Комисията за енергийно и водно регулиране прие решение, с което прекрати лицензиите на „Топлофикация - Габрово“ ЕАД за дейностите „производство на електрическа и топлинна енергия“ и „пренос на топлинна енергия“. Искането за прекратяване беше подадено от самото топлофикационно дружество поради техническа невъзможност за изпълнение на лицензионната дейност, съобщиха от енергийния регулатор.
Преди да приеме решението, в съответствие с нормативната уредба КЕВР извърши анализ дали прекратяването на лицензионната дейност може да доведе до нарушаване сигурността на снабдяването на клиентите с електрическа или топлинна енергия, или да застраши националната сигурност и обществения ред. Изискани бяха становища от Министерство на енергетиката, МРРБ, МО, ДАНС, Областния управител на Габрово, кмета на община Габрово и Омбудсмана на Република България, както и от „Електроенергиен системен оператор“ ЕАД (ЕСО ЕАД) и „Електроразпределение Север“ АД.
Извършените проверки от контролните органи на МЕ и КЕВР са констатирали, че енергийният обект за производство на електрическа и топлинна енергия е в техническа невъзможност да работи през предстоящия отоплителен сезон 2023 – 2024 г. и да снабдява с топлинна енергия общо 4208 абонати, в това число: 4113 битови и 95 стопански потребители. Топлинните мощности на централата са неработещи от месец май 2023 г., липсва достатъчен оперативен и ремонтен персонал, не са изпълнени голяма част от дадените предписания. Установено е, че ремонтната програма е без конкретни срокове и финансиране и включва само отстраняване на течове по тръбопроводи, подмяна на спирателна и регулираща арматура по топлопреносната мрежа и частична подмяна на тръбопроводи.
В решението на КЕВР се посочва, че независимо от преустановяването на лицензионните дейности от „Топлофикация-Габрово“ ЕАД, за клиентите на дружеството е гарантирана възможността да се отопляват чрез електрическа енергия. Изисканата информация от ЕСО ЕАД е потвърдила, че дори при по-студена зима мощностите са достатъчни за обезпечаване електрозахранването на потребителите в гр. Габрово и няма да се стигне до претоварване на електропреносната мрежа. По данни на „Електроразпределение Север“ АД след спирането на ТЕЦ „Габрово“ инсталираната мощност по подстанции в гр. Габрово също разполага с достатъчен резерв. С решение на Министерския съвет от 19.10.2023 г., за битовите клиенти на дружеството, които няма да имат централно топлоснабдяване през отоплителния сезон 2023-2024 г., е одобрена Програма за подпомагане в размер до 730 000 лв., предвиждаща фиксирана сума на един MWh. По този начин се смекчават икономическите последици за тях.
Преустановяването на дейността на „Топлофикация-Габрово“ ЕАД не създава опасност за националната сигурност и обществения ред, тъй като по информация от компетентните органи дружеството не попада в списъка на стратегическите обекти и дейности от значение за националната сигурност.
В съответствие с нормативната уредба, преди приемането на решението за прекратяване на лицензионната дейност на дружеството, на 7.11.2023 г. Комисията проведе открито заседание с участието на изпълнителния директор на дружеството, който прие заключенията в доклада без забележки. С цел прозрачност и публичност докладът на работната група беше публикуван предварително.
Решението за прекратяване на лицензиите на „Топлофикация - Габрово“ ЕАД за дейностите производство и пренос на топлинна енергия Комисията ще бъде публикувано на интернет страницата на Комисията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Зимата донесе спад на разрешителните за строеж, но ръстът на годишна база продължава
Кредитен експерт: Потенциалът за поскъпване на жилищата у нас е доста намалял
Kospi достигна нов рекорд, след като записа най-силния си месец от 28 години насам
Гюров: Служебното правителство спаси 400 млн. евро по Плана за възстановяване
„Дяволът носи „Прада“ 2 се доказа като една от най-силните филмови премиери за годината
„УниКредит за ЦИЕ“ разширява достъпа до финансиране за бизнеса с нови 2,6 млрд. евро
Областният управител на Смолян поиска държавна помощ заради свлачището
Първи дефибрилатори в училищата: Инициатива спасява животи (ВИДЕО)
Група източи десетки хиляди евро с фалшиви документи и онлайн кредити
Карамфилова: Текат преговори за състава и структурата на Министерския съвет
Рекордни горещини в Пакистан и нестандартни решения (СНИМКИ)
"Продължаваме Промяната": Браво на служебния кабинет за сроковете и парите по ПВУ
ВИДЕО: Осасуна – Барселона
ВИДЕО: Арда – Черно море
Скандал! Съдиите признаха, че Ман Юнайтед е вкарал гол с ръка на Ливърпул
Барселона започва с ударната селекция
Така се прави! Локо Пловдив даде кураж на Тодор Неделев
ЦСКА поздрави Христо Янев
5 начина да възстановите връзката с партньора след раждането
Пухкава питка за Гергьовден
Късметлийски дни през май 2026 за всички зодии
9 поверия за късмет на Гергьовден
Как да преобразим балкона без ремонт – стъпка по стъпка
Те струват милиони – кои са най-богатите звезди от турски сериали
Мъж извади пистолет при свада между шофьори
Тежка катастрофа със загинал край Ябланица
Прокурори от Девня и Провадия завършиха третия етап на образователната програма
Какво ще бъде времето във вторник?
Йотова обяви графика за консултациите с партиите утре
България и Турция обсъдиха планове за автомагистрала „Черно море“
Artemis III: Новата лунна мисия на НАСА набира скорост
Европа наблюдава Земята: Четирите сателита „Сентинел-1“ вече са в експлоатация
Мистерия в Африка: Езеро превръща животните в статуи, но въпреки това в него кипи живот
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години