Година от наводнение в Царево, 2 г. още е жив споменът от потопа в Богдан и Каравелово. Адската жега това лято остави хиляди на изпитания на воден режим.
"Характерно за климата последните години е явления с по-рядък характер, в една затоплена атмосфера има повече енергия и всички процеси стават по-интензивни. Това важи и за валежите, и за сушите. Имахме продължителен сух период, над 2 месеца с изключително оскъдни валежи, това не пречи да очакваме периоди с екстремен валеж", заяви проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите към Българската академия на науките в студиото на "България сутрин".
Той подчерта, че отводнителните системи са разчетени за определен капацитет, а при над 100 литра на квадратен метър няма как да няма наводнение, но щетите зависят от подготовката за такива събития.
"Няма как да избегнем това нещо, тези неща ще се случват. Трябва да сме готови. Трябва да се разчетат отводнителните съоръжения. В Ахтопол на кея шахтите връщат. Деретата трябва да се поддържат в образцово състояние. Да не се допускат каравани, кемпери, да се обяви червена зона за тези неща, особено в късното лято", предложи проф. Гачев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Гостът подчерта, че човешката намеса в делата на природата е голяма, което е нормално, защото я използва, за да извлича блага. Въпросът е да го прави разумно.
"Когато населението на света е по-голямо - има повече контакти с природата. Световната статистика показва, че има все повече бедствия с човешки жертви", каза още проф. Емил Гачев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Bangaranga, България! DARA спечели "Евровизия"!
Кадър на деня за 16 май
Мечтата на Унгария за еврозоната променя облика на пазарите на облигации в региона
Кои милиардери ще определят развоя на може би най-скъпите междинни избори в САЩ?
Европа губи енергийната битка за изкуствения интелект
Президентът на Латвия номинира опозиционен политик за премиер
Дара след историческата победата на "Евровизия": Не мога да разбера сън ли е или реалност
Облекчение и ново начало за 2 зодии до края на май 2026
Спортът по телевизията днес, 17 май
Мачовете по телевизията днес, 17 май
Свитолина срази Гоф и грабна титлата в Рим
Почивка? Ето какво мислят в Левски
Стилияна Николова триумфира с титлата на Държавното
Тунчев каза от какво е най-радостен след здравия пердах над Локо Пд
15 модни трика, които всяка жена трябва да знае
Седмичен хороскоп за 18 - 24 май: Ракът да внимава с парите
Рецепта за персийски тутманик
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Дневен хороскоп за 17 май, неделя
Пролет 2026: Стил и лекота с роклите на Fashion Days
Исторически успех: DARA спечели "Евровизия" с "Бангаранга"
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР