89 млн. лв. е държавната субсидия за градския транспорт на София. Това сочи справка на Министерството на финансите, разпратена до медиите, съобщи БГНЕС.
Справката на ведомството е по повод политически дебат между кандидати за кмет на София, в който бе поставен въпроса какво е финансирането от страна на държавата към транспорта в столицата, както и каква е компенсацията на родителите, чиито деца не са приети в ясли.
Предоставените субсидии за вътрешноградски транспорт на Столична община през последните три години са, както следва:
• За 2021 г. – 10,8 млн. лв., усвоени на 100% към края на годината.
• За 2022 г. – първоначално със Закона за държавния бюджет за тази цел са разчетени 15,0 млн. лв. (с 4,2 млн. лв. повече от 2021 г.), като с актуализацията на бюджета за 2022 г. допълнително са одобрени още 74,0 млн. лв. за вътрешноградски транспорт на Столична община. Планираните общо 89,0 млн. лв. за 2022 г. са усвоени.
• За 2023 г. са планирани 89,0 млн. лв., колкото е размерът им по актуализирания закон за 2022 г., като към 30.09.2023 г. са усвоени 66,8 млн. лв. или 75% от планираните.
Предоставените компенсации за безплатни и по намалени цени пътувания по вътрешноградския транспорт на различни категории лица, от различни социални групи, в Столична община през последните няколко години са, както следва:
• За 2021 г. – 21,7 млн. лв., усвоени на 100% към края на годината.
• За 2022 г. – 34,0 млн. лв., усвоени на 100%.
• За 2023 г. при планирани 55, 4 млн. лв., към 30.09.2023 г. са усвоени 41,5 млн. лв. или 75% изпълнение.
Допълнително столичният електротранспорт се е възползвал от програмата за компенсиране на небитови крайни клиенти на електрическа енергия във връзка с поскъпването на електроенергията, по която през 2021 г. от държавния бюджет по бюджета на Министерството на енергетиката са отпуснати общо 1, 310 млрд. лв. Програмата продължи и през 2022 и 2023 г., като средствата са от фонд „Сигурност на електроенергийната система“.
Относно финансирането на изграждане и реконструкция на детски градини и училища, по програмата за Министерството на образованието и науката за финансово осигуряване на дейностите за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища на национално ниво от държавния бюджета годишно се отпускат по 70 млн. лв. Средствата за всека година се одобряват със Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) и се предоставят от централния бюджет на общините и държавните училища с постановления на Министерския съвет по предложения на министъра на образованието и науката. Средствата се отпускат на общините на база готови проекти и фактически извършени разходи. Усвояването зависи от активността и готовността на общините за подготвени проекти. Справка за усвояването на тези средства през годините показва, че:
• в ЗДБРБ за 2021 г. от предвидени до 70 млн. лв. общините са усвоили 23.0 млн. лв. или 33 % изпълнение. Останалите 47 млн. лв. са върнати в бюджета поради липса на проекти.
• в ЗДБРБ за 2022 г. от предвидени до 70 млн. лв. общините са усвоили 33.1 млн. лв. или 47 % изпълнение. Останалите 36,9 млн. лв. са върнати в бюджета поради липса на проекти.
• в ЗДБРБ за 2023 г. от предвидени до 70 млн. лв. до момента общините са усвоили 22.3 млн. лв. или 32% изпълнение.
Конкретно Столична община, като бенефициент, е кандидатствала по програмата и са одобрени разходи от 10 млн. лв. за следните обекти:
1. „Изграждане на Основно училище в УПИ I от кв.20 Студентски град, район "Студентски" за обща стойност 5 000 000 лв. Не са отчитани пред МОН дейности до настоящия момент;
2. Изграждане на основно училище в УПИ VI, кв.6, м. "Манастирски ливади-запад", гр. София, за обща стойност 5 000 000 лв., като на този етап по проекта са отчетени 402 720 лв. през 2023 г. от Столична община или 8 %.
Допълнително, в изпълнение на постановления на Министерския съвет от 2020 година по бюджета на Столична община са предоставени средства в размер на 65.0 млн. лв. от държавния бюджет за изграждане, разширение, основен ремонт и реконструкция на детски ясли и детски градини на територията на общината. Съгласно данни от отчетите за финансиране на капиталовите разходи на Столична община средствата са усвоени за изграждане на общо 55 броя детски ясли и градини.
• По данни от отчета за капиталови разходи на Столична община към 31.12.2021 г. по уточнен план са предвидени общо средства в размер на 45.4 млн. лв., като усвоените средства са 21.5 млн. лв. за основен ремонт, ремонт, реконструкция и изграждане общо на 61 детски заведения, в т.ч. 19.4 млн. лв. за 50 детски градини и 2.1 млн. лв. за 11 детски ясли. От тях близо 37 млн. лв. са средства от централния бюджет или над 80 %.
• По данни от отчета за капиталови разходи на Столична община към 31.12.2022 г. по уточнен план са предвидени общо средства в размер на 24.4 млн. лв., като усвоените средства са 20.7 млн. лв. за основен ремонт, ремонт, реконструкция и изграждане общо на 64 детски заведения, в т.ч. 11.2 млн. лв. за 51 детски градини и 9.5 млн. лв. за 13 детски ясли. Отчетните данни предполагат, че средствата са изцяло с източник централен бюджет.
• За 2023 г. в капиталовата програма на Столична община по уточнен план са планирани общо средства в размер на 53 млн. лв. за основен ремонт и реконструкция на общо 61 детски заведения, в т. ч 43 млн. лв. за детски градини и 10 млн. лв. за 9 детски ясли. От тях около 14 млн. са с източник на финансиране от целева субсидия за капиталови разходи по Закона за държавния бюджет за 2023 г. или около 26% от общо разходваните средства.
Във връзка с липса на места в детските ясли и градини са предоставени средства на семейства, живеещи на територията на Столична община за компенсиране на разходите за отглеждане, възпитание и обучение на деца, които не са приети поради липса на места в държавни и общински детски градини или училища, детски ясли и яслени групи в държавни и общински детски градини, както следва:
• За неприети деца в държавни и общински детски градини или училища:
o За 2022 г. – 3,3 млн. лв., като средномесечният брой деца, за които е изплатена компенсация, възлиза на 870 деца;
o За 2023 г. към 30.09.2023 г. – 3,3 млн. лв., като средномесечният брой деца, за които е изплатена компенсация, възлиза на 1049 деца.
• За неприети деца в детски ясли и яслени групи в държавни и общински детски градини:
o За 2022 г. – 1,6 млн. лв. като средномесечният брой деца, за които е изплатена компенсация, възлиза на 1 338 деца;
o За 2023 г. към 30.09.2023 г. – 4,4 млн. лв. като средномесечният брой деца, за които е изплатена компенсация, възлиза на 1 782 деца.
Целевата субсидия на Столична община от бюджета през 2022 г. спрямо 2021 г. е увеличена с 9,2 млн. лв. или 78%, а през 2023 г. - със 2,2 млн. лв. или с 11%.
Към края на 2022 г. по функция „Здравеопазване“ за капиталови разходи общината отчита налични, неусвоени средства по сметки – 860 хил. лв., а за функция „Образование“ – 9,8 млн. лв.
Към 30.06.2023 г. по функция „Здравеопазване“ за капиталови разходи общината отчита налични, неусвоени средства по сметки – 157 млн. лв., а по функция „Образование“ - 29,5 млн. лв.
Министерството на финансите отчита недобра събираемост на собствените приходи на общината. Несъбраните данъци от минали години, без тези, които са изтекли по давност са, както следва:
• Данък недвижими имоти– 82, 4 млн. лв. – събираемост 23,2 %;
• Данък превозни средства – 81,8 млн. лв. - 17,4%.;
• Такса битови отпадъци – 228, 5 млн. лв. – 17,9 %
Събираемостта на приходите за 2022 г. е между 76 и 78%. Тоест има потенциал за събиране на допълнително приходи, в т. ч и от минали години.
Столична община има просрочени вземания към 30.09.2023 г. в размер на 26,1 млн. лв., а към 31.12.2022 г. просрочените вземания са били в размер на 21,4 млн. лв.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nvidia и Meta подкрепиха още една седмица с ръст за S&P 500 и Nasdaq
Киев опитва да окаже влияние в близкото обкръжение на Владимир Путин
Китай отново е водещият препъникамък при продажбите на германките автомобилни марки
АПИ планира първия цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
Унгария създава агенция за възстановяване на изгубени активи от ерата на Орбан
Европа се връща към волатилността в сянката на скъпия петрол
Рецепта за домашен сироп от бъз
ЕС обмисля дистанционен контрол на скоростта на колите от Космоса
Климатици върху катедралата във Варна възмутиха местните хора
Зодиите, които избират любов за цял живот
Хората, родени на тези дати, може да станат богати и известни
Слави Трифонов: Радев страда от раздвоение на личността
Спортът по телевизията днес, 11 юли
Мачовете по телевизията днес, 11 юли
Де Ла Фуенте: Ние сме единствените, способни да бием Франция!
Златната резерва Мерино удари отново! Испания е на полуфинал
Яник Синер размаза Джокович и се класира за финала на Уимбълдън
Лудогорец с нова победа, тресна албанци
Италианска шоколадова торта с череши и рикота
Нумерологична прогноза за 11 юли
10 сигнала, че детето е слънчасало
3 лесни рецепти за постна яхния
Бързо сладко от смокини с ванилия
Таро карта за 11 юли, събота
България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Евростат: Половината гърци не могат да покрият неочаквани разходи, най-висок дял в ЕС
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
НАСА е забранила на астронавтите да говорят за извънземни на Луната
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс