Наемането на шезлонг и чадър по родното Черноморие остава без промяна.
Северното Черноморие е с разумни стойности за чадър и шезлонг, но въпреки това туристите са малко. В курорта „Албена“ шезлонг с чадър е 14 лв. – всеки артикул е по 7 лв. Малко по-скъпо е в курорта „Златни пясъци“ – там всеки артикул е по 12 лв. докато в курорта „Св. св. Константин и Елена“ цената на плажните принадлежности е между 8 и 10 лв. за артикул.
На плажа във Варна се плаща по 5 лв. за чадър и още толкова за шезлонг. Идентични са и цените в Бяла, най-южният град във Варненска област.
„За поредна година цените са без промяна. Във Варна комплекта „чадър и два шезлонга“ е 15 лв., а на „Св. св. Константин и Елена“ цените на артикул са между 8 и 10 лв. Смятам, че на фона на инфлацията, която беше отчетена тази година, тези цени са достъпни. За съжаление обаче не отчитаме голям ръст на туристи от вътрешността на страната“, обяснява Андрей Василев, който е представител на концесионера във Варна и на „Св. св. Константин и Елена“, пред bTV.
Според него това лято няма и голям наплив от страна на румънските туристи.
Андрей Василев се надява, че картината ще се промени през август, когато хората масови излизат в отпуска. Той обаче отчита, че обедняването на хората и слуха за замърсяването на морската вода са оказали влияние върху туристопотока тази година.
Южното Черноморие се отличава със съществена ножица в цените на плажните принадлежности. На северния плаж в Бургас цените са 1,20 лв. за чадър и още толкова за шезлонг. В най-големият курортен комплекс – „Слънчев бряг“, положението е различно – там плажуващите трябва да си приготвят до около 10 лв.
„Така сме заложили цените още при подаването на офертата и се придържаме към договора си през целия период на концесията. Трудно се поддържа плажа с тези цени, но ние все пак успяваме да го правим“, концесионерът на плажа „Бургас-Север“ Симеон Цветков.
Според него сезонът също е по-слаб от предходния. В самият град Бургас туристите са от вътрешността на страната, докато по-курортите отдъхват предимно чужденци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 май
S&P 500 и Nasdaq затвориха с нови рекорди след възход в технологичния сектор
В бъдеще дълбоките технологии ще определят диетите и персонализираното хранене
Френската Mistral ще внедрява AI в производството чрез сделки с Airbus и BMW
Anthropic изпревари OpenAI като най-високо оценения стартъп за изкуствен интелект
Трикове да живеем стилно в малко пространство
Ретинол за тяло е новият хит в грижата за кожата
Късмет и финансови успехи за 4 зодии в началото на юни
Приеха новия правилник в НС: Без ваканция за депутатите по време на предизоборна кампания
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 29 май
Мачовете по телевизията днес, 29 май
Мондиал 2002: Бразилия надви Германия на финала и спечели пета титла
Фани Щолар
Цецо Найденов се изгаври с Турицов: Успех, Майсторе! Не я мисли онази дузпа…
Ще уволнят ли Христо Янев? ЦСКА влиза във възможен порочен кръг
Дневен хороскоп за 29 май, петък
3 зодии привличат късмет и пари след 1 юни 2026
5 забрани за Черешова задушница
Ендокринолог: Стомахът реагира при проблем с щитовидната жлеза
Рани, изгаряния и диабетно стъпало: кога е подходящ KAdermin спрей с антимикробна защита?
Изберете пеперуда и вижте какъв късмет ви очаква през юни
Няма публична статистика за имотите в "режим на търпимост" във Варна като на Баба Алино, но са хиляди
Списание "Ролинг стоун" за DARA: България има поп звезда, която е по-стойностна от италианските
От началото на годината бензинът е поскъпнал с близо 21%
ООН: Глобалните температури се очаква да достигнат рекордни нива до 2030 г.
С 6,7% намалява броят на пътувалите българи през първото тримесечие на 2026 г.
Тръмп заплашва всеки 11-ти човек на света
Колко висок е Еверест? Измерванията през годините и умишлените корекции
Virgin Galactic връща VSS Unity в небето за подготовка на пилоти
Минерален пръстен на Марс доказва съществуването на древен океан
Откриха нов гигантски вирус, който не се вписва в дървото на живота
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете