се правят на Андреевден за здрава нова година
Късмет и пари за 4 зодии през декември
Теменужка Петкова: Бюджетът не е изтеглен, а е отложена бюджетната процедура
Кметът на Варна Благомир Коцев излезе от ареста
ОДМВР-Варна алармира за възможни рискове при въвеждането на еврото
Безплатни ХИВ тестове във Варна по повод Световния ден за борба със СПИН
Международно участие и три състезателни кръга в Гимкхана Варна 2025
САЩ са изпратили на Русия параметрите на своя план за мир в Украйна
Китай ще използва андроиди за патрулиране по границата с Виетнам
Магнитна буря на 28 ноември: Каква ще бъде нейната сила
Отбелязаха Деня на благодарността в Космоса: Пуйка и омар на МКС
CAR-T терапията води до ремисия при автоимунни заболявания
Джеф Безос показа лунния апарат Blue Moon MK1 на Blue Origin
Космическият кораб „Союз МС-28“ се скачи с МКС