Приготвянето на хубаво кафе и насладата на вкуса му не е просто рутина от ежедневието, а прекрасен ритуал. Това е нашата любима част от деня, когато глезим сетивата си, отпивайки глътка кафе и усещайки аромата му. Време, което е само за нас или е споделено с любимите ни хора.
Чаша ароматно кафе или нещо по-специално за добър старт на деня или за кратка пауза, са моментите на бягство от динамиката на ежедневието, които заслужаваме. И знаем къде да ги намерим. В заведенията на Starbucks. Там е винаги приятна срещата с нашите любими баристи, с които обичаме да си говорим за кафе и за новостите, които предлагат. А те имат много да разказват за кафето и думите им някак те отнасят в красивите плантации, откъдето всичко започва. А когато искаме да ги видим в по-различна и състезателна светлина, отиваме на бариста шампионата.
Той се провежда ежегодно на национално и международно равнище от Starbucks®, като България се включва за първи път през 2016 година. И тази година надпреварата събра най-добрите баристи, като брандът го реализира в разширен формат, пред погледите на журналисти и инфлуенсъри. Гостите имаха възможността да се насладят на специална кафе дегустация на регионален мениджъра за България Иван Андреев и да опитат уникалния сорт Arabica Red Bourbon, донесен при неотдавна приключилото му посещение в Руанда в рамките на Starbucks Origin Experience.
Какво представлява националният бариста шампионат на кафе бранда?

Starbucks® заведенията в страната бяха излъчили осем участници, които всички до един са сертифицирани coffee masters. Те са абсолютни майстори на кафето, познавачи на великолепния вкус. Състезаваха се за престижната титла Най-добър бариста на България, а победителят печели правото да представи своите бариста умения на финалите в Лондон през септември тази година.
През изминалата 2023 година почетната купа бе връчена на Виктория Чобанова, която в тазгодишния шампионат бе поканена не като състезател, а като част от журито.
Осемте състезатели бяха оценявани от авторитетно жури от професионалисти, включващо Иван Георгиев – регионален директор на Starbucks за България и Румъния, Иван Андреев – регионален мениджър на Starbucks България, Свилен Лалев – регионален мениджър на Starbucks България, Ася Стойчева – HR мениджър в Starbucks България, Милена Пенева – Supply Chain мениджър Starbucks България, Камелия Миткова – управител Starbucks Мол Пловдив. Тяхната нелека задача бе да следят за качеството и вкуса на кафето, креативността и начина на представяне на напитките от всеки участник.
Националният бариста шампионат на Starbucks® се проведе в рамките на един ден. Бариста майсторите трябваше да покажат най-доброто от себе си в трите кръга – Barista Craft (лате арт), Coffee Storytelling (кафе дегустация) и Signature Beverage (представяне на авторска напитка). Гостите на събитието имаха възможността да опитат и от напитките, участващи в надпреварата.
Но участниците бяха изненадани и с един допълнителен кръг от състезанието. Анка Еклемеа – Бранд HR мениджър Starbucks Румъния и България и Радостина Христова, блогър и инфлуенсър, които бяха специални гости на събитието, също се включиха в журирането. Те зададоха няколко въпроса, с които оцениха комуникационните и презентационни умения на кандидатите.

След приключване на всички турове в шампионата стана ясно и името на победителя – Ивета Балева от Starbucks Парадайс Център.
„Благодаря на журито за това признание! Вярвам, че Starbucks е най-доброто място, ако искате да се развивате не само като любител на кафето, но и като креативна личност. Кафето е моята най-голяма страст и се стремя да създавам не просто напитки, а преживяване! Истински се надявам да представя достойно България на финала в Лондон!“ – сподели победителката.
Това, с което тазгодишният бариста шампионат у нас се различаваше от предходните издания е, че в него участие взе бариста майстор с увреден слух. Той се представи блестящо и сподели, че много харесва работата си, работната атмосфера и колегите си.
Starbucks България се отличава не само с прекрасните кафе напитки, но и с редица проекти, които заслужават вниманието на всеки.
Чрез франчайзополучателя АмРест, брандът работи в сътрудничество с Фондация „Сошъл Фючър“ за проект JAMBA. Той има за цел да подпомогне професионалното обучение и кариерно развитие на хората с различни възможности. Хора с увреден слух и желание да се изучат за баристи се обучават и сертифицират в два етапа. Първият екип от 9 човека получи своите сертификати в края на ноември 2023 г., а вторият етап тече в момента, като сертификация на нови 6 баристи се очаква до края на юли месец. Проектът се финансира от Starbucks Foundation и се подкрепя от АмРест, като гранта възлиза на обща стойност 26 хиляди щатски долара за подпомагане на 130 младежи. АмРест осигурява целия инвентар, продукти, ноу-хау и обучение, което е проведено на жестомимичен език. Господин Веселин Панталеев, част от първия етап сертифицирани баристи взе участие в Starbucks България Бариста Шампионат 2024 г.
Ето какво сподели Иван Георгиев, който е регионален мениджър на Starbucks България и Румъния по темата:
„Това е един проект, който ние започнахме преди повече от две години. Самата идея се породи, когато човек с нарушени слухови потребности дойде при нас и имаше желание да работи, който сподели, че е работил на други места, в други кафе вериги, които са му оставяли възможността само да почиства, а той имаше голямото желание да работи с кафе. Идвайки при нас въпросното момче, се зароди идеята как ние можем да го направим. Тогава стартирахме целия процес, цялата програма, която вече върви повече от две години с подкрепата на JAMBA.“
Иван Георгиев сподели, че човекът, вдъхновил проекта, към днешна дата обучава всички хора като него, които имат желание да се занимават с кафе.
„Правим курсове за баристи извън заведенията ни в не толкова интензивна среда.“
Именно единият от учениците взе участие в тазгодишния бариста шампионат.
„Ние тепърва обмисляме как можем да разширим проекта.“ – добави господин Георгиев. „Виждайки колко щастливи се чувстват те в нашите заведения, работейки с клиенти, виждайки клиентите колко добре ги възприемат и дори търсят контакт с тях да бъдат обслужени от тях, е показателно и това само ме радва.“
Проектът е доказателство, че кафето е не просто една чудесна напитка, а и начин да общуваме с всеки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нощувки за 6000 долара - Световното първенство по футбол предизвиква жилищна треска
Ванс е фаворит на републиканците за следваща номинация за президент
Пет са сигурните формации в следващия парламент, една е на чертата
Студентските и еднофамилните жилища са най-предпочитани от инвеститорите в имоти в Европа
Един месец след началото на войната срещу Иран Тръмп е изправен пред труден избор
Манията по Chanel показва, че индустрията на луксозните стоки следва положителен импулс
Древните нишки между Тракия и Египет: Боговете, които властваха от Нил до Хемус
Иван Лишков: В Златията е най-богатата почва на планетата и в Слънчевата система
Животопроменящи пробиви за 3 зодии до края на 2026 г.
Три катастрофи на АМ "Хемус" край Шумен за по-малко от час
Инициатива "Сканирай лапата" за правилна грижа за домашните любимци (СНИМКИ)
Мухамад от Малайзия ще надува свирката на България
От Гана се канят да треснат Германия
Гонзо със страхотен жест за бедстващи българи в Индонезия
Бомба от Испания: Юрген Клоп става треньор на Реал Мадрид
Атаката на Левски куца, нужна е промяна
Казаха кой може да прецака Левски за титлата
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Варненският „Комодор” спечели купата на България по водна топка
Делфините в Черно море са около 73 000
Три катастрофи на "Хемус" край Шумен, дете е в болница
Дронове навлязоха във Финландия
Бум на случаите на варицела във Варна
Как Гърция планира да донесе Благодатния огън от Йерусалим?
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите