Хиляди декари земя са унищожени след мощната градушка, която вчера удари Южна България. На места ледените късове са били с големината на орех. Засегнатите земеделски земи са в Старозагорско и Пловдивско, съобщиха БНТ и bTV.
Общо 600 ракети е изстреляла Изпълнителната агенция за борба с градушките за да предотврати още по-големи проблеми. Тази сутрин температурите са ниски, на места има условия за слани, предупреждават синоптиците.
В старозагорското село Зетьово има сериозни щети по реколтата. Местните агрономи казват, че такова масово унищожение е имало от 2018 г.
"Абсолютно унищожени са около 5 хиляди декара земеделски площи", съобщи кметът на селото Иван Ганев.
Описването на щетите продължава, като се очаква засегнатите площи да се увеличат, защото снощи е паднала втора градушка.
Сериозно пострадали са и съседните села. Само част от земеделските производители имат застраховки.
"Положението е плачевно. 5000 декара са унищожени - с царевица, слънчоглед, нахут и пшеница. Има засегнати и овощни градини", добави Ганев.
В Сливенско също щетите са огромни, В новозагорското село Караново над 140 дка лозя са пострадали и хората казват, че не знаят ще има ли реколта. Житните култури ечемик и пшеница в района също са унищожени, казват производители. 20-30 минути беше сух град, после започна дъжд, такова нещо не сме виждали, казват местните.
Жътвата където я има, ще е много трудна, на места няма и да влязат комбайни. Доста земеделци разчитат на своята реколта. Сега хората могат да разчитат на държавата и Министерството на земеделието и дано се вземат мерки, защото положението е страшно", каза кметът на селото Николина Стефанова.
От Министерството на земеделието и горите съобщиха, че са сформирани експертни комисии с представители на Областните дирекции "Земеделие", които да обследват незабавно пораженията по насажденията от падналата градушка на 25 април.
По предварителни данни най-много пострадали земеделски площи има в областите Пловдив, Стара Загора и Сливен.
От МЗХ припомнят, че след настъпване на събитието, земеделските производители трябва да подадат в 7-дневен срок заявление за извършване на обследване. На база на него се издават констативни протоколи за 100% пропаднали площи в резултат на неблагоприятни климатични условия, включително градушка. Документите ще се приемат в Общинските служби по земеделие.
След като комисиите опишат щетите, стопаните ще могат да получат обезщетение по линия на държавната помощ за компенсиране на щетите, причинени от неблагоприятни климатични събития.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
По-скъп Великден: Потребители и търговци с притеснения за цените (ВИДЕО)
Късмет и просперитет за три зодии от китайския хороскоп
Централна прогноза
ЦСКА 1948 победи "Локо" (София) в драматичен мач
МВР призна за нощна визита на Демерджиев в ГДНП
Най-честите имотни измами - как да ги ограничим и да се предпазим
Байерн наби Унион културно и дръпна с 12 точки на върха
Александър Кръшняк завърши на четвърто място в Германия
Ливърпул затъва, но Арне Слот продължава да се оправдава
Ще уволнят ли Генчев след поредната загуба?
ЦСКА 1948 продължава да мачка, подгони Лудогорец и Левски
Пак провал за Ливърпул. Дани Уелбек срази Червените с два гола
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Учебен музей-Варна кани децата през пролетната ваканция
Йотова: Наш дълг е да завещаем на младите мир и възможност да развиват талантите си
Никола Цолов откри нова писта в Самоков
Дечев: Има трайна тенденция на намаляване на миграционния натиск
Камион изгоря на "Капитан Андреево", пожарът засегна друг тир и сграда
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона