Големият пожар в Сакар планина е поставен под контрол. Огнището обаче разшири площта си от 10 000 до 15 000 декара. От тях горският фонд е 7000 декара, съобщи на брифинг областният управител на Хасково Гинка Райчева, цитирана от БНР.
Пожарът бушува от миналата събота в ранния следобед и обхвана площи в землищата на свиленградските села Пъстрогор, Младиново, Момково и любимецкото Васково.
Снощи към 23:00 часа се е запалила борова гора. Вятърът сменял посоките си, огънят е излизал е на пътя Пъстрогор - Младиново, но е бил овладян от екипите, поясни Райчева. И днес огнеборците продължават работата си по гасенето с наличните сили - 15 команди пожарникари, три автомобила на лесничейството, шестима души доброволци от Свиленград и 20 души от местното население. Община Свиленград е осигурила две водоноски, помагат и две тежки верижни машини.
Заради размерите на огнената стихия вчера кметът на Свиленград арх. Анастас Карчев обяви бедствено положение. Засега хората и техниката са достатъчни, коментира Райчева. Няма нужда от повече техника, защото тя не може да влезе на пресечения терен, посочи тя. На репортерски въпрос областният управител отговори, че засега няма информация за хода на разследването на причините за пожара, който по първоначална информация е тръгнал от пасище в землището на село Младиново.
Райчева припомни още, че вчера е издала заповед за забрана на всякакви лесотехнически и земеделски дейности на територията на областта. За особено недопустими се смятат дейностите по почистването на стърнища, пасища, ливади и горски територии. Органите на МВР ще следят за изпълнението на нареждането, а законът предвижда санкции при неспазването му, предупреди тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ иска от банките да оценят как войната в Иран влияе на клиентите и дейността им
Опънхаймър от Goldman: Езикът на централните банки стана агресивен
БНБ пуска колекционерска монета „150 години от рождението на Кръстьо Сарафов“
Търговският дефицит на България е нараснал с 1% на годишна база през януари
ЕС: Един лидер не спази думата си
Wall Street се насочва към четвърта поредна седмица на загуби*
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Борисов: Без САЩ не можем да се справим със заплахите
Чък Норис почина на 86 години
Трайчо Трайков: Нито стотинка повече от реално използваното електричество
Шеф в БФС разкри голямата цел на българския футбол
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Официално! Локо Пд има нов шеф
Смелото сърце на кикбокса Жулиен Риков с интервю за bTV
Роналдо аут за Португалия
Звезда на България „отряза“ Сашо Димитров за турнира в Джакарта
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Възстановяват маршрута на автобусна линия №7 от утре
Тъжна вест! Чък Норис почина на 86 години
Пускат през април автобусите между "Аспарухово" и "Галата"
Жулиен Риков пред bTV: Смелото сърце на кикбокса
Актуализираха таксите за музейните обекти към РИМ-Варна
Отпуснаха пари за нов противопожарен участък в к.к. „Златни пясъци“
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?