В платформата на Helpbook.info често пристигат оплаквания от шум, който е предизвикан от строителни дейности или неспазване на часовете за почивка от търговски обекти.
Във втория случай собствениците на търговски обекти - заведения, дискотеки, барове, са длъжни ако са в близост до жилищни сгради да прекратят шума след 22 ч. Същите имат ангажимент при регистрация на дейността си да заявят регламентираното работно време в съответната община. Контролният орган, който следи дали това се спазва, е Столичен инспекторат и инспекторатите към съответните общини. При констатирани отклонения от работното време и вдигане на шум след определените часове търговците търпят санкции от 300 до 2500 лв., а за еднолични търговци и юридически лица глобата нараства от 1000 до 5000 лв. Въпреки това нарушения не липсват.
Съобщиха ни за бар на централна софийска улица, който озвучава съседните сгради почти денонощно. „Музиката се чува изключително силно навън и пред заведението и в двора му, който дори е нелегално заграден в двора на училище. Клиентите на заведението се допускат в двора, който се намира под жилищни блокове до 04:00 - 05:00 часа сутринта, където крещят през цялото време на фона и на бумтящата музика. Въпреки подадените сигнали към 112, ситуацията не се променя, тъй като полицията или не идва, или собствениците на заведението не реагират на предупрежденията.“
Друг наш потребител се жалва от бездействието на РПУ в град Варна след подаване на множество сигнали, оставени без реакция. В непосредствена близост до дома му се намира бар, който предлага и залози. „Футболни фенове системно нарушават спокойствието на живущите наоколо. Всекидневни крясъци, форсиране на мотори, паркиране на непозволени места, нагло поведение - на това сме подложени живеещите тук.“, пише в сигнала.
Друг орган, към който може да се подаде сигнал, ако шумът стане особено силен и недопустим е МВР на тел. 112. Органите на реда извършват проверка и ако се окаже, че сигналът е резонен се извършва предупреждение, а при следващо нарушение се съставя акт.
Ако видите нередност, проблем, с който се сблъсквате всеки ден и искате да подадете сигнал - направете го онлайн в HelpBook.info! Платформата на Investor Media Group ще ви даде възможност не само да придадете гласност на проблема, но и да изпратите сигнал до отговорните институции.

Данните на заплатите в Япония подкрепят пътя към повишаване на лихвите
Commerzbank очаква по-висок годишен нетен лихвен доход въпреки по-слабия тримесечен отчет
Криптокредитирането достигна нов рекорд с пика на цените през третото тримесечие
Snap сключи партньорство с Perplexity AI за 400 млрд. долара
Бъдеще и предизвикателства пред търговията – от въвеждането на еврото до новите подходи в логистиката и разплащанията
Компании от три континента се включват в Международните хранителни изложения от 12 до 15 ноември
Диво прасе удари кола край Симеоновград и прати трима в болница
Прогноза за времето: Синоптик предупреди за застудяване и валежи от дъжд в България
Изтичане на амоняк след експлозия във фабрика в Мисисипи
Всички резултата и класирания в НХЛ
България го закъса: Съдбовно решение за Карлос Насар
Лука спечели дуела с Уемби, а Лейкърс продължи с победите
В НБА не остана отбор без поражение
Подновяват процеса за смъртта на Марадона
Ханзи Флик бесен от издънката на Барса
Изберете магическо кълбо и вижте какво ви очаква
Пълнени чушки със сирене и леща
5 сутрешни навика, които променят фигурата (и настроението) ви
Четящите хора са 10 пъти по-щастливи от другите
Овесени кексчета с ягоди и крема сирене
Нумерологична прогноза за 6 ноември
Цигарите поскъпват от началото на 2026 г.
Протести срещу президента Доналд Тръмп във Вашингтон
Ремонт ограничава движението на Тракия днес
Проф. Кантарджиев разкри кога се очаква пик на грипа
Жълт код за валежи в Източна България
Без ток във Варна на 6 ноември 2025
Две мощни светкавици удариха повърхността на Луната
Гигантска ударна вълна се разпространява през Млечния път
Опасна ли е за Земята черната дупка Gaia BH1
Как да пробудим съзнанието си
В САЩ откриха, че човешкото сърце е способно на самовъзстановяване
Най-голямата паяжина в света е открита в пещера между Албания и Гърция