Най-големият в света симулатор на урагани, който бе тържествено открит в университета в Маями, ще позволи на метеоролозите да прогнозират по-добре тропическите бури и урагани, съобщава БТА.
Тази машина за правене на ветрове и вълни, кръстена SUSTAIN, напомня гигантски аквариум. Тя е погълнала инвестиции на стойност 15 милиона долара, към които трябва да се добавят 47 милиона долара за сградата, в която се помещава. Машината е 6 пъти по-голяма в сравнение с други симулатори на ветрове и вълни, които досега са били построени.
Когато главният научен ръководител на съоръжението Брайън Хаус включи двигателя с мощност 1700 конски сили, се чува ръмжене и гребла започват да загребват съдържащите се в симулатора 144 000 литра вода. Синьозелени вълни се блъскат в стъклените стени на резервоара.
След това вълните постепенно стават все по-големи, докато ветровете достигнат силата на ураган от най-високата категория 5 и максимална скорост 251 км/ч. Малко по-късно се появяват капчици върху страничните стени на резервоара със стоманена рамка, който е дълъг 23 метра и широк 6 метра. Той напомня къща, в която се блъскат огромни вълни, за да се симулират щетите върху сгради по крайбрежие, връхлетяно от ураган.
"През последните 20 години прогнозите ни непрестанно се подобряват, с изключение на тези за силата на ураганите - отбеляза Хаус. - Това ще е ключов елемент в дейността на новия симулатор."
Най-яркият пример за ураган, който изненада метеоролозите, е Уилма през 2005 г. в Мексико. Интензитетът му мина от категория 2 в категория 5 за няколко часа. "Това наистина плаши метеоролозите и затруднява работата им", поясни ученият.

Икономистите очакват Швейцария да не повиши основните лихви преди средата на 2027 г.
Revolut получи пореден банков лиценз - този път във Франция
Наемането на служители във Великобритания дава признаци на възстановяване
Разширението на АЕЦ "Пакш" с руската "Росатом" смути новата власт в Унгария
Как суровата реалност на климатичните промени се отрази на европейската икономика това лято
От футбола към театъра: Димитър Бербатов разказва своята история на сцената
Парадоксът на AI: Технологията пести време, но удължава работния ден
"Скъпо ти е кафето за 2,50? Отиваш и си го взимаш от машината": Ресторантьор за цените по морето
Без пари и без яснота: Около 100 културни събития до края на годината са под въпрос
Милан без Рабио и Менян до неделя
Комо харчи по шампионски! Вече 130 млн. пръснати това лято
Гатузо се закани: Този Лацио ще става още по-добър
Национал на България стана капитан в Германия
Безобразник ли е съдията Колев? Решенията му взривиха ЦСКА
Грандове от Англия и Италия в битка за перла на Реал Мадрид
Много шоколадова торта с лешници без печене
За какви ястия са подходящи различните сортове домати
Високопротеинов кекс с кисело мляко
Нумерологична прогноза за 10 август
Таро карта за 10 август, понеделник - Тройка пентакли
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Бебето отказва шише – какви могат да бъдат причините?
Често срещана инфекция на кожата през лятото – импетиго
Дентално здраве от детството до зрелостта: Менопауза и орално здраве - хормоналният фактор в устната кухина
Дори лекото недоспиване може да повиши теглото
Компактен CRISPR ензим приближава терапиите, които редактират гени в тъканите
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Арестуваха грабител, пребил и ограбил 34-годишен мъж в центъра на Варна
Дрогиран шофьор се блъсна челно в друга кола в центъра на Приселци
Пиян шофьор предизвика катастрофа край Варна и избяга
Петролът пак поскъпна
На 82 турска актриса изумява с визия СНИМКИ
Закопчаха 77-годишен шофьор след преследване