Алтернативният фест "На зелено" е с каузата на Бедечка - парк, който община Стара Загора запази след поредица граждански протести през годините. Въпреки че имаше сериозна опасност той да бъде застроен, в крайна сметка гражданското общество в града на липите успя да го запази.
"В Стара Загора има две автентични граждански мрежи, едната от които - "Запазете Бедечка". Вече десетилетие тя се бори за запазването на тази огромна паркова територия. След протести и местния референдум общината тръгна в тази посока и спази ангажимента си за опазване на парка. Другата активна гражданска енергия е "Творческият колектив на улицата". Двете организации си подават ръка сега и надграждат усилията си във фестивал", каза социологът Първан Симеонов в студиото на "България сутрин".
Четиридневният фестивал ще включва урбанистични срещи, концерти, занимателни уроци, базари, любителски кино вечери и обиколки на туристически маршрути.По думите на документалиста Димана Шишкова, която създава филм за парка, още през 2016 г. там са навлезли тежки машини, което е проблем за града от десетилетия. "Във филма показвам и положителен пример - как може да се запази едно пространство в Берлин. За това обаче е важно и гражданското участие. Филмът ми допринесе да се чуе за парка", посочи тя.
"Стара Загора се оказа важен казус за този проблем на страната. Фестивалът се казва "На зелено" - по периферията му има и ще има строителство, но сърцевината на парка си остава", допълни Симеонов.
Според съучредителя на творчески колектив "На улицата" - Мирчо Христов, туристическите маршрути ще разкрият тайните на парковете на жителите и гостите на града.
"Туристическите маршрути обхващат два големи парка в Стара Загора - Аязмото и Бедечка. С тях даваме възможност на хората, които не са запознати достатъчно добре, да научат повече за тях", поясни той.
Първан Симеонов коментира накратко и политическата обстановка в страната.
"На Борисов му се искаше да има и продължава да му се иска да има такъв формат, защото той най-чудесно би могъл да го "изпере". Струва ми се, че усилията в тази посока ще продължат. Записът поставя "Продължаваме промяната" в неизгодна позиция и ГЕРБ ще го използват да си вдигнат цената в преговорите", прогнозира гостът, като изтъкна, че се забелязват "намигвания в посока разделение на "Демократична България".
Социологът е на мнение, че ГЕРБ и ДБ имат еднаква полза да няма "Продължаваме промяната".
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Банкя” подкрепя кампанията „Мисия храна” на Българската хранителна банка
Salesforce повиши годишните си насоки и разширява партньорството си с Anthropic
Nvidia придобива Hugging Face за 13 млрд. долара?
„Телематик Интерактив България“ организира онлайн среща с инвеститори на 28 август 2026 г.
Украйна мобилизира най-боеспособните части за защита на Донбас, войната става все по-жестока
Цената на петрола се понижава за четвърти пореден ден*
"Аполония" в Созопол започва с "Кръстопът на култури" и Нина Николина
Политолози за новия парламентарен сезон: ВСС обединява власт и опозиция, време е за действия
Радев: Бюджет 2027 ще гарантира стабилност, вече няма недосегаеми хора
Секновение на 29 август: Традиционни ястия на трапезата
44-годишен мъж се удави в Созопол
Левски надскочи себе си в Шампионската лига – голямото тепърва предстои
Стракоша след 4:0 над Левски: Шампионската лига е мечта за нас
Треньорът на АЕК след 4:0 над Левски: Класирането не значи, че ще харчим много
Крило предпочете Минесота и Антмен вместо Лейкърс и Лука
Феновете на АЕК след 4:0 над Левски: Трябваше да е 7:0
Черно море чака Алекс Колев след паузата за националните отбори
Маникюри за късмет и пари през септември (+Снимки)
Умни решения за съхранение във всяка стая
Пълнолуние и лунно затъмнение в Риби на 28 август: Правим място за новото
7 зеленчука, богати на магнезий
Носете един цвят в продължение на седмица
Модният арсенал за него – защо качествените мъжки кецове са инвестиция в добрия вкус?
Грижи за пъпа при новороденото
Ангел Кунчев напусна поста главен държавен здравен инспектор заради несъгласие с реформата в РЗИ
Благоприятни ефекти от балнеолечението върху хроничните заболявания
Засяга ли съня консумацията на алкохол?
Синдром на Айзъкс – когато мускулите продължават да се съкращават без волево движение
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
Ремонт на детска градина във Варна предизвика тревога сред родителите
Зловещо: Деца убиха зверски малко котенце във Варна
Авария оставя част от кв. "Виница" без вода
Още един дрон бе изваден от морето, този път край Галата
Екопарк Варна събира ездачи от цялата страна в битка за Купата на Софийския университет
44-годишен мъж се удави край скалите на Созопол