IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Близнак на Земята, близо е. Може да е обитаема!

Планетата е скалиста, вероятно на нея има и вода

Снимка: Ройтерс

Снимка: Ройтерс

Търсенето на живот извън нашата слънчева система беше доведено до нашия космически праг с откриването на явно скалиста планета, въртяща се около най-близката звезда до нашето слънце, съобщава вестник "The Guardian", цитиран от "Фокус".

Макар да е едва 1,3 пъти от масата на Земята, планетата се намира в т. нар. "обитаема зона" на звездата Проксима Центавър (Proxima Centauri), която означава че на новооткритата планета може да има вода в течната ѝ агрегатна форма.

Наречена Проксима Б (Proxima b), новата планета предизвика буря от вълнение сред астрофизиците, с гъделичкащата интереса възможност да е подобна на Земята по ключови аспекти.

"Има разумно очакване тази планета да е в състояние да е домакин на живот", каза Гилем Англада-Ескюд, съавтор на изследването от Университета на Лондон.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата