Стара Загора ще даде старт на лятото с алтернативния Бедечка фест, който ще се проведе за втора поредна година в емблематичния за града парк, разположен около единствената река в града.
Повече от 40 щанда и детски работилници за екология, наука и изкуство ще заемат местата си от петък и плътно до неделя вечер в южната част на парк Бедечка, станала известна с гражданските си борби против застрояване, продължили няколко години и в крайна сметка успели да спасят парка от планирано застрояване.
Във феста ще се включат дори старозагорските пожарникари, които в събота ще разположат една от пожарните коли за децата. Пак в събота Зелени Балкани ще пуснат на свобода птици. Ще има куклен театър, сапунени балони, жонглиране, огнено шоу и много други, обещават организаторите.
Мястото е основно декорирано и артистично осветено от Реките на града, които идват специално и ще предложат и диджейска програма във вечерите на петък и събота. В трите дни на фестивала в петък, събота и неделя, ще се качат Уикеда, Cool Den, NDOE, X-R@Y, Оркестър Невидено, Djankobrat, Кота 0, Дует Ша-Ша, Required* и Нормално. Изпълнителите и групите са над 16. Включва се и танцовото училище Dem Divas, както и огненото шоу Circo MiSirCo ON FIRE, а в неделя ще има и фолклор.
Междувременно старозагорският драматичен театър ще направи специална игра с публиката, а наблизо ще има вино, бира, коктейли и храна.
Фестът със знаковото име "На зелено" се организира за втора година от Творческия колектив „На улицата“. Събитието е безплатно, движено е главно от доброволци с помощта на партньори и най-вече на Община Стара Загора. Целта е суровият пейзаж на парк „Бедечка“ да се съживи за няколко дни и да се покаже другият възможен живот на мястото.
В събота и неделя ще е отворен специално и местният Музей на бирата, а в неделя ще има познавателна разходка в друг голям старозагорски парк - "Бранителите на Стара Загора", известен сред старозагорци като Самарското знаме. От събота вечер до неделя вечер има няколко колоездачни и бегови трасета с такса за участие, включително 21-километрово трасе до емблематичните старозагорски исторически могили. Те се намират насред лавандулово поле, специално цъфнало за случая. А в неделя вечер идва хакатон за опазване на речните води, с подкрепата на Обществения дарителски фонд, както и екологично аматьорско кино заедно с посланията на кампанията срещу замърсяване с цигарени фасове "Промени картинката".
Специална част от феста ще са дървопластиките по програмата „Изкуство НА ЗЕЛЕНО“, които ще останат в парка. Изложбата на открито е в събота вечер, а изработката ще тече няколко дни пред очите на старозагорци. Мостовете на реката пък вече придобиха съвсем нов вид - с артистична декорация в синхрон с миналогодишните графити. В събота ще има и мащабно почистване на река Бедечка, след като през последните месеци вече имаше няколко акции.
Фестивалът се отнася с уважение към природата и с внимание към все още нерешения въпрос за контурите на собствеността в парка. Организаторите призовават всички посетители да минимизират своята намеса в парка и да се въздържат от внасяне на каквото и да било, което може да замърси.
Пълната програма на фестивала може да откриете тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Централна емисия
Великденски маникюр: Най-красивите пролетни идеи за нокти
Владимир Ампов-Графа: Сбогом, татко, винаги ще бъдеш моят герой
Експерт за дерайлиралия влак: Цяло чудо е, че няма жертви
Централна прогноза
Жалко! Топалова се отказа на крачка от финал
НА ЖИВО: Берое - ЦСКА 0:0
Илиан Илиев избра „гладиаторите“ на Черно море за Славия
Реал Мадрид с голяма издънка в битката за титлата
Ботев Пд разпердушини „соколите“ и загря за Битката за Пловдив
Мачовете по телевизията днес, 4 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Тръмп към Иран: Имате 48 часа за споразумението
Ердоган и Зеленски проведоха важна среща в Истанбул
73 случая на морбили у нас за две седмици
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Продължителността на живота в България расте
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато