Актуалните икономически предизвикателства ускориха много процеси в сферата на човешките ресурси. В тази връзка Bulgaria ON AIR поставя акцент върху темата с проекта "Бъдещето: Работодатели и кариера". Това издание е посветено на компании, които успешно се адаптират към новите тенденции в HR индустрията и изграждат силен работодателски имидж.
"Проектът вече 2 години е част от портфолиото на Bulgaria ON AIR и всички наши платформи. С много топли впечатления съм колко голям интерес предизвика. Работодатели и кариера е тема от бъдещето, която засягаме, но в същото време бъдещето е сега и то определя някои неща, които преди години сме смятали, че са далеч във времето. Оказва се, че бързо дойдоха и пандемията спомогна с това да влезем по-бързо в бъдещето", обясни в "България сутрин" модераторът на събитието и продуцент на предаването "Директно" Калина Донкова.
"На 2 октомври от 19:30 часа ще им представим пълна картина за това как се променя пазарът на труда, какви са тенденциите напред, имайки предвид изкуствения интелект, процесите, които в последните години измениха и поведението на служителите и компаниите", каза още тя.
Пред Bulgaria ON AIR ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи проф. Миглена Темелкова отбеляза, че не всеки университет е успял да се адаптира към новите предизвикателства, но и има такива висши училища, които дават адекватни за пазара на труда кадри.
"Това се постига чрез интеграция на бизнеса в самия учебен процес, чрез адаптиране на учебните програми в съзвучие с потребностите на бизнеса, чрез провеждане на стажове и практики в реална бизнес среда. Така студентите са готови още в процеса на обучението си за предизвикателствата на пазара на труда, а защо не и за професиите на бъдещето, защото вече има и такива специалности", коментира тя.
"Ако университетът остане извън изискванията на средата и не се адаптира, няма да бъде с търсени специалности, ще му липсват студентите. В България има една предпоставка и това е тромавата и бюрократична процедура, по която университета да бъдат гъвкави на пазара", допълни още проф. Темелкова.
По нейни думи във висшето образование всяка промяната на учебния план изисква дълга процедура.
"Ако един университет реши да разкрие нова специалност, трябва да подаде документи в националната агенция по оценявания и акредитация, което е дълга процедура, и докато учебният план бъде пуснат, на пазара тази специалност може и вече да не е актуална", обясни проф. Темелкова.
"Адаптацията е не само на учебните заведения, а на самите компании изглежда по различен начин. Ще си говорим за това как всъщност в днешно време разбирането за успешен работодател означава да влагаш много повече в своите служители, да им помагаш да вървят нагоре, защото това е добре както за тях, така и за целия екип и цялата компания", добави Калина Донкова.
Според проф. Темелкова нашето висше образование не е по-лошо от това в чужбина. "Има нужда от смислена и балансирана реформа, но не можем да кажем, че университети произвеждат лоши кадри", категорична е тя.
"Основният проблем в момента във висшето образование е финансирането. Докато следваме модела "парите следват студента", няма как да имаме по-добро качество на образователния продукт. Не бива да обвързваме финансирането с бройката на студентите", настоя проф. Темелкова.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румъния намали временно акциза върху дизеловото гориво заради поскъпването му
КЗП ще се намеси при нелоялни практики в офертите за наеми в Бургас заради Евровизия
Германските компании са намалили инвестициите си в САЩ до тригодишно дъно
Парите от АІ помагат за запълването на празнините в луксозния сектор
ГЕРБ: След сто дни Румен Радев е властта и вече няма алиби
Сътресенията в Лондон и Дубай задвижват плановете на Турция да привлича богати хора
5 зодии, които се чувстват най-добре, когато са необвързани
Задържаха петима души в София с наркотици, оръжия и боеприпаси
Какви храни можем да носим в багажа при пътуване в ЕС
Спасиха българка след инцидент с падълборд в Халкидики и я глобиха
Обедна емисия
Стилияна Николова завърши седма във финала на обръч във Франкфурт
Страхотно! Ансамбълът на България с нов медал от Световното
ЦСКА с последното ново попълнение срещу Ботев Вр, любопитно поредно отсъствие
УЕФА прати за рефер на Левски – АЕК съдията, при който „сините“ катастрофираха срещу … АЕК
Аморим разкритикува Леао
След страхотно представяне: Денчева става втора ракета на България
Жалко! Стилияна Николова остана без медал на обръч на Световното
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Спасиха българка с падълборд на Халкидики, после я глобиха
„Любовта е лудост“ започва ново летоброене във Варна
Полицията във Варна с предупреждение заради зачестили кражби на плажа
Наводнение на Пелопонес и пожар на Скирос предизвикаха извънредни ситуации в Гърция
Бронз за ансамбъла по художествена гимнастика на финала с 5 топки на Световното
ГЕРБ след 100 дни управление на Румен Радев: Толерансът изтече, започва търсенето на отговорност